menstruatie intarziata, test de sarcina - negativ

18-08-2012
adriana12ada
Nu este medic/terapeut
adriana12ada
Buna seara,

Am o problema, si sper ca am sa ma linistesc dupa ce primesc macar un raspuns..
Luna trecuta, in primele 3 zile dupa terminarea menstruatiei am avut contacte sexuale neprotejate.De obicei ciclu menstrual dureaza 28-27 de zile, din care menstruatia 5 zile.Ieri, ar fi trebuit sa imi vina menstruatia insa nu a venit.Am facut ieri dupa-amiaza si seara cate un test de sarcina si au iesit negative...am facut si astazi dimineata, la prima urinare, un alt test si a iesit si acesta negativ.
Mentionez ca lucrez, si stau 6 ore in clima..are vreo legatura?Poate am racit? Ce sa fac?Va multumesc frumos!!
O seara placuta si sper sa primesc un raspuns de la dumneavoastra!
6 comentarii
0
19-08-2012, ora 00:16
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ca regulă generală, întârzieri de până la 10 zile fac parte din normalitate. Dacă, până acum, menstruaţia v-a venit "ceas", înseamnă că faceţi parte dintre norocoase.
Dacă, însă, vedeţi că trec 10 zile şi sângele tot nu se arată, e cazul să faceţi o vizită doctorului dv. El vă va spune dacă este din cauza unei răceli sau din altă cauză şi vă va propune un tratament.
Deci, tot ceea ce aveţi de făcut în această etapă este să aveţi un pic de răbdare. Din punct de vedere statistic, menstruaţia mai degrabă va veni decât nu va veni în zilele următoare.
0
19-08-2012, ora 07:12
adriana12ada
Nu este medic/terapeut
adriana12ada
@Dr Dragomir: Deci ma pot linisti, nu este o sarcina, nu? Mi-au aparut cosuri...si speram sa vina...off.
0
19-08-2012, ora 08:39
adriana12ada
Nu este medic/terapeut
adriana12ada
A, testele de sarcina sunt ok??Adica, este vreo posibilitate sa fiu insarcinata si ele sa iasa negative?Toate 3 teste?
Sa mai fac un test?
Multumesc!
0
19-08-2012, ora 10:27
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Avand in vedere ca toate cele trei teste au iesit negative dupa ce a trecut un timp suficient (15 zile) de la contactele sexuale presupus fertile, probabilitatea unei sarcini este foarte mica (sub 1 %). Deci, un nou test nu este necesar acum.
0
19-08-2012, ora 21:19
adriana12ada
Nu este medic/terapeut
adriana12ada
@Dr Dragomir: Pai atunci, sper sa fie bine...Macar ma pot linisti cat de cat, chiar daca incep sa devin paranoia incet incet...
Am auzit ca baile fiebinti pot ajuta menstruatia sa vina mai repede.Este adevarat?Multumesc frumos si imi cer scuze pentru ca va tot bat la cap..dar sunt foarte speriata..
0
20-08-2012, ora 08:23
adriana12ada
Nu este medic/terapeut
adriana12ada
A, daca mai intarzie inseamna ca am racit?Sau ce se intampla?...incepe sa ma dispere intarzierea asta..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce întârzie menstruația?
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •