menopauza

10-06-2016
maria_yoo
Nu este medic/terapeut
maria_yoo
buna ziua.de 3 luni ma chinui cu niste sintome, ameteli, palpitatii, stari de rau, agitaite, bufeuri, contracturi de muschii la picioare, tremuraturi ocazionale cand imi este foarte rau, lesin de la stomac.mentionez ca iau ATACAND, BISOTENS, BETASERC SI XANAX DE 0, 25 mg.am facut analize si sunt bune colesterolul e 255, ecografie la tiroida si a iesit buna, RMN la cap si e bun.intrebarea mea este de ce am aceste simtome suparatoare cateodata nici nu pot sa ma ridic din pat avand in vedere ca iau tratament.am facut si 10 sedinte de acupunctura la un medic endocrin,.diagnosticul pus de majoritatea medicilor a fost tulburari somatice din cauza menopauzei
8 comentarii
0
10-06-2016, ora 17:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Medicul endocrinolog/ginecolog nu v-a prescris niste medicamente pentru aceste tulburari ?
0
14-06-2016, ora 12:40
maria_yoo
Nu este medic/terapeut
maria_yoo
nu mia prescris nimik am facut acupunctura la medic endocrin,.daca mai e cineva cu aceste sintome si a facut tratament poate sa ma indrume si pe mine unde trebuie sa ma mai duc sau ce tratament se poate lua pentru aceste sintome
0
01-08-2016, ora 08:50
mihaeladorina
Nu este medic/terapeut
mihaeladorina
Eu ma confrunt de doi ani cu simtomele aste ingrozitoare nu mai sunt normala, ajung la urgenta lunar, dar ma ajuta ceaiurile mai exact Sunatoare, Salvie, Colesterol G de la goldenplant.cand chiar nu fac fata i-au jumatate de xanax de 0, 25, Relaxarea este importanta si exercitile de respirat, adica o respiratie lenta prin stomac sunt pe you tube exerciti de respirat, si mai este sportul exerciti usoare aerobic, yoga...
0
11-08-2016, ora 16:38
maria_yoo
Nu este medic/terapeut
maria_yoo
As vrea sa stiu daca depresia sau tulburarea somatofotma se poate trata cu medicamente naturale (rhodiola rosea sau 5th).
.eu iau acum xanax de 0, 25cate jumătate de 3 ori pe zi dar nu prea mai mă ajută am in continuare amețeli stări de leșin amețeli si contracții de mușchi la picioare tulburări de echilibru si multa transpirație, as vrea să renunț la xanax o schemă de tratament naturist. mulțumesc
1
12-08-2016, ora 05:09
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Puteti incerca rhodola sau 5 htp dar nu le mixati cu xanax sau alte medicamente alopate.
0
12-08-2016, ora 14:36
maria_yoo
Nu este medic/terapeut
maria_yoo
Stiu ca nu pot să le mixez dar nu pot renunța la xanax deodată am înțeles ca trebuie treptat să renunț la el, im cazul asta cum pot face?
0
12-08-2016, ora 15:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca starile dv nu cedeaza la 3 x 0, 25 mg xanax pe zi, credeti ca vor ceda la naturiste ? Naturistele sunt mai slabe ca xanaxul pe care il luati.
Parerea mea e ca dati banii de pomana.

Mergeti la un psihiatru sa va dea un tratament adecvat cu un ad sa va puna pe picioare si daca sunt fonduri la psiholog. In jur de 100 lei sedinta.

Faceti tratamentul cu ad o perioada si apoi se reduce treptat pina la eliminare.
1
15-08-2016, ora 19:00
mihaeladorina
Nu este medic/terapeut
mihaeladorina
Parerea mea de Stan patitu...:) este sa te ajuti de xanax numai la nevoie, cand orice alta solutie sa epuizat in rest incearca Sedativ Pc..ceai de sunatoare, Stressclin complex, Calmogen, Tintura de valeriana.Cunosc toate aceste simtome de 2 ani, la fel am toate analizele bune doar colesterolul 280.Am zile mai bune si zile ingrozitoare ca astazi de exemplu, am luat Estroplus un an parca m-am simtit mai bine dar pana la urma am ajuns iara la urgenta cu extrasistole si pulsul 140.Deci in continuare astept ziua cand am sa ma simt ca inainte :).Si pshiatru nu cred ca este o idee buna, scrie prea repede medicamente care d-au dependenta, eu am scapat foarte greu de rivotrilul pe care mi la dat, la psiholog sunt de acord, el te poate invata sa gestionezi starile astea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Menopauza si tulburarile psihice
  • Ce este premenopauza - perimenopauza?
  • Sexul la vârsta menopauzei
  • Ce este uscăciunea vaginală?
  • Instalarea târzie a menstruației și menopauzei asociată cu prelungirea duratei de viață
  • Suplimentele de calciu ar putea crește riscul de demență la femei
  • Instalarea târzie a menopauzei poate preveni afectarea memoriei
  • Cercetătorii au propus primul ghid pentru tratarea depresiei perimenopauzale
  • Cum să te pregatești pentru menopauză
  •