melasma faciala

183 comentarii 1 2 ..... 567 Înainte ›
0
20-04-2012, ora 11:53
Simona Parnia
Nu este medic/terapeut
Simona Parnia
Merci Crissam.
0
21-04-2012, ora 11:16
crissam
Nu este medic/terapeut
crissam
cu placere
0
30-04-2012, ora 22:36
raluca_anca
Nu este medic/terapeut
raluca_anca
Buna! Eu am scapat de melasma cu Intraceuticals Opulence, la recomandarea unei prietene. Este un tratament pe care eu l-am facut la o clinica din Bucuresti, Elos Beauty Center, in cadrul a cateva sedinte. Rezultatele au fost surprinzatoare inca de la primul tratament, iar acum fata mea s-a luminat complet. In cateva saptamani am scapat practic de o problema care imi dadea batai de cap de cativa ani buni.
0
01-06-2012, ora 12:51
AMORARESCU
Nu este medic/terapeut
AMORARESCU
Salut! Din pacate ma confrunt si eu cu melasma. Mi-a aparut anul trecut in primavara. In luna iulie eram destul de grav. Foloseam fond de ten destul de mult si il repetam ziua la serviciu doar, doar sa-mi acopere petele. Zona afectat este zona mediana de pe frunta, sub ochi si in lateral. Am inceput atunci sa ma dau cu crema de protectie de la Roche Posay, asteptand sa treaca vara pentru a ma duce la un medic dermatolog. S-a facut toamna si am ales sa ma duc la doamna doctor Mihaela Leventer. M-a vazut si mi-a data sa fac o serie de analize pentru a identifica cauza. Cele de la ficat au iesit ok, cu tiroida nu am probleme, doar un mic chist la un ovar. Doamna doctor suspecta ca de aici este posibil sa-mi fi aparut. Inca nu se stiu toate cauzele pentru a nu mai avea atatea probleme din cauza melaninei.
Am luat zinc evervescent 2 luni, ulterior m-am dat cu o crema pe baza de hidrochinona 6 saptamani. Dupa crema am facut 4 sedinte de laser Fraxel si am ajuns la o forma acceptabila care poate fi acoperita cu fondul de ten. Folosesc zilnic crema cu factor de protectie coloranta 50 de la SVR si ma dau 3 luni cu serul depigmentant de la Merk Iklen si pot sa spun ca se vad si alte imbunatatiri fata de cele cu laser. Deci inca un progres. Am ajuns la concluzia ca trebuie sa folosesc crema de protectie tot timpul, iar vara cu ochelari 400 UV.
0
02-06-2012, ora 10:31
mada_lyna80
Nu este medic/terapeut
mada_lyna80
pentru persoanele interesate, pot sa aduc pe comanda crema BlackWhite (cu hidrochinona 2%) pentru tratarea melasmei. dati-mi PM.
0
13-06-2012, ora 13:40
missme80
Nu este medic/terapeut
missme80
pt AMORARESCU: buna. am vazut ca dna dr Leventer ti-a dat o reteta pe baza de hidrochinona. te rog mult, da-mi-o si mie ca am pe cineva la o farmacie care mi-ar putea-o prepara dar nu stie formula. ma chinui cu melasma mea de cativa ani si stiu ca doar hq m-ar salva. mersi. ps:dak mai are cineva o asftel de reteta, o rog sa mi-o dea si mie.
0
13-06-2012, ora 13:52
AMORARESCU
Nu este medic/terapeut
AMORARESCU
Crema cu hidrochinona am cumparat-o de la cabinetul doamnei doctor Mihaela Leventer. A costat 120 lei anul trecut in nov 2011. Trebuie stiut ca se da doar toamna deoarece este destul de invaziva si poate conduce la o hipermigmentare in anul de dupa. TREBUIE data intr-un strat foarte foarte subtire.
0
13-06-2012, ora 13:53
missme80
Nu este medic/terapeut
missme80
am inteles.mersi frumos.
0
18-07-2012, ora 20:00
Ioana 28
Nu este medic/terapeut
Ioana 28
pt nico81:

te rog mult sa-mi dai si mie numele cabinetului din Ploiesti unde ai facut tratamentul cu laser.
0
21-07-2012, ora 14:41
nico81
Nu este medic/terapeut
nico81
Pentru Ioana 28: salonul se numeste Sixth Beauty Club si se afla in Winmarkt Grand Center.
Daca mai ai nevoie si de alte detalii imi poti scrie -*

Numai bine!

(*modificat de admin)
0
21-07-2012, ora 22:31
Ioana 28
Nu este medic/terapeut
Ioana 28
Pt nico81:

Multumesc frumos
0
15-08-2012, ora 18:00
MaryMary9
Nu este medic/terapeut
MaryMary9
Buna, SERUL IKLEN ati folosit SAU Melano expert IKLEN ! in tub, la 15 mil?! Am vazut ca cel in tub are inca 2 compusi activi pe langa serul! Raspundeti repede, va rog ( pentru Cori_bucuresti, iupy, si cei ce au mai folosit, , , )
0
15-08-2012, ora 20:49
crissam
Nu este medic/terapeut
crissam
da, eu folosesc de ceva timp melanoexpert si sunt f multumita. Cred ca e mai bun decat serul:)
0
15-08-2012, ora 21:04
MaryMary9
Nu este medic/terapeut
MaryMary9
Crissam, daca nu te superi am niste intrebari, imi cer scuze ca te pun sa iti pierzi timpul acordandu'mi atentie si raspunzandu'mi la intrebari. Crezi ca va functiona si in cazulor pistruilor genetici care nu sunt multi si nu sunt accentuati tare? Ti'au disparut complet petele?De cat timp folosesti si cat timp te tine tubuletul? Ai incercat si serul ? Am citit ca acest tubulet, pe langa ser, mai contine incadoua substante active : vitamina C si trilocidina, sau un nume de genul, poate chiar asta daca nu ma insel :). Multumesc pentru atentia acordata!
0
15-08-2012, ora 21:19
crissam
Nu este medic/terapeut
crissam
Nu stiu ce sa zic, dar vezi dk incepi sa dai, sa dai doar strict pe puncte, pt ca albeste zona de langa.
N-au disparut complet, dar se vede diferenta.Din cauza soarelui nu are efectul scontat, cu toate ca ma dau cu factor 50 pe fata, altfel nu ies din casa. Tratamentul se face de ob toamna - iarna, pt ca vara soarele face mai mult rau. Eu nu le mai suporam si am inceput, si o sa continui si la toamna. Tot ce pot sa spun e ca sunt multumita de ea, altceva n-a mers. Fara protectie mare sa nu incepi, pt ca desensibilizeaza si te poti pata mai rau, nu sta cu fata la soare dk incepi tratamentul
Tubul ma tine vreo 3 sapt si ma dau pe frunte, pometi.
Serul nu l-am incercat, dermatologul mi-a recomandat melanoexpert de la inceput
0
15-08-2012, ora 21:21
crissam
Nu este medic/terapeut
crissam
3- 4 sapt depinde de pete si de cat de mult dai, o data sau de 2 ori pe zi
0
15-08-2012, ora 23:07
MaryMary9
Nu este medic/terapeut
MaryMary9
Multumesc pentru raspuns, dar sensibilizeaza asa de tare??Eu din cate am citit contine Rucinol, nuel sensibilizeaza tenul, ci hidroquinona..Imi mai poti zice te rog, un procent, cam cat crezi tu ca au disparut petele?(ameliorat), ai avut melasma, sau ma insel?
0
15-08-2012, ora 23:16
MaryMary9
Nu este medic/terapeut
MaryMary9
Iklen does not photosensitize and has been clinically tested by dermatologists for safety., Zice ca nu fososensibilizeaza...
0
16-08-2012, ora 00:36
crissam
Nu este medic/terapeut
crissam
atunci si mai bine dk zic ei ca nu fotosensibilizeaza, nu citisem. Dar totusi cremele de albire in general fac asta.tot e bine sa folosesti protectie oricum.
petele mai sunt, dar au scazut in intensitate, nu mai e aceeasi pata de la inceput, are intreruperi, pot sa stau fara fond de ten, in poze nu se mai vede la fel..
da melasma...ziceai ca am harta pe frunte:)
depinde cam cat te deranjeaza pe tine, eu trebuia sa incerc si asta, aveam nevoie. si sincera sa fiu a dat rezultate
a mai scris cineva pe-aici ca e bun, dk citesti in urma
0
16-08-2012, ora 00:38
crissam
Nu este medic/terapeut
crissam
nu mai e pata in sine, e o umbra sa zic...treb sa vezi sa intelegi
0
16-08-2012, ora 09:08
MaryMary9
Nu este medic/terapeut
MaryMary9
Multumesc.In caz de nu o gasesc la o farmacie ? La SensiBlu ? si da. A mai scris, dar despre ser, nu stick :d
0
16-08-2012, ora 10:31
crissam
Nu este medic/terapeut
crissam
da, la sensiblu are de obicei. dk nu au iti fac comanda.
s-ar putea sa scrie noreva pe tub. e acelasi lucru, cica i-ar fi preluat noreva,
Ca sa stii
Mai e o farmacie in tei unde avea sigur. farmacia tei
0
16-08-2012, ora 10:32
crissam
Nu este medic/terapeut
crissam
da, la sensiblu are de obicei. dk nu au iti fac comanda.
s-ar putea sa scrie noreva pe tub. e acelasi lucru, cica i-ar fi preluat noreva,
Ca sa stii
Mai e o farmacie in tei unde avea sigur. farmacia tei
0
18-08-2012, ora 00:41
MaryMary9
Nu este medic/terapeut
MaryMary9
Multumescpentru informatii Crissam, scuze ca am raspuns debea astazi. :)
0
20-08-2012, ora 07:49
mary30
Nu este medic/terapeut
mary30
A folosit cineva acid kojic? Eu mi-am comandat de la Phitoderm Magic, si l-am folosit ceva vreme dar mi se pare ca nu are niciun efect, mai mult mi se pare ca e cam gras, iar eu avand tenul gras cu tendinta acneica,..
0
23-08-2012, ora 15:39
adinux
Nu este medic/terapeut
adinux
Buna fetelor,
Eu ma confrunt cu aceasta melasma faciala de ffff mult timp, nici nu mai stiu exact de cand.si o pun pe seama anticonceptionalelor folosite in exces cred ( diane) si a statului la soare. Anul acesta s-au accentuat extrem in urma unor sedinte IPL, facute la recomandarea unor prieteni care tocmai ce si-au deschis un cabinet...adica in ideea sa-i ajut cumva ingrosand randurile clientior m-am pricopsit cu mai multe pete decat aveam. Am citit aici pe forum ca unele dintre voi au scapat de pete in urma acestor sedinte, insa la mine, care aveam numai pe frunte si usor pe tample, s-au extins pe obraji si deasupra buzei. Nu stiu ce sa spun...dar nu cred ca voi mai repeta experienta si voi incerca si eu Iklen ser, sa vedem daca acesta da rezultate. Desi fiecare ten reactioneza diferit.sper ca voi avea si eu rezultate.
De astazi incep, si o sa va tin la curent.
Toate bune!
0
30-08-2012, ora 15:16
rami1ana
Nu este medic/terapeut
rami1ana
Salut fetelor!
Am aceasta problema de vro 3 ani. Petele apareau si dispareau. De un timp nu au mai disparut si s-au accentuat. Vreau sa va spun ca am incercat N creme, fara niciun rezultat. Ieri am fost si am facut o sedinta de microabraziune. Greseala mare. Ma ustura fata foarte tare si petele s-au accentuat. Se spune ca dupa cel putin 4 sedinte se vad rezultate. Sincer, nu ma mai risc. Am sa cumpar si eu serul IKLEN. Multumesc pentru parerile si opiniile voastre.
0
25-09-2012, ora 12:11
adinux
Nu este medic/terapeut
adinux
Buna fetelor, am revenit, astazi fac o luna de cand folosesc serul Iklen zi de zi( de 2 ori pe zi) si cu parere de rau nu se vede nicio schimbare.totusi nu o sa renunt, merg mai departe pana se fac 8 saptamani( atat cat ar trebui sa tina tratamentul). Toate bune!
0
26-09-2012, ora 07:46
mada_lyna80
Nu este medic/terapeut
mada_lyna80
buna fetelor. ma intreba o prietena cu aceleasi probleme, daca niste sedinte de microdermabraziune, facute corespunzator la un medic, ar putea-o scapa de aceste pete
0
14-10-2012, ora 01:54
simsim06
Nu este medic/terapeut
simsim06
am facut 2 tratamente cu laser BBL Broadband LIght in timisoara. dupa cele 5 zile de vindecare fata mea a ramas impecabila, fara pete. asa cum nu am mai vazut-o niciodata. dintotdeauna am avut pistrui iar in ultimii ani acestia s-au transormat in zone mari de pete, deasupra buzei ca o mustata, sub ochi, la tample, pe frunte, foarte vizbile chiar si cu fond de ten. uneori oamenii imi spuneau ca sunt murdara pe fata sa ma sterg :|...DAR, dupa tratament efectul de fata impecabila nu a durat mult timp aproximativ 2 saptamani, apoi treptat petele au inceput sa fie vizibile, fondul de ten fiind din nou o necesitate, in tot acest timp am folosit neotone radiance impotriva petelor factor protectie 50 iar seara unitone 4, nu cred ca au avut un efect. in a 4 saptamana(acum 2 zile) m-am dus pentru a 2-a sedinta. pana la a doua sedinta am avut ca procent aproximativ40- 50%mai putine pete decat inainte in interval de 4 saptamani dar se intensificau in fiecare zi. sper ca dupa a 2 sedinta sa nu mai reapara. de data aceasta mi-a recomandata triluma crema inca nu am facut rost de ea. am fost informata ca nu voi scapa definitiv de aceasta problema, trebuie sa mai fac cateva sedinte de laser, iar cand rezultatul va fi satisfacator voi avea nevoie anual de cate o sedinta laser. protectie solara si creme pentru pete pigmentare sa folosesc toata viata. sedinta m-a costat 100 de euro. daca stie cineva un tratament laser mai performant astept informatii.
Adaugă un comentariu / răspuns
183 comentarii 1 2 ..... 567 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  •