lipsa vietii sexuale in viata de cuplu

44 comentarii 1 2
0
02-10-2007, ora 00:00
a.gide
Nu este medic/terapeut
a.gide
Hai sa schimbam cursul discutiei!... daca vreti, bineinteles! Eu sunt de parere ca exista Ceva mult mai important in lumea asta care sa-ti ofere fericirea, atunci cand un om, adica un sot nu poate sa ti-o ofere... desigur voua nu va lipseste in primul rand cea fizica ci una sufleteasca s-o numesc asa! Cautati-o mai intai pe aceasta, si-apoi vi se va da si cea despre care scrieti ca va lipseste aici! Eu cred ca sunteti niste fiinte "goale", care cauta sa umple acest "gol" cu ceea ce ar putea sa ofere un sot..., dar sotul, foarte bine, nu poate sa umple acest gol! Poate doar din motiv ca si el este la fel de "gol" ca si voi! Ganditi-va la doua sticle goale puse una langa alta... :-))) Cred ca este important sa va ganditi la asta prima data, si sa-i lasati putin de-o parte pe acesti soti! Adica de ce sa-i criticati, chiar si cu cuvinte frumoase pe ei, cand poate "planul" este altul! Ca nu v-ati nascut pentru ceea ce voi credeti in momentul de fata, desigur!!! Cautati sa aflati prima data, pentru ce sunteti AICI!
Va pup!
0
17-10-2007, ora 00:00
ziza
Nu este medic/terapeut
ziza
Sunt fericită că am hotărat să intru aici. Sunt intr-o situaţie asemănătoare, cu 4 ani de "gol". Credeam că sunt singura. Şi am inţeles că se poate face ceva. Eu nu mai aveam speranţă. Vă mulţumesc tuturor că aţi hotărit să intrebaţi sau să răspundeţi. Ayale, Ariane vă doresc să fiţi fericite, să fie bine. Vă mulţumesc că aţi avut curajul să vorbiţi despre problemele voastre intime.
0
13-11-2007, ora 00:00
abix
Nu este medic/terapeut
abix
Am 53 de ani si am trait aproape ca si voi.La ce mi-a folosi t ?Mi-am batut joc de viata mea pentruca acum am alaturi o leguma de sot care nu face nimic toata ziua numai maninca si bea cafea si fumeaza fiind diagnosticat cu depresie majora.Cred ca sint condamnata pe viata la .Ce?Am un sot alaturi, nu sint singura.Oare asta vreti si voi?
0
13-02-2008, ora 00:00
ayane
Nu este medic/terapeut
ayane
Am primit link-ul acestui forum de la o prietena, in urma dezamagirii mele pe plan sexual si emotional.Am tot citit pe aici si m-am regasit in fiecare.Ganditiva ca eu am numai 23 de ani si sunt maritata de numai 2 ani si deja intampin aceste probleme de cand s-a nascut fetita mea acum 6 luni.Stiu ca o casatorie nu e o joaca dar am devenit volnurabila.Icerc in fiecare zi sa ma adun si sa incerc sa salvez cea mai ramas din casatorie, macar pentru fetita, dar viata ma pune la o grea incercare.Am inceput sa simt iar dorinta si pasiune, dar nu din partea sotului.Inca nu am inceput o relatie cu altcineva, daca ma pot exprima asa, dar nu stiu cat voi mai rezista.Am nevoie de dragoste, de cineva care sa ma intrebe daca sunt fericita, si un pat incalzit cand vin de la munca(lucrez numai de seara pana diminata).Cred ca fiecare dintre noi avem nevoie de afectiune, iar daca nu gasim la partenerul de viata?.ce ramane de facut?Uitam ca suntem femei?Uitam ca existam?Atunci de ce traim?Sa fim umbrele lor?Astept un sfat, un mesaj, o dezaprobare, orice.Singura nu stiu ce sa mai fac.sa ma arunc in bratele celui care imi aduce flori, ma cauta, ma umple de cuvinte si sentimente frumoase.sau raman in continuare ceea ce am devenit:bucatareasa, menajera, mama, un om in plus pe canapeaua ingusta?
0
13-02-2008, ora 00:00
a.gide
Nu este medic/terapeut
a.gide
Ce frumos ar fi sa fie asa...sa il lasi pe el, pentru ca te-asteapta Fat-Frumos la usa! Dar viata este chiar ca in povesti?! Nu, realitatea este alta: viata nu este decat o lupta, tu stii ce poti, cat poti etc., ce vrei, cum vrei etc. Aici scrii cateva amanunte, dar pe toate doar tu le stii! Nimeni nu-ti va spune incotro este mai bine sa mergi! Daca sotii buni s-ar gasi la un magazin, desigur toate am stii unde sa mergem! (Si invers!). Dar nimeni nu ne spune care este mai bun pentru noi! Poti sa il lasi: dar vei lasa si ceva din tine totodata!... Chiar l-ai iubit? Chiar te-a iubit? De ce fugi de el sau el de ce fuge de tine? Personal ma intereseaza!: poti sa-mi scrii pe a.gide@libero.it Salutari
0
13-02-2008, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
a.gide a sintetizat surprinzator de exact situatia.
bravo !

As vrea sa adaug ceva la clarificarea situatiei... dar textul de mai sus e absolut complet.

Super!

Toate cele bune,
Andrei

P.S. cat despre posibile solutii... s-au mai discutat odata in post-urile de mai sus
0
21-08-2008, ora 00:00
G3
Nu este medic/terapeut
G3
A gide draga, de curiozitate ce varsta ai?!Esti extrem de priceput in a da sfaturi si ii aperi de minune pe domnii barbati!:-( Sa ma prezint: ma numesc am 35 de ani sunt casatorita de 13, respectiv sunt impreuna cu sotul meu de 16 ani, a fost si este singurul barbat din viata mea si primul de altfel si e extrem de dureros, dupa ce te-a convins ca te merita sa te trateze cum e tratatata Ayalasi cel mai probabil marea majoritate a femeilor, cinstite, casatorite si fidele!Foarte interesant inainte de casatorie aveau nevoie si fizic de noi si inca cat, iar dupa.si eu m-am invinut destul, am crezut ca copilu e de vina( are 12 ani acum)nici vorba, se pare ca, in 13 ani de casnicie se pare ca am facut dragoste cam tot de atatea ori. e fantastic si cumlea eca lumea zice ca arat bine, barbatii se uita dupa mine, iar sotul meu se multumeste cu gospodina din mine!Foarte tare!!!!E nemaipomenita viata asta!
0
22-08-2008, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Gratiela, cineva (nu are importanta cine) a spus o vorba mare: nu te iubersc pentru ceea ce esti, ci pentru ceea ce DEVIN eu cand sunt langa tine.
Vezi, aspectul fizic conteaza numai la inceput, si nici atunci decisiv.
Uneori o persoana se poate simti atrasa de noi, pentru ca raspundem unei nevoi pe care acea persoana o are (fie ca isi da constient seama de ea sau nu) - de exemplu, frica de singuratate, sau frica de a nu putea avea (sau de a nu merita) un partener mai bun, frica de ochii lumii, frica de a nu alege un partener de care suntem cu adevarat atrasi fie pentru ca l-am putea pierde sau pentru ca alegerea acelui partener ar arata ceva despre noi pe care societatea sau educatia primita acasa nu ne lasa sa aratam, etc.
E, dupa ce prezenta noastra langa acea persoana ii "stinge" respectiva nevoie... uneori persoana nu cauta sa dezvolte relatia respectiva (in fond, s-a vazut "cu sacii in caruta", nevoia implinita).

Daca asta e cazul nostru, e bine sa ne intrebam: dar EU ce nevoi am ?
Mai mult decat atat: eu ce PLACERI am ?
multi descopera cu uimire ca nu pot raspunde prea repede la aceste intrebari... pentru ca nu au mai avut grija de ei insisi cam de mult...

Pe de alta parte, revin la inceput: ai observat, cum se transforma lumea in prezenta ta ? EL (sotul) cum se transforma, sau mai bine zis ce devine in prezenta ta ?
Asta spunea si a.gide, daca sotii buni s-ar gasi la un magazin, ai putea merge sa cumperi unul de acolo. Adevarul e ca sotii buni, ca si sotiile bune se obtin intr-un cuplu, pe parcurs.
In momentul cand un barbat se simte "barbat" (indieferent ce inseamna asta) in prezenta unei femei, el va cauta in mod natural sa mentina si dezvolte relatia cu acea femeie.
Si invers, valabil si pentru femei.
Asa apare fidelitatea autentica, cand celalalt gaseste placerea in interiorul cuplului. Altfel, fidelitatea devine doar o sursa de chinuri...

Astfel de aspecte se dezvolta si isi pot gasi o solutie si in cadrul unui cabinet de psihoterapie (de cuplu sau individuala) - pentru ca fiecare si-a construit altfel relatia de cuplu si ca atare sfaturile "generale" pot sa nu aiba legatura cu un anumit caz particular... mai ales cand cuplul "sufera" deja de 13 ani...

Toate cele bune,
Andrei
0
22-08-2008, ora 00:00
G3
Nu este medic/terapeut
G3
Andrei draga,

Iti multumesc pentru raspunsul tau, mai bine zis pentru atitudine:-).Prin faptul ca arat bine, am vrut sa spun ca sunt o seama de barbati care ar fi dispusi oricand sa se incurce cu mine, dar nu asta e important, nu de barbati am nevoie, ci de sotul meu, care a fost si pe alocuri este un om deosebit.Eu am avut un accident, in septembrie 2006 - moarte clinica, toate membrele rupte, spitalizare 3 luni, imobilizata la pat 4 luni, scaunul cu rotile, cadru, carje.deci m-am nascut din nou, inainte de accident, ziceam in continuu, si o perioada dupa, ca daca as mai trai o viata, tot cu el as vrea sa fiu, dar nu m-as mai casatori!Asta o stie si el, deci la mine nu a fost important cum arata omul, ci sufletul!
Am crezut o vreme, ca trebuie sa iau parte buna din acest accident, faptul ca relatia noastra s-a schimbat, in mai bine, dar a fost o chestie extrem de scurta durata.
In concluzie, eu cred si sustin, ca viata asta e mult prea scurta ca sa ne batem joc de ea, e necesar sa profitam de toate ocaziile -bune, care ne sunt oferite.

Te salut cu simpatie,
Gabriela-alias Gratiela
0
02-10-2008, ora 00:00
Manowar
Nu este medic/terapeut
Manowar
Ce ziceti daca va spun ca exista si BARBATI in aceeasi situatie ca si voi?
Oare se poat aplica aceleasi sfaturi?
0
03-10-2008, ora 00:00
ariane
Nu este medic/terapeut
ariane
Buna Ayala! Ce mai faci? cum o mai duci? eu am divortat, am plecat de acasa cu copilul si stam undeva noi doi. Iti spun astea pt ca ma gandesc ca poate ai fi vrut sa stii cum ar fi fost daca ai fi facut ALTFEL. Nu stiu daca e mai bine sau mai rau dar stiu ca trebuia sa fac ceva. Si fiecare stie pentru el. E rau pt ca copilului meu ii lipseste tatal, desi vine fff des sa stea cu el. E rau pt ca eu nu suport sa-mi las copilul in preajma femeii cu care e fostul meu sot acum (el si-a revenit ff repede si iti dai seama ca nu mai e DELOC bolnav..ma bucur pt el sincer)..E rau pt ca uneori as vrea sa fiu vesela si sunt trista. Dar e BINE pt ca vorbesc din nou cu oamenii, pt ca desi am pierdut multi dintre cei pe care ii credeam prieteni am intalnit alti oameni noi. E bine pt ca mi-a revenit speranta si pt ca desi am implinit 31de ani -varsta de care imi era frica, AZI nu imi mai e frica. M-am linistit, incerc sa inteleg, stiu ca am cazut dar m-am ridicat destul de repede si STIU ca viata mea merge mai departe..nu mai stau blocata intr-un colt de viata. Ayala vroiam sa stii cum e daca faci ALTFEL. Iti doresc doar bine
0
08-10-2008, ora 00:00
a.gide
Nu este medic/terapeut
a.gide
Buna Gratiela35! Erai curioasa ce varsta am?!daca te mai intereseaza:33!Si m-ai inteles gresit:nu ii apar deloc pe barbati...Ce am vrut sa spun era ca aceleasi probleme le pot avea si ei ca si noi!Ca suntem oameni! Ca toti avem "probleme" indiferent de sex, varsta, profesie etc. Si problemele, se vede sunt de multe feluri asa cum suntem si noi. Trebuie sa intelegem de ce sunt si la ce sunt bune! Fiindca nu intotdeauna sunt bune sa faca doar rau!Pot fi si medicament, nu prea bun la gust! Stii: in tot binele este rau si in tot raul este bine!(in traducere!) Nu cred ca trebuie sa se zbata cineva sa inteleaga de ce celalalt este asa, se comporta astfel etc. Atentia trebuie sa ti-o intorci spre tine: cunoaste-te pe tine, fa-te si mai frumoasa decat esti, gaseste-ti prietene(prieteni!), nu trebuie sa te intereseze doar el! sper ca nu "depinzi" de el!Adica este el drogul de care ai nevoie, sau ceva din ceea ce-ti ofera?! Sex?! Fa-te ca nu te intereseaza! Poarta-te ca o printesa care nu duce lipsa de nimic... si-atunci poate ca va dori sa devina din nou el...printul! Daca nu... cel putin te vei simti bine in pielea ta! Ca doar ai trait si in copilarie fara sex si tot a fost bine! Poate ca mai bine decat oricand!... Sau nu?! Si nu in cele din urma imi pare rau ca a trebuit sa ai o astfel de experienta in viata(accidentul)... sper ca te simti bine...si da, ai dreptate viata este pretioasa si nu trebuie sa ne batem joc de ea! Dar nici de noi! Esti fidela...(il intereseaza pe el?!) Imi place ca tii la acest aspect si te rog sa tii in continuare!Dar daca el nu te respecta si nu te iubeste sau nu-ti arata ca te iubeste, nu stiu.Nu inteleg nimic ce este si in capul barbatilor!:-) (Fidelitatea pentru barbati nu intotdeauna este= cu dragostea!)
Te salut si numai bine!LIVIA
0
21-11-2016, ora 13:33
mirelanadia1979
Nu este medic/terapeut
mirelanadia1979
Draga Ayala. Mai intai de toate trebuie sa fii sigura de ceea ce iti doresti. Spui ca nu mai ai relatii sexuale cu sotul tau pentru ca el are perioade de abstinenta, insa in acelasi timp spui ca esti rece fata de el si ca nu iti doresti sa ai relatii sexuale cu el considerandu-l de fapt un simplu prieten. Atunci daca tu il consideri prieten asta iti arata si el prin faptul ca nu mai vrea sex. Conform principiului " Ai grija ce iti doresti pentru ca aia primesti!" te rog sa iti ocorzi 5 minute de liniste in care sa stai tu cu tine si sa iti pui doua intrebari: 1. Daca aleg sa continui relatia cu sotul meu, cum va fi viata mea in 5 ani? 2. Daca aleg sa pun capat relatiei mele cu sotul meu, cum va fi viata mea in 5 ani? La fiecare intrebare te rog sa fii atenta la ceea ce simti, la ceea ce iti transmite energia corpului si nu mintea! Daca simti usurare in corp, atunci raspunsul este da, daca simti greutate atunci este nu. Pune o intrebare si vezi daca e usurare sau greutate, apoi pune-o pe a doua si vezi iarasi daca este usurare sau greutate. Eu sunt Coach pentru relatii de cuplu fericite si daca doresti te pot ajuta sa iti creezi o relatie de cuplu fericita. Eu am un Ebook pe care aceasta tema si il poti descarca gratuit de pe site-ul meu:----------*

(*modificat de admin)
0
28-10-2023, ora 13:53
Dr. sexolog Adrian Sadovnic
Urologie, Chişinău, Republica Moldova
Dr. sexolog Adrian Sadovnic
In cuplu, înafara de conflictele din cauza banilor și a copiilor...mai sunt și conflictele din cauza Sexului sau/ și insatisfacției în viața intimă. Evitarea comunicării despre intimitate între voi menține problemă. Recunoașteți că aveți o problemă, vb cu partenerul că aveți nemulțumiri...și mergeți la Sexolog - Acolo primiti o rezolvare !
Sănătate
Adaugă un comentariu / răspuns
44 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul