negi genitali - candida - secretii abundente - ganglion inghinal

21-03-2012
PYSYKA
Nu este medic/terapeut
PYSYKA
In luna octombrie 2011 am depistat negii genitali ( 3-4 la numar ), abia la 1 feb 2012 am mers la control ginecologic. Mi-au fost confirmate banuielile, plus o rana pe col de 1.5 cm. S-a facut recoltare pentru testul Papanicolau si pentru examen secretie vaginala. Rezultatul examenului microbiologic : Candida albicans. Rezultatul testului Papanicolau a fost 'bun', atat mi s-a spus. Tratament pentru negi : crema Wartec + Isoprinosine, am urmat tratamentul pana au disparut temporar negii ( 7 zile ).Au mai reaparut 2. Intre timp o problema grava spun eu ar fi, ca nu mi-a mai venit ciclul de aprox 2 luni, ultima menstruatie fiind pe 24 ianuarie. Iar ca si confirmare a tuturor infectiilor existente cred, s-a marit/umflat un ganglion in zona inghinala, dreapta. Acest ganglion cred ca il aveam dinainte de a constata toate afectiunile, el se estompa in preajma menstruatiei, dar se diminua dupa aceea. Am avut/ am si secretii abundente de culoare alba, urat mirositoare; am luat 1 capsula Fluconazol si pare ca s-au mai redus secretiile. La ginecolog nu am primit informatii pe care sa le si inteleg, fiind mult prea multe si coplesitoare. Mi s-a recomandat tratament si pentru rana de pe col dar nu mi-am permis sa urmez si acel tratament. Cum ar trebui sa procedez in cazul de fata ? Va multumesc pentru timpul acordat.
1 comentarii
0
22-03-2012, ora 10:01
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
urmeaza TOT tratamentul prescris de medicul ginecolog..
DOAR...el te-a consultat si DOAR el...stie ce si cum si cat...
cele bune,
Adaugă un comentariu / răspuns

23-11-2021, ora 13:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Ginecolog sau Urolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rinoreea cronică - cum oprești secrețiile nazale?
  • Mucii galbeni: semnalează o infecție?
  • De ce îți curge nasul des (și nu ești răcit) - și sfaturi pentru mucoși
  • Îmi curge apă din nas
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.