Zgomot in gat cand inspir pe gura! Rog ajutor!

20-08-2009
Zgomot_gat
Nu este medic/terapeut
Zgomot_gat
Buna ziua!
In urma cu o luna am inceput sa am un sunet foarte ciudat in gat cand trag aer pe gura. Aveam o faringita (fara febra) cu tuse fara expectoratii. La recomandarea medicului de familie, am luat Eritromicina de 200 cred, dar fiindca nu-mi trecuse in totalitate (puroiul din gat nu disparuse), mi-a dat amoxicilina 250 mg dupa care imi trecuse tot partial. Acu o spt am fost iar la doctor, s-a uitat in gat si a zis ca tot e faringita... Mi-a prescris 3 tablete de Azitrox, dupa care, in sfarsit am scapat si de tuse si de puroi. Problema e cu sunetul acesta pe care-l am in gat...
I-am spus doctorului sa ma consulte si la plamani si in gat; m-a consultat, a zis ca sunt ok si cu plamanii si cu gatul si ca sunetul se datoreaza faptului ca aerul trece prin laringe in plamani! Mai avea putin si-mi spunea ca sunt paranoic... :|
As dori sa stiu cam de la poate fi acest sunet din gat in afara de ce am spus mai sus...
Mentionez ca nu fumez, nu beau!
33 comentarii 12 Înainte ›
0
20-08-2009, ora 15:10
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Consultati mai bine un medic hoemopat cu experienta. Astfel de simptome sunt cunoscute demult si vindecabile in homeopatie iar medicul honmeopat va va lua foarte in serios problemele.
Medicamentele care le-ati luat v-au modificat boala si v-a mutat-o altundeva fara sa vindece nimic.
0
20-08-2009, ora 15:14
Zgomot_gat
Nu este medic/terapeut
Zgomot_gat
Cum fara sa vindece nimic?
Am avut faringita care mi s-a vindecat dupa Azitrox( eu singurele probleme de sanatate pe care le am sunt cu amigdalele si uneori, cu polipii).
Zgomotul din gat se trateaza homeopatic?
0
20-08-2009, ora 18:00
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Pai credeti dvoastra ca a fost vindecare ! Acest lucru nu se numeste vindecare ci "suprimare."
Adica simptomele unei boli (faringita) sunt oprite si prin asta se naste o alta boala care afecteaza organe si mai importante (laringele, plamani, etc) si care se duce si adanc in corp. De la faringe la plamani, de la amigalita la inima, etc.

Vindecare inseamna cand boala initiala a fost vindecata fara ca altele noi sa apara imediat sau la ceva timp dupa aceea.

Orice boala se trateaza homeopatic.
0
20-08-2009, ora 21:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cum se manifesta "zgomotul", este un fel de suierat? Oricum in mod normal la expirarea aerului se aude "ceva", in niciun caz expulzarea lui nu este total silentioasa...


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
20-08-2009, ora 21:45
Zgomot_gat
Nu este medic/terapeut
Zgomot_gat
Da.ca un suierat, cam asa ceva...
Am crezut ca e wheezing (am citit niste chestii pe net) dar nu e, cum am spus mai sus, m-a ascultat d-na doctor la plamani si n-am nimic. In gat iar nu mai am nimic dupa azitrox.
PS: AM UITAT SA SPUN DE LA INCEPUT! SUNETUL NU APARE TOT TIMPUL, DOAR DE CATEVA ORI PE ZI, cand trag aer in piept pe gura! NU MA SUFOC, NU AMETESC, NU IMI AFECTEAZA RESPIRATIA!
0
21-08-2009, ora 00:03
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Exista cazuri cand in gat se formeaza o piele subtire prin care trece aerul si aceasta cauzeaza un astfel de zgomot.
La ce ora apare zgomotul ?
Ce alte lucruri mai ai in afara de cele legate de respiratorii ?
0
21-08-2009, ora 09:12
Zgomot_gat
Nu este medic/terapeut
Zgomot_gat
Am spus, nu mai am nicio problema in afara de polipi. Am facut analize in februarie (pentru o angajare): sange si MRF, totul OK!
In legatura cu sunetul, sunt sanse sa fie reflux esofagian?
0
21-08-2009, ora 12:24
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nu respiri cu stomacul, nu prea are cum sa vina de la asa ceva..
Nu am vrut sa te intreb ce diagnoze mai ai, ci ce lucruri mai simti TU in corp, ce secretii, ce gust ciudat, ce inteapa, ce doare, ce furnica, ce senzatii exista daca te gandesti foarte foarte atent incepand de la cap pana la calcaie...
0
21-08-2009, ora 12:26
Zgomot_gat
Nu este medic/terapeut
Zgomot_gat
Poi...atat...doar sunetul acela...
0
21-08-2009, ora 12:33
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Exista numai 9 remedii in homeopatie la simptomul "fluierat la inspiratie", daca imi dai ceva date suplimentare iti pot gasi pe cel potrivit.

