Migrena cu aura sau epilepsie?

27-10-2019
camiafrim
Nu este medic/terapeut
camiafrim
Am 38 de ani si de 8 ani ma confrunt cu niste simptome in urma carora diagnosticul este INCA neclar.Am avut in acesti ultimi 8 ani 4 de crize la interval de 2 ani cu simptomele: de fiecare data, vederea este prima afectata si anume imi apare un punct ca atunci cand ma uit la soare, punct care la un moment dat parca se mareste iar daca ma uit la fata cuiva nu disting decat jumatate din aceasta, apoi apar tulburarile de limbaj, adica nu pot articula cuvintele, sunt constienta, nu am amețeli, am o stare de nervozitate. Dupa aproximativ 30 de minute toate acestea dispar, ramanand, uneori o durere foarte puternica de cap pe partea stanga, o tensiune 13 cu 9 in conditiile in care aceasta ta nu depaseste valoarea de 11 cu 6, uneori voma, alteori diaree. Dupa CT, RMN, EEG toate sunt normale. Poate fi, deci, epilepsie sau migrena cu aura? Nu msi stiu ce sa mai cred ca am si este atat de rau sa nu sti ce ti se intampla!
9 comentarii
0
27-10-2019, ora 11:31
Lucretia1980
Nu este medic/terapeut
Lucretia1980
Bună, cu această problemă ma confrunt si eu, a trebuit să treacă trei ani sa dau de capăt cat de cât!Am facut toate investigațiile...RMN de 3 ori, fel de fel de analize!!Ca diagnostic am:migrenă cu aura!Mai târziu mi-au apărut si ameteli(vertij a fost iarăși la neurolog si in urma unui ANGIO RMN mi-a găsit o hipoplazia vasculara dreaptă!Nu te speria, nu este epilpsie...așa și mie îmi apare punctul, se mărește se poate muta de la un ochi la altul, durează cca.30 min. si după care îți revii!!Un sfat util primit de la medic!Când apare punctul ia repede un analgezic ca sa eviți durerea groaznică de cap, ca asta urmează!Si mie mi-a fost frica sa nu fie epilpsie, dar atâta timp cât suntem conștiente de tot ce este în jurul nostru...nu are cum!Succes!
0
27-10-2019, ora 12:03
camiafrim
Nu este medic/terapeut
camiafrim
Mulțumesc pentru raspuns si incurajare! Sanatate multa!
0
27-10-2019, ora 12:08
camiafrim
Nu este medic/terapeut
camiafrim
Am uitat sa mentionez faptul ca am si o parestezie faciala permanenta iar in timpul crizelor se intensifica furnicaturile. Pe 4 noiembrie sunt programata la un RMN cu solutie de contrast si vedem atunci despre ce este vorba.
0
27-10-2019, ora 13:19
Lucretia1980
Nu este medic/terapeut
Lucretia1980
Si eu la fel, sunt niste leziuni neuronale responsabile cu circulația sângelui!Eu am fost suspectă de screloza multiplă si nu m-am lăsat până nu am aflat ce e!Eu acum ma confrunt cu ametelile, migrena e stabilizată, o am foarte rar!!Amorțeala feței o ai din cauza migrenenlor, acestea au dus la formarea de leziuni neuronale!Asa mi-a explicat mie doctorul!
0
27-10-2019, ora 13:50
camiafrim
Nu este medic/terapeut
camiafrim
Wow! In sfarsit gasesc si eu pe cineva care se confrunta cu aceleasi probleme ca si mine. Multumesc!
0
27-10-2019, ora 14:05
Lucretia1980
Nu este medic/terapeut
Lucretia1980
Foarte important sa menții legătura cu neurologul tău, orice apare el trebuie sa știe!Este o problemă pe care o vom avea toată viața!Încă nu ai vertij, dar cu timpul dacă nu stabilizezi migrena vor veni si ametelile!Normal ca mai sunt oameni cu aceiași problemă ca a noastră, doar ca nu se vorbește despre acest subiect!Și foarte important tratamentul, eu l-am neglijat si am ajuns de unde am plecat!Acum de 1 an iau ce trebuie si mi-e bine, ca foarte bine ni mai are cum!Sănătate muuultă!!!
0
28-10-2019, ora 12:45
camiafrim
Nu este medic/terapeut
camiafrim
Mulțumesc pentru sfaturi! Sanatate!
0
08-11-2019, ora 16:18
camiafrim
Nu este medic/terapeut
camiafrim
Am facut un RMN mai amanuntit. Totul este in regula. Se pare ca si la mine este vorba de migrena cu aura. Ce tratament voi urma acum? Aceasta migrena nu se va mai vindeca niciodata?
0
08-11-2019, ora 17:03
Lucretia1980
Nu este medic/terapeut
Lucretia1980
Din păcate asta o sa avem toată viața!!Tratament în sine nu există, neurologul mi-a zis că aura e un simptom al migrenei si trebuie luat analgezicul înainte ca durerea să se instaleze!!Am luat multe B-uri si Bethaserc!Aaaaa, și bineînțeles analgezice!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.