Neuropatie

11-03-2016
mir2211
Nu este medic/terapeut
mir2211
Sufar de neuropatie din tinerete.sunt nevoita sa apelez la o solutie numita clavusin..pe prospect e specificat sa fiu prudenta in administrare in caz de diabet si neuropatie.Astazi l am folosit si ma simt f rau, s au acutizat f tare durerile in tot corpul.Ce face de fapt aceasta aspirina nervilor??.Va multumesc!
2 comentarii
0
11-03-2016, ora 23:15
rogoznicolae89
Identitate neconfirmată
rogoznicolae89
Clavusin este un keratolitic. Nu mai folositi pentru neuropatie!
1. As dori sa va intreb daca v-a recomandat cineva sa faceti un studiu de conducere nervoasa, si daca da, ce fel de neuropatie indica EMG-ul?
2. V-as recomanda, indiferent de etiologia neuropatiei dvs. (Adica ce va produce afectarea) sa utilizati: acid alfalipoic 600 mg/ zi (amelioreaza tulburarile senzitive si are si rol neuro-protector). Milgamma N 1 cp dimimeata si vitamina E 1 cp × 3/ zi.
Daca durerea de tip neuropat persista, sfatul meu ar fi sa vi se asocieze si carbamazepina sau un antidepresiv dual. Este singura metoda de a stopa durerea neuropata. Aceste tratamente va pot fi prescrise de un medic neurolog sau psihiatru.
Multa sanatate!
Dr. Rogoz N.
0
11-03-2016, ora 23:43
mir2211
Nu este medic/terapeut
mir2211
Multumesc domnule doctor..am recurs la clavusin pt niste bataturi in talpa piciorului.Durerea neuropata cedeaza la gabaran dar nu iau mai mult de 100mg pe zi, mi e frica de reactii adverse.Andidepresive am incercat multe dar nu le tolerez...acum merg cu un sfert de cymbalta.impart acea capsula in patru.Am luat si acid alfalipoic, dar o pastiluta la doua zile.Mi e frica de dozele obisnuite de medicamente.Pana si o simpla vitamina o injumatatesc.De peste douazeci de ani iau benzodiazepine pt sindrom depresiv anxios, dar sferturi si jumatati.Nervii mi au imbolnavit si inima, am fibrilatie atriala.Nu am facut teste pentru stabilirea neuropatiei dar o am din copilarie.Dupa cateva zile de efort cadeam la pat cu febra musculara si o mare neputinta in tot corpul.Am incercat putin valproat de sodiu dar nu mi a facut bine.Carbamazepina se combina cu gabaranul??..multumesc mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
24-10-2022, ora 15:20
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Neurolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 400 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.