Oare e semn de boală? disconfort în piept, ca o ghiară, un nod în gât

17-01-2020
Nicu221
Nu este medic/terapeut
Nicu221
Am 23 de ani și stilul meu de viață e destul de sedentar, de câteva zile am in disconfort în piept, ca o ghiară, un nod în gât, respir cam greu, mă stresez mult, am fumat și băut vreo 3 luni deși eu nu fac asta, doar pt a mai scăpa de stres, somnul e foarte prost, sunt mai tot timpul obosit și moleșit, și îmi e frică când tot aud atâția oameni care au murit de infarct sau cancere și mă gândesc că de la stres și stilul de viață sedentar să nu îmi fi afectat muschul inimii sau plămânii. Ce aș putea să fac pt a ieși din situația asta ?
1 comentarii
0
07-02-2020, ora 16:09
Psiholog Chițimuș Cristina
Psihologie, Iași
Psiholog Chițimuș Cristina
Buna ziua,

Pentru început, eliminați acest stres legat de posibilitatea de a fi bolnav. Efectuați un set de analizele de laborator cat mai complet, mergeți la un medic cardiolog pentru a vedea care este starea inimii si la un medic pneumolog pentru a investiga plamanii. Dacă ceva nu iese bine, urmați tratamentul ce vi se recomanda. Dacă totul este in regula, apelați la un psiholog clinician care să vă ajute sa gestionati stresul, sa învățați tehnici de relaxare si sa va organizați mai bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  • Scorul de calciu arterial coronarian prezice evenimentele cardiovasculare adverse majore în durerea toracică
  •