novynette sunt ieftine...are calitate mai proasta? nu sunt asa de eficiente?

30-06-2007
shaira
Nu este medic/terapeut
shaira
Buna! am fost pt prima oara la ginecolog si mi-a prescris novynette.si am observat ca nu sunt scumpe...are calitate mai proasta?nu sunt asa de eficiente?
si inca o intrebare.sunt de cva vreme cu prietenul meu si pana acum am avut contact sexual doar protejat si acum ca incep sa iau anticonp vreau sa avem neprotejat.daca se intampla lasa in mine pot ramane insarcinata?multumesc anticipat
4 comentarii
0
01-07-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
În ceea ce priveşte medicamentele, nu există o legătură liniară între preţ şi calitate. Preţuri mari au produsele aflate sub patent, deoarece firma producătoare, care are monopol, vrea "să-şi scoată banii" de cercetare. Deîndată ce trece un număr de ani, produsul este realizat şi de alte firme, iar preţul scade foarte mult.
Deci, Novy este la fel de sigur şi de eficient ca multe alte anticoncepţionale din clasa sa (combinate monofazice).
Dacă aţi început prin a lua prima tabletă într-una din primele 5 zile ale ciclului lunar, atunci sunteţi deja sub protecţie. Veţi descoperi că, sub raportul plăcerii sexuale, nu se compară un act sexual natural cu unul făcut prin intermediul cauciucului.
0
10-07-2007, ora 00:00
shaira
Nu este medic/terapeut
shaira
multumesc de rasp.ink nu mi-a venit menstruatia ca sa iau prima pastila in mod normal trebuia cam pe 30 sa vina.pe 7 iulie am avut contact sexual protejat insa s-a rupt prezervativul...in primele 12 ore am luat postinor dupa care la 12 ore la fel.sunt protejata?nu tre sa ma ingrijorez ?kiar daca nu mi-a venit inca menstrauatia?postinorul poate deregla?astept raspuns neaparat
0
10-07-2007, ora 00:00
shaira
Nu este medic/terapeut
shaira
multumesc de rasp.ink nu mi-a venit menstruatia ca sa iau prima pastila in mod normal trebuia cam pe 30 sa vina.pe 7 iulie am avut contact sexual protejat insa s-a rupt prezervativul...in primele 12 ore am luat postinor dupa care la 12 ore la fel.sunt protejata?nu tre sa ma ingrijorez ?kiar daca nu mi-a venit inca menstrauatia?postinorul poate deregla?astept raspuns neaparat
0
10-07-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Da, Postinor de regulă dereglează ciclul. Nu ar strica sa veniţi la o consiliere de planificare familiala.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •