Malformaţia Arnold Chiari

16-03-2009
Macarie
Nu este medic/terapeut
Macarie
Malformaţia Arnold-Chiari se poate identifica întotdeauna la un examen RMN sau, uneori, abia după ce neurochirurgul a deschis craniul poate constata existenţa ei?
13 comentarii
0
30-06-2010, ora 16:39
carmenciumpi
Nu este medic/terapeut
carmenciumpi
eu stiu ca apare clar la tomograf si rmn, eu am facut deja un tomo si 2 RMN-uri si pe toate apare :(
0
30-06-2010, ora 17:58
Macarie
Nu este medic/terapeut
Macarie
multumesc pentru raspuns. Il asteptam de multa vreme si ma bucur ca a sosit acum. Ma ajuta.
0
30-06-2010, ora 18:58
carmenciumpi
Nu este medic/terapeut
carmenciumpi
te rog mult dupa ce afli ceva sa imi spui si mie ce ti-a indicat medicul, eu mane tr sa merg aici la noi si sper pe la sf lui iulie sa ajung si la unguri, amigdalele mele sunt coborate la 9 mm, la tine cum este??
0
30-06-2010, ora 18:59
Macarie
Nu este medic/terapeut
Macarie
eu sunt deja operat
0
30-06-2010, ora 19:02
carmenciumpi
Nu este medic/terapeut
carmenciumpi
ooooffffff, mi-e asa de frica, te rog spune-mi la tine ce a fost si unde te-ai operat??si nu in ultimu rand daca se poate costa mult operatia??? te rog ajuta-ma cu niste sfaturi.
0
30-06-2010, ora 19:04
Macarie
Nu este medic/terapeut
Macarie
intra pe mess la aurelc7 si /ti raspund acolo la toate intrebarile care stiu. Ca sa castigam timp
0
30-06-2010, ora 19:04
carmenciumpi
Nu este medic/terapeut
carmenciumpi
daca nu te superi poti intra pe mess -*.as dori tare mult sa vb cu tine :(

(*modificat de administrator)
0
30-06-2010, ora 19:12
carmenciumpi
Nu este medic/terapeut
carmenciumpi
eu te-am adaugat...astept sa-mi dai tu acceptul.sunt stresata la maxim, ma bucur ca in sf am gasit pe cineva care sa ma poata lamuri si pe mine cu cate ceva
0
30-06-2010, ora 19:14
Macarie
Nu este medic/terapeut
Macarie
nu am primit invitatia, mai trimite odata, te rog
ca nu/mi apare nimic
0
30-06-2010, ora 19:15
carmenciumpi
Nu este medic/terapeut
carmenciumpi
nu stiu ce are :(((( baga tu carmenciumpi poate merge...parca nu vrea cineva sa vb cu tine asa face messu asta azi :((
0
28-09-2010, ora 10:03
marinel69
Nu este medic/terapeut
marinel69
Buna ziua
Fiul meu a fost diagnosticat cu malformatie Arnold Chiari de tip I
Va rog sa-mi spuneti daca in timp se poate agrava, daca este cazul sa se intervina chirurgical si daca da unde credeti ca se poate face acest lucru.
Va multumesc
0
28-09-2010, ora 11:55
carmenciumpi
Nu este medic/terapeut
carmenciumpi
buna, da...in timp se poate agrava, depinde de el cat de repede evolueaza
eu am foat descoperita anu trecut in noiembrie avem, dupa ei 7 mm, dupa cateva luni am repetat rmn si a ajuns la 9 mm. Am fost in iulie anul acesta la un control in Italia si dupa cei de acolo avem doar 8.3mm, si mi-au mai zis asa:
- tratament nu exista, decat operatie
- iar operatia se face in momentul in care amigdalele sunt foarte tare coborate si pacinetul nu mai are echilibru si are dureri de cap foarte frecvente si mari
- nu conteaza cati mm are alta persoana operata(de ex am vb cu cine operat la 18mm) pt ca la fiecare e altfel
-mare grija la efort, STRANUT, stiu, pare ciudat, dar mi-a explicat ca se produce presiune in cap in mom in care stranutam, mare grija daca sunt probleme cu constipatia pt ca intervine aceiasi problema (presiune in cap in mom in care te "chiniu" sa faci ceva)
-si cam atat.
Am fost cu RMN si in ungaria iar medicul de acolo mi-a zis ca imi taie din primu inel de la coloala pt a face loc la amigdale, iar cu cine am mai vb eu dupa un an incepuse sa-i coboare din nou :(, operatia costa aprox 2000-3000E.
in Italia iti scoate amigdalele de tot (nu mai au nici un rol la varsta asta, eu am 24) dar operatia poate ajunge si la 10 000 E.
Daca mai doriti sa va spun ceva astept.cu mare drag raspund pt ca stiu ce disperata am fost si eu(si sunt pt ca inca nu stiu ce ma va astepta).
Multa multa sanatate
1
25-10-2013, ora 14:57
monny_b2000
Nu este medic/terapeut
monny_b2000
buna ziua. malformatia arnold chiari 1 apare deobicei intre 20 si 40 de ani si de cele mai multe ori este asociata cu siringomielia.
pe cat de rara este considerata aceasta boala pe atat de multe cazuri apar zilnic. sotul meu sufera de aceasta boala si a fost operat. simptomele si terapiile depind de fiecare caz in parte.
Am creat o pagina facebook unde sper sa adunam impreuna persoanele care sufera de aceasta afectiune in asa fel incat sa putem sa schimbam informatii si experiente.
facebook :Arnold Chiari Romania
Va multumesc si sper sa ne vedem pe pagina
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: