Problema care persista. Ameteli, dureri piept brat

07-03-2019
Bogdan.mihai
Nu este medic/terapeut
Bogdan.mihai
Buna tuturor.
In data de 12 februarie, de dimineata am primit vestea ca tatal meu a decedat. In acel timp eu eram in anglia unde si muncesc. Am luat bilet pt a 2a zi de dimineata. In jurul orei 16 am inceput sa ma simt rau, palpitatii la inima etc. Pe la 17 am simtit cum inima mea o ia la trap, transpiratii abundente, ameteala, nu mai vedeam bine etc. Am chemat salvarea. Eram foarte agitat crezand ca o sa mor, si nu mai imi aminteam unde sunt, nu reuseam sa dau detalii cu locatia mea. Nici macar unde locuiam pe teritoriul angliei.
Am fost luat de salvare, mi au facut ceva teste acolo, a reiesit ca nu sufeream de un preinfarct dar aveam ceva totusi de necesita investigatii amanuntite.
Deci am fost internat, analize sange etc. Timpul trecea si inca nu aveam un rezultat, din pipsa de personal, totul mergea incet. Se facuse undeva in jur de ora 1 noaptea si am hotarat sa plec din spital pt a ajunge la avion, ca a 2a zi sa ajung ma inmormantarea tatalui meu. De atunci constant am avut dureri in piept si ameteli etc
In seara cand tatal meu a fost inmormantat, anume 14 februarie am fost luat iar de ambulanta in romania. Mi au facut teste ekg si sange si a reiesit ca sunt bine. Si toate astea se datoreaza socului cu decesul tatalui meu.
La cateva zile am plecat iar spre anglia, si am inceput munca. Precizez ca ma simteam din rau in mai rau. Acum aveam si o durere persistenta in bratul stang. Ameteli si o stare continua de oboseala. Intr o seara am venit mai devreme de acasa ca abia ma mai puteam tine pe picioare, in casa inima mea a incepht sa bata extrem de puternic. Eu am inceput sa tremur incontrolabil iar. Am fost dus de urgenta iar la spital de catre un coleg de munca. De data asta mi au facut doar un ekg care mu a iesit perfect. Doctorul care sa ocupat de mine a spus ca o sa i arate ekg ul unui cardiolog si in functie de ce zice, voi fi externat sau retinut. Verdict: sunt bine. Go home. Nu o retera o pastila nimic. Intre timp am mai fost de 2 ori la urgente, odata dandu mi verdictul ca e de la... tigari. Desi de la prima criza am incetat sa mai beau cafea si tigari abia mai fumez cateva pe zi
In tot acest timp am dureri constant, piept, cap, o presiune puternica in piept si cap, ameteli etc. Nu stiu ce sa kai fac.
Am programare la medicul de familie aici abia luna viitoare pe 12. In perioada asta simt ca astept sa mi vina moartea... sunt disperat. Nu kai pot lucra, dormi linistit nimic. Va rog un sfat.
Am 34 de ani, 1.75 si 75 kile
4 comentarii
0
22-03-2019, ora 06:00
Bogdan.mihai
Nu este medic/terapeut
Bogdan.mihai
Intre timp simptomele persista. Am perioade destul de lungi cu dureri in piept, sub coaste partea stanga si sub brat. Inclusiv in bratul stang. Sambata trecuta din senin am simtit o periune cu tot cu un vuiet gen in urechi. Pe urma au urmat imediat dureri puternice in partea stanga piept, senzatie de parca nu aveam aier, nu puteam rwspira complet si ameteala puternica. Practic mam pus pe canapea sa nu pic din picioare. Am fost preluat de salvare ca am crezut ca o sa mor.
Cand medicul de la salvare a venit, mi a facut testele de tensiune si ekg. A reiesit ca avea tensiunea putin crescura. Plus deshidratare. E absurd pt ca in general beau foarte multe lichide. La urmatorul test tensiune in spital a reiesit tensiunea normala. Inainte sa mi dea drumul la un alt test, aveam tensiunea foarte scazuta. Ce e drept, stiam ca am tensiunea putin scazuta. Dar de atunci zi de zi, aleatoriu am aceste probleme. Dureri in piept, plus ameteli puternice, pierderi de memorie. Cei de la spital mi au recomandat plus o foaie de mana ca medicul meu de familie de aici sa mi faca niste teste amanuntite. Luni am avut programare la medic si tot ce mi a facut, au fost doar niste teste cu stetoscopul, de tensiune si atat. Si mi a recomandat aspirina cand mai ak dureri. A spus ca sunt bine... simt ca inebunesc. Nu pot munci, sunt obosit tot timpul... incep sa disper sincer. Ma simt ca intr un film cu prosti cu final tragic. Va rog, macar pt linistea mea. Testul ekg poate depista toate problemele de inima sau?... vreau sa stiu daca sa vin de urgenta acasa pt teste amanuntite sau sa continui aici. Mam inscris la alt medic de familie si vreau sa vad si parerea lui.
0
22-03-2019, ora 10:38
mark2011
Nu este medic/terapeut
mark2011
Asta e raspunsul clasic de la medici, cand sunt incapabili sa gaseasca cauza, esti bine.

Inima se poate verifica si prin test de efort, ecograf, sau poate chiar sa iti puna un aparat care sa iti monitorizeze activitatea inimii pe o perioada de n zile. Daca crezi ca medicii de acolo nu te pot ajuta atunci ia o pauza si mergi in tara sa iti faci investigatii amanuntite.

Sanatate !
0
23-03-2019, ora 02:46
Bogdan.mihai
Nu este medic/terapeut
Bogdan.mihai
Multumesc pt raspums.
De fiecare data la spital, in afara de prima data, am fost sfatuit sa merg la medicul meu de familie unde urma sa mi faca viitoarele investigatii etc. Am explicat in peimul mesaj cum a dcurs cu medicul. Pe data de 18 cand aveam peogramare, stupoare. Cica nu am programare. Am decis sa ma inscriu la alt medic. Aici urmeaza sa am intalnire miercuri. Dar presimt ca o sa patesc ca si data trecuta. Intai test cu stetoscopul si pe urma o alta programare pt sange samd. Simt ca mor de 3 ori pana ajung la un control amanuntit. Cred ca o sa vin in tara.
Intre tim, am aceleasi durwri si ameteli zi de zi. Am citit multe pe net, cred ca am inceput si sa mi induc eu singur... am crezut ca poate fi ceva de la stomac. Am mancat numai mancare "de spital " de la prima patanie. Nici o wchimbare. Am mancat intr o zi doar mancare proasta, prajeli cafea etc. Nici o schimbare, nici im bine si nici in rau.
0
17-03-2022, ora 23:20
Evrika@
Nu este medic/terapeut
Evrika@
Du.te in tara la Targul Mures, spitalul judetean, sectia cardiologie. Acolo sunt medici foarte buni. Multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.