Nas infundat

31-10-2021
luci68
Nu este medic/terapeut
luci68
Buna ziua!
Am 18 ani, 74kg, 1.83, acum cativa ani m am operat de polipi (mici), si rinita cronica hipertrofica, din cauza nasului care era infundat, dupa operatii am scapat de aceste probleme si am ramas cu o nara complet desfundata, si una f putin infundata, deobicei se schimbau, recent cu aparitia sezonului rece, mi s-a infudnat complet nasul, am senzatie de mucus in spatele nasului care nu pot sa il suflu nici sa il trag in gat, iar cand incerc sa expir foarte puternic simt ca se desfunda pentru cateva secunde, dupa care se infunda la loc(sper ca v-am descris bine situatia), inca o chestie importanta, atunci cand transpir se desfunda complet nasul(activitate fizica, mediu foarte calduros), se desfunda complet nasul atunci cand am emotii sau cand ma sperii de ceva presupun ca atunci cand inima bate mai puternic in general nasul se desfunda.
Vreau sa precizez ca m am mai confruntat cu aceasta problema de cand m am operat, dar tinea maxim 2-3 sapt.

Multumesc frumos!
2 comentarii
0
31-10-2021, ora 16:16
luci68
Nu este medic/terapeut
luci68
Vreau sa precizez si cand aveam doar o nara putin infundata aceea se desfunda la transpiratii, efort fizic, emotii...
0
31-10-2021, ora 17:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Pe forum găsești sute de mesaje unde am exolucat
Nasul în spate se întâlnește cu Faringele.
Faringele face parte din tractul digestiv
Deci. Alimentația incorecta seara produce reflyx gastroesofagian în somn. Acesta este motivul de ce se reinflameaza cornetele nazale
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: