nu stiu daca problema mea e un motiv serios de ingrijorare

28-07-2009
Geo34
Nu este medic/terapeut
Geo34
acum o luna si jumatate am fost operata de chist ovarian spart.Am mers la medic avand dureri in zona pelvina ma dureau soldurile, piciorul si in luna respectiva avusesem ciclu normal iar dupa trei zile am inceput din nou sa sangerez.La ecograf mi s-a spus ca am lichid in burta si ca am un chist spart dar ca sa eliminam si ipoteza unei sarcini extrauterine sa-mi fac un test de sarcina.si am facut 2 teste si amandoua au iesit pozitive.Asa am fost operata la urgenta de sarcina extrauterina.Dupa operatie medicul mi-a spus ca am avut un chist spart si nu a fost sarcina extrauterina.de ce au iesit testele pozitive?Nu stiu, nu mi s-a explicat.mi-a mai spus medicul ca mai sunt si alte chisturi pe ovare dar mai mici si care se pot trata.dar cand am mers la control mi-a facut din nou ecograf si atunci mi-a spus ca am ovarele inflamate si mi-a dat antibiotic.inca mai am dureri in zona pelvinasi ma simt rau.nu stiu ce sa fac.poate fi ceva rau?
6 comentarii
0
28-07-2009, ora 16:58
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ce, te miri de greseala doctorilor ??
Medicii nu sunt in stare nici macar sa deosebeasca cu siguranta sexul fetilor din burta mamei cu ajutorul la ultasunetele 4d, dar sa mai ghiceasca in urma la anilze ce ai ati avut in burta.

Iar cu chisturile ar trebui sa stiti ceva: chisturile sunt urmarea la multe prostii facute de femei in ziua de azi (avorturi, pilule anticonceprionale, excese sexuale) si reprezinta un mod de aparare al organismului ca si bataturile la picioare cand mergi mult descult.
A opera astfel de chirsturi reprezinta beligne este o mare aberatie si paguga adusa organismului.

Consulta mai bine un medic homeopat inainte sa te termine astia cu "tratamentele" lor..
0
29-07-2009, ora 19:57
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Trebuie sa cauti un medic ginecolog bun si sa te tratezi cum trebuie, sa respecti dozele de antibiotic si durata tratamentului.Eu sunt de parere ca ai avut sarcina extrauterina ; nu se poate sa-ti iasa pozitive doua teste de sarcina fara sa fii insarcinata. Medicul respectiv poate ca nu a vrut sa te sperie. In ce a constat operatia, ce au facut, ce au scos?Pe perioada tratamentului abtine-te de la relatii sexuale.
0
29-07-2009, ora 20:03
Geo34
Nu este medic/terapeut
Geo34
mi s-a facut chistectomie.nu a scos nimic pentru ca mi-a spus ca celelalte chisturi se vor trata dar cand am mers la control si mi-a facut din nou ecograf mi-a spus ca ovarele sunt inflamate si ca nu am chisturi dar daca nu ma tratez vor apare din nou
0
29-07-2009, ora 20:50
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Acum e inutil sa mai vorbim despre ce a fost.Mergi la un ginecolog bun si incepe terapia, caci altfel vei avea probleme mereu.
0
29-07-2009, ora 21:10
Geo34
Nu este medic/terapeut
Geo34
va multumesc pt. sfat.o sa merg la un medic ginecolog cu siguranta mai ales ca am inceput sa-mi pun intrebarea ca nu cumva a fost o sarcina extrauterina?si daca mi-au scs ceva si eu nu stiu?
0
07-08-2009, ora 09:30
Geo34
Nu este medic/terapeut
Geo34
am fost la ginecolog si la ecograf mi-a spus ca nu am absolut nimic si ca durerea in partea dreapta pe care o am este de la operatie.dar nu inteleg de ce ma doare in partea ovarului drept daca nu este nimic?uneori nici nu pot sta in sezut. sa fie oare endometrioza?endometrioza poate face ca testele de sarcina sa iasa pozitive?si cum se depisteaza endometrioza?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: