Lovit la cap prin cadere de la acelasi nivel

26-08-2017
hspinache
Nu este medic/terapeut
hspinache
Acum 3 zile, am cazut in casa, printre mobile, pe spate. In cadere, am atins mobila si nu imi este clar si concret daca m-am lovit la cap deoarece cu mai multe parti ale corpului am lovit mobila. Dupa 1.5 h, a inceput sa ma doara capul ;m-am cautat in cap dar nu am gasit ceva dubios, un cucui sau rana; spre seara s-a mai atenuat dar in cursul noptii m-a durut foarte tare ; m-a durut in continuare si la prinz m-am prezentat la UPU local. Aici, mi s-au facut analize, electocardiograma, ecografie ; am fost analizat de un medic chirurg, internist si medic upu.
Au decis ca trebuie facuta investigare CT si m-au trimis cu ambulanta la UPU judet, unde este CT in functie
Aici, am fost analizat din nou si au decis ca nu trebuie CT, deoarece nu se justifica simtomele cu cantitatea de radiatii. Mi s-a prescris sa iau Vimovo, si sa ma duc la neurolog daca simtomele persista.
Ieri, dupa ce m-am cautat din nou prin cap, am observat ca exista o mica rana, 7/2mm, fara sa fie vr-un cucui in zona.
La ora actuala, durerea s-a micsorat, dar parca am o tendinta de ameteala, mahmureala.
Intrebari:
a.Este corecta decizia de a nu mai se face examinarea CT ?
b.Si daca se facea examinarea CT, la ce folosea ? ce decizii se iau pe baza de examinare CT ?
c. La ce sa ma astept in continuare ?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Lovitura la cap - ghid (ce să faci, evaluare gravitate)
  • Lovirea mingii cu capul din fotbalul profesionist - afectează cognitiv
  • Cercetătorii au inversat amnezia cauzată de leziuni repetate la nivelul capului la șoareci
  •