O forma de dureri de cap - va rog, recomandati un medic

28-07-2019
zmariux
Nu este medic/terapeut
zmariux
Probleme de sanatate - rog, recomandari

Salut,
Ma confrunt cu ceva, de multi ani, care inainte au fost dureri de cap (intense).
Atentie, majoritatea oamenilor care citesc asta, s-au focalizat pe ideea de migrene, nu si pe situatia din prezent (care o voi descrie).
Acum, nu mai sunt intense. Am invatat sa le tin sub control (nu prin medicamente).
In prezent, am reusit sa reduc durerile la o senzatie de amorteala, prin auto-control, iar odata cu asta si frecventa acestora (pentru ca sunt mai calm).
Am inceput sa devin constient ca originea nu este neaparat de cauza fizica (adica masele, vedere, oboseala, etc), ci psihica (presupun).
Din anumit motiv, pun stres pe zona stanga a tamplei si se simte ca niste spazme musculare, foarte intense, poate putin apropiate de senzatia de carcel.
Ma impiedica sa ma concentrez cum trebuie, iar atentia la detaliile din jur e serios afectata.

Va rog, puteti sa-mi recomandati un medic bun pentru asta?

De asemenea, nu vreau sa fiu nepoliticos, dar puteti sa-mi spuneti datorita căre-i experiente/informatii il recomandati?
(Incerc sa suprapun cu ceea ce mai stiu si eu despre durerile mele, cat si cu ce mai stiu de la medici la care am mai fost)

Va Multumesc si va sunt incredibil de recunoscator!
1 comentarii
0
28-07-2019, ora 02:06
zmariux
Nu este medic/terapeut
zmariux
Mai jos sunt intrebarile cele mai frecvente pe care le-am intalnit si la care am raspuns:

„Cat de frecvent apar accesele dureroase?”
- Acum, nu pot sa le mai numesc dureri de cap (ajung sa fie puternic dureroase ocazional). Acum se simt ca o amorteala cu o senzatie de spazme musculare, dar imi necesita foarte mult efort sa le pastrez la un nivel asa jos.
"Cand apar, doar ziua?"
- Nu au o perioada anume, dar in 90% apar ziua. Sunt relativ random in decursul zilei.

Cat de frecvente sunt si cat tin durerile?
- In ultimii 2 ani au fost mai rare. Cam sunt la o saptamana sau doua.
- Daca vorbim de momentul cand ajung sa devin dureroase,... tin aproximativ 24H (+);
Cat de frecvente sunt starile de amorteala / spazme pe partea stanga?
- Sunt siruri de cateva zile (1-4 zile), cu pauze de 1-3 zile

Cum evolueaza?
- De la amorteala, la spazme, la dureri minore (pana la moderate)

Apar si simptome asociate (greata, fotosensibilitate, etc)?
- Au aparut in conditiile cele mai rele, dar au fost rare. N-am mai experimentat durerea extrem de intensa de aproximativ 2 ani.

„Ai consultat un medic in tot acest timp?”
- Am fost si n-au gasit o solutie care sa ma faca bine.
- Am fost la neurologi si medici de familie, dar am primit sugestii light de: "odihna", tuburi de oxigen, calmante si medicamente (nu si-au facut efectul).
- Tot incerc sa cer ajutorul acum, ca sa-mi recomande oamenii pe cineva, pt ca inclusiv medicul de familie cel nou, cand m-am dus sa-mi dea trimitere la un neurolog sau undeva unde stie ea, mi-a printat o trimitere si "uite" (m-a trimis sa ma duc eu undeva, fara nicio indrumare, fara nimic. A fost un "descurca-te")

Ai facut o tomografie computerizata, care sa fie interpretata ulterior?
- Am facut asta, si acum multi ani cand era intens, extrem, incredibil, de intens, dar si recent, de cand sunt la un nivel acceptabil, care imi permite desfasurarea activitatilor zilnice (dar cu impedimente)
- Nu a aparut nimic vizibil in rezultate, nici la cap, nici la sinusuri. N-am nimic nici la masele.

„In ce zona, din imaginile atasate, este localizat disconfortul? https://i.ibb.co/y6ZLB9K/Clipboard02.jpg „
- In trecut nu era doar intr-o zona, dar pastra regula partii de stanga a capului.
- Cu exceptia primei imagini (TENSION), era o combinatie de celelalte (dar nu la fel mereu)

- Acum, in prezent, este imaginea GIANT CELL ARTERITIS, dar pe o suprafata foarte restransa in general (20% din partea superioara a petei din imagine).. DAR vreau sa clarific ca acum nu mai sunt dureroase, ci sub forma unei amorteli cu spasme.
- Totusi, aceasta stare de amorteala poate sa dispara in anumite zile sau poate sa se intensifice (moment in care acele spazme devin mai puternice si ulterior dureroase)

„Sa nu ai cumva o forma de nevralgie de trigemen. https://www.odysseedubienetre.be/img/symptoms-2018/symptoms-of-trigeminal-neuralgia.jpeg „
- Am dat un search sa vad despre ce era vorba "nevralgie de trigemen". Pare sa descrie suprafata pe care ma durea in urma cu multi ani (dar nu s-a mai intamplat de foarte mult timp atat de extins)
- In prezent, e un disconfort pe o suprafata mica la tampla.
- Acum incerc sa explorez circumstanta in care e posibil ca eu sa-mi induc durerea cumva prin subconstient.

„Care sunt declansatorii?”
- Sincurii triggeri sunt de la curent/adiere de vant, epuizare/somn, si altii care inca nu-i realizez.
- Nu necesita ceva anume mult, ca sa declanseze un „bulgare” mic.


M-ar ajuta foarte mult niste recomandari din partea voastra catre niste medici...

Imi imaginez ca suna ciudat felul cum descriu prin senzatia de spasme musculare, dar pentru mine, acest filmulet prezinta, vizual, felul cum se simte pentru mine (desi nu e vizibil la mine sau asa ceva) https://www.youtube-nocookie.com/embed/y3mY4iU2Gxc?feature=oembed
Desi nu e vizibil la mine, pe mine, (asa cum v-am creat imaginea din filmulet), asa se simte pentru mine in zona tamplei (in prezent).. E foarte obositor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Durerile de cap și de spate ar putea avea un tratament comun
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Ce indicii oferă localizarea durerii de cap
  • Modalități de a trata durerea de cap fără medicamente
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  •