Vrei sa zici ca nu ai absolut nimic, nici constipatie, nici diaree, nici transpiratie pe undeva, nici sangerari la gingie, nici un neg, nici nimic anormal ? Ai fi primul om pe care il cunosc...

Cand apare fluieratul, la ce ore ?
Ce mancare nu iti place ?
Ce mancare iti place f. mult ?
Ai sete ?
Pe ce parte dormi ?
0
21-08-2009, ora 12:39
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
In orice caz printre acele 9 remedii este Sulfur, care este necesar intotdeauna dupa ce s-a luat antibiotice,
si cum ai tu ai luat si fiindca chiar ele au cauzat acest fluierat ar trebui intai sa cumperi un tubulet de Sulfur CH30 de la o farmacie hoemopata (Dona sau Helpnet, costa 6 lei) din care sugi o granula zilnic timp de 3 zile si vezi ce sa schimba.

S-ar putea ca Sulfur sa scoata fluieratul in cateva zile si in orice caz scoate antibioticele din corp, lucru necesar oricum. Iada daca Sulfur nua ajunge gasim pe cel potrivit din cele ramase.
0
21-08-2009, ora 20:46
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Refluxul gastro-esofagian poate sa irite mucoasa faringiana si pe cea laringiana si astfel sa determine acel sunet, dar ar trebui sa provoace si unele dureri pe care tu nu le ai. Nu ti-ar strica un consult gastroenterologic!
La unele persoane, acel sunet este fiziologic, si se datoreaza agresarii corzilor vocale din timpul unei raceli puternice. Exista cazuri celebre care dupa niste simple raceli au ramas cu vocea mai ragusita etc. etc. etc.


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
23-08-2009, ora 16:57
Zgomot_gat
Nu este medic/terapeut
Zgomot_gat
Apropo...tot atunci cand apare sunetul se intampla uneori sa-mi "vibreze" (cand pun mana se simte) plamanul stang...
Mentionez ca am facut un MRF in februarie pt o admitere (Rezultat: apt, sanatos, valori normale etc) si acu 2 spt m-a si ascultat la plamani.. iar nimic! MRF-ul e valabil 6 luni
0
23-08-2009, ora 19:03
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Microradiografia pulmonara este foarte buna, si totusi, esti sigur ca nu este vb de bronsita astmatiforma???? Pneumoftiziologul te poate ajuta mult...

Multa sanatate!





_
DOAMNE AJUTA!
"Pentru credinciosi nici o dovada nu este necesara"
"Pentru necrediciosi nici o dovada nu este posibila"
Stuart Chase
0
23-08-2009, ora 19:05
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Ti-am spus de bronsita astmatiforma pt ca ai unele simptome, dar asta nu inseamna ca suferi de aceasta patologie!






_
DOAMNE AJUTA!
"Pentru credinciosi nici o dovada nu este necesara"
"Pentru necrediciosi nici o dovada nu este posibila"
Stuart Chase
0
23-08-2009, ora 22:47
Zgomot_gat
Nu este medic/terapeut
Zgomot_gat
si asta numa cu raze se vede?
Io mi-am facut in feb da nu mai fac...cel putin nu anu asta!
0
24-08-2009, ora 01:35
marusca.nec@gmail.com
Nu este medic/terapeut
marusca.nec@gmail.com
Nu stiu daca te ajuta, dar ai ceea ce am avut si eu.Tot de la faringite acute, s-a dezvoltat o bronsita asmatiforma si suieram si eu, ceea ce era groaznic.Intre timp, nu stiu de la ce, am facut o pneumonie, dar nu stiu cum, ca ma ingrijesc.Am scapat de acel "suierat" cum spui tu mergand la un medic din Brasov, pneumolog, care mi-a dat sa iau un spray SERETIDE, care costa 100 lei (roni) dar se compensaza 30 % parca si de 2 ori pe zi, dim. si seara, trag doua pufuri si le in spir pe gura.Dupa 24 ore, eram deja ca noua.Dar trebuie facut tot tratamentul pana se termina sprayul care are 60 pufuri.Intreaba medicul de familie daca iti e bun, nu are ce sa-ti dauneze si incearca.M-asi bucura sa-ti rezolvi problema.Eu nu mai suier deloc si mi s-a curatat si gatul si plamanii.E un medicament super !
0
24-08-2009, ora 13:58
Zgomot_gat
Nu este medic/terapeut
Zgomot_gat
STAI PUTIN! eu numai cand trag aer in piept pe gura aud sunetul ala.dar eu respir pe nas, ca orice om.
Si tu ai avut NUMAI cand ai tras aer pe gura in piept?
0
25-08-2009, ora 00:39
marusca.nec@gmail.com
Nu este medic/terapeut
marusca.nec@gmail.com
da, exact ca tine si ma enerva si ma deranja, parca eram fochist, ce naiba !cumpara-ti un SERETIDE ca nu-ti face nimic rau, dimpotriva, curata aceste mizerii.Incearca, ca nu ai sa mori.
0
25-08-2009, ora 11:58
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
@Zgomot in gat

Vezi sa nu cazi din lac in put cu astfel de recomandari...asa cum ai cazut deja cand te-ai dusa prima oara la medic. Sprayul acesta "inofensiv" este pentru astma si poate fi periculos pt. tine mai ales
ca nu ai astma !

Continutul la SERETIDE
Salmeterol - este un medicament pentru astma si LARGESTE BRONCHIILE in mod artificial si fortat !
Fluticasoni-17-propionas. = Fluticasol. este un glucortcoid, similar cu cortizonul, afecteaza masiv rinichii secundari si hormonul aldosterol de care depinde si metabolismul calciului si magneziului. Face bine pe moment si rau pe durata lunga.
Lactosum monohydricum q.s. ad pulverem ( - Lactoza, creeaza la multi alergii
Aerosol: Norfluranum - o combinatie de fluor, o substanta toxica ca mai toate combinatiile de fluor
0
25-08-2009, ora 11:59
Zgomot_gat
Nu este medic/terapeut
Zgomot_gat
Da...mi-am dat seama...
Ma duc maine la doctor iar sa vad ce mi-a mai da.
0
25-08-2009, ora 17:05
marusca.nec@gmail.com
Nu este medic/terapeut
marusca.nec@gmail.com
Imi pare rau ca recomandarea mea, a creat discutii care nu imi plac.In primul rand Seretide nu e pentru "astma" cum zici.Nu e pentru "largirea "bronhiilor.ERONAT !!!!!Poate ai citit un alt prospect.Este pe termen lung, nu are contradictii si nu afecteaza "masiv"tinichii.Este foarte bun, eu am scapat de acel suierat pe care il ai si s-au curatat si bronhiile pulmonre.Poate vrea sa zica de VENTOLIN ca acela e pentru "astma".Chiar sunt curioasa, daca vei intreba medicul, sa-mi spui si mie cea spus.Si a propos, daca cuiva nu-i plac recomandarile de pe acest site, sa nu mai intre pe el.Aici sunt discutii prietenesti, nu e obligat nimeni sa se ia dupa aceste recomandari.Lasa persoana careia ii sunt adresate sa discearna daca ii fac bine sau nu.
0
26-08-2009, ora 10:59
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nu trebuie intrebat medicul ce efect are SERETIDE, daca ai ochi, cap si sti sa citesti.
Doctorii stiu mai putin despre un medicament decat scrie pe hartia insotitoare prezenta peste tot, si in internet, iar toxicologia si medicina cunoaste efectele anumitor substante din ea care nu dispar atunci cand sunt recomandate de un medic !
Numai daca nu-ti folosesti capul trebuie sa crezi pe altii si sa intrebi medicii ce scrie pe hartia insotitoare pe care ei o citesc oricum foarte rar din cauza lipsei de timp.
Ai voie sa faci orice recomandare, si nu s-a suparat nimeni pe tine ca ai facut-o !!!
Ai interpretat gresit detaliile prezentate de mine despre medicamentul pe care l-ai recomandat tu !
Si recomandarile mele creeaza discutii, este normal, fiecare are alta parere si cunoastere.
0
26-08-2009, ora 12:50
marusca.nec@gmail.com
Nu este medic/terapeut
marusca.nec@gmail.com
Hai sa clarificam anumite lucruri.Nu mai jigni oamenii pe care nu-i cunosti.Eu am cap si-l folosesc.De profesie sunt psiholog si am citit printre randuri ca esti o persoana frustrata care crede ca intotdeauna are dreptate.Adica citesti prospectul de pe internet si ai mai multa incredere ca in informatiile unui medic ? GRESIT.Si la urma urmei, omul a cerut un sfat, o recomandara si e problema lui ce face cu ele.El are decizia sa aleaga, daca vrea.Deci nu mai spune despre cineva, ca nu-si foloseste capul si ochii.Adica e tembel ? Aici e un site de prieteni, dar nu face tu reguli.E imoral.Nu-mi raspunde ca intram in polemica si nu vreau.Tot ceea ce pot sa-ti spun, nu mai judeca oamenii si nu le mai pune o eticheta (de la tine ).Sa ai o viata frumoasa.
0
28-08-2009, ora 20:08
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
AI interpretat gresit domnule psiholog. Am spus la modul general si am spus "daca nu-ti "... nu am spus nicidecum si nici nu am vrut sa-ti spun "ca nu-ti folosesti capul" !
Este o mare diferenta. Cat despre jignire, UNDE este aceasta ?
Interpretati lucrurile in mod gresit. Pentru a doua oara.
0
31-08-2009, ora 13:46
marusca.nec@gmail.com
Nu este medic/terapeut
marusca.nec@gmail.com
Da, se prea poate.Dar sa sti, ca sunt femeie, am 34 ani.Eu stiam ca de obicei pe un forum se discuta subiecte, nu persoanele care il dezbat.OK.Sa facem pace, ca oricum nu ne cunoastem si probabil amandoi am vrut binele persoanei in cauza, dar el trebuie sa decida pana la urma ce tratament ii face bine.Sper ca pana acum a rezolvat.Ar trebui sa ne informeze, ca oricum am facut polemica (colalerala).Sa ai o zi buna.
0
04-09-2009, ora 12:25
Zgomot_gat
Nu este medic/terapeut
Zgomot_gat
Prieteni, ieri am fost la ORL-ist. Diagnostic : Corzile vocale inrosite (Laringita incomplet vindecata). Am primit spray Hexoral 1 puf de 2 ori pe zi si o recomandare, sa fac inhalatii cu ceai de musetel. Nu am polipi, spre bucuria mea. I-am spus si de plamani si a zis ca daca nu ma sufoc si pot respira, nu obosesc, n-are ce sa fie grav!
Acuma nush, cre' ca ma duc si la un pneumolog...
0
04-09-2009, ora 15:05
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Ti-am spus de prima data ca ai probleme cu corzile vocale...Foloseste si cate 3-5 comprimate masticabile de Florisept!


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
31-07-2015, ora 10:21
Cristinel 17
Nu este medic/terapeut
Cristinel 17
Buna ziua!De vreo 2saptamani jumatate am si eu o tuse seaca ziua cu un gust ciudat in gura si seara cand sa adorm se aude in gat un suierat, gajait si spre dimineata tusea are rupere si expectoratie.Am facut raze la plamani acu o luna pt servici si e ok.Nu fumez nu beau alcool.Am fost cu familia la mare si am baut rece cu acid si ma gandesc ca de acolo este.Va rog ceva sugestii.
0
31-07-2015, ora 12:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
gasesti pe um sut de postari unde excplic
cauza pppblemelor din gat este si la nivelu traculuiigestiv
refluxul gastro-esfagian si amentatia incorecta
Adaugă un comentariu / răspuns
33 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: