a 2-a folie... dupa cate pastilute sunt protejata ?

05-07-2009
andolina
Nu este medic/terapeut
andolina
buna ziuaaaaa ! ei bine am inceput a doua folie de karissa acum 3 zile si le-am luat la aceeasi ora. sunt protejata ?
6 comentarii
0
06-07-2009, ora 06:11
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Da.
0
06-07-2009, ora 09:12
andolina
Nu este medic/terapeut
andolina
multumesc !
0
06-07-2009, ora 16:05
divadeia
Nu este medic/terapeut
divadeia
am nevoie si eu de un raspuns.va rog!!
am inceput sa iau marvelon, luni pe 29 iunie (era a 5-a zi de menstruatie) iar medicul mi-a recomandat sa iau cate 2 pastile pe zi pana recuperez cele 4 zile (marvelon se ia din prima zi de menstruatie). Problema e ca am avut vreo 3 contacte sexuale neprotejate. Se poate sa fiu insarcinata? In cat timp as putea sa fac un test de sarcina care sa-mi dea un raspuns cat mai aproape de adevar?
0
06-07-2009, ora 17:46
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu esti insarcinata, dar totusi poti face un test de sarcina din a 8-a zi de la contactul sexual neprotejat sau dupa prima zi de intarziere a ciclului urmator.
0
04-11-2010, ora 15:42
b.raluca
Nu este medic/terapeut
b.raluca
buna ziua! am si eu o intrebare, am luat yazmin timp de 21 zile(o folie)..am facut pauza de 7 zile iar astazi ar trebui sa incep a 2-a folie.deoarece nu sunt in tara si nu am o alta folie cu mine va trebui sa intarzi inceperea unei noi foli cu cateva zile.care sunt riscurile si...exista o anume zi in care ar trebui sa incep?...va multumesc anticipat.
0
05-06-2014, ora 23:00
Dolores1
Nu este medic/terapeut
Dolores1
Buna! Am si eu o intrebare sunt in a 8 zi de la pauza de 7 zile am avut contact sexual si dupa o jumatate de ora am inceput a 3 folie de anticonceptionale asta fiind la ora 16:06 cele 2 folii le luam intre orele 22 si 23, pot ramane insarcinata pentru ca a lasat in mine si dupa asta am inceput a 3 follie si ca nu am inceput sa le iau ca de obicei la ora 22 ???astept un raspuns multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •