Operatie hernie de disc
Buna ziua! Am 48 ani, 96 kg si 1, 70 inaltime
RMN-ul meu suna asa : La nivel L4-L5 hernie discala subligamentara cu fragment paramedian drept migrat posterior de 7, 3 mm cu compresie radiculara dreapta care impeuna cu modificari degenerative creeaza stenoza canalara rahidian la acest nivel. protruzii discale L3-L4 si L5-S1 fara compresie radiculara. Corpuri vertebrale in ax fara edem osos. Canal rahidian stenozat la nivel L4-L5.
Am suferit o operatie de hernie de disc, doctorul spunandu-mi ca a intervenit in 2 lucuri(rezolvand stenoza si inca o hernie-dar nu stiu care)
Problema mea este ca nu am reusit sa ma recuperez. Toti ceilalti pacienti pleaca, iar eu sunt in continuare in salon.
Imi simt calcaiul stang amortit (desi inainte simptomele le aveam pe picioruol drept) iar atunci cand dau sa ma ridic in picioare simt o durere puternica in zona coccigiana, motiv pentru care nu reusesc sa ma deplasez (nici macar pana la baie),
Precizez ca atunci cand stau culcat in pat, pot sa fac orice miscare, dar in momentul inc are am incercat sa ma ridic, s-a incheiat totul
Momentan mi se administreaza dexametazona (cred) la nivelul operatiei, si perfuzii cu paracetamol.
De la ce ar putea fi durere, si amortelile? sa fie ceva ce a gresit doctorul avand in vedere ca acum amorteala este la celalalt picio, iar durerile sunt foarte joase fata de cum am avut inainte?
este normal? vad ca toata lumea pleaca acasa si eu tot aici
RMN-ul meu suna asa : La nivel L4-L5 hernie discala subligamentara cu fragment paramedian drept migrat posterior de 7, 3 mm cu compresie radiculara dreapta care impeuna cu modificari degenerative creeaza stenoza canalara rahidian la acest nivel. protruzii discale L3-L4 si L5-S1 fara compresie radiculara. Corpuri vertebrale in ax fara edem osos. Canal rahidian stenozat la nivel L4-L5.
Am suferit o operatie de hernie de disc, doctorul spunandu-mi ca a intervenit in 2 lucuri(rezolvand stenoza si inca o hernie-dar nu stiu care)
Problema mea este ca nu am reusit sa ma recuperez. Toti ceilalti pacienti pleaca, iar eu sunt in continuare in salon.
Imi simt calcaiul stang amortit (desi inainte simptomele le aveam pe picioruol drept) iar atunci cand dau sa ma ridic in picioare simt o durere puternica in zona coccigiana, motiv pentru care nu reusesc sa ma deplasez (nici macar pana la baie),
Precizez ca atunci cand stau culcat in pat, pot sa fac orice miscare, dar in momentul inc are am incercat sa ma ridic, s-a incheiat totul
Momentan mi se administreaza dexametazona (cred) la nivelul operatiei, si perfuzii cu paracetamol.
De la ce ar putea fi durere, si amortelile? sa fie ceva ce a gresit doctorul avand in vedere ca acum amorteala este la celalalt picio, iar durerile sunt foarte joase fata de cum am avut inainte?
este normal? vad ca toata lumea pleaca acasa si eu tot aici
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 14hernia de disc
- 1Tratament osteoporoza
- 4hernii de disc lombare
- 9Diagnostic gresit, simptome ingrijoratoare
- 1Mici hernii discale mediane L4 L5
- 3dorsalogie joasa
- 7Dureri groaznice dupa operatie de hernie de disc L4-L5
- 0hernie de disc
- 0Durere de spate si picior
- 1Cat timp e normal sa ai dureri asa mari?
- 5A 2 operatie de hernie de disc L4 L5
- 0Hernie de disc operabila
- 4Operatie hernie disc lombars
- 0Hernie de disc. Este necesară sa fie făcută operația acum!?
- 0Discopatie cervicala/lombara
- 1Ajutata-ma - Am 2 heniii de disc lombare
- 0Probleme lombare
- 0Hernie de disc lombar
- 0Hernii discale intraspongioase
- 2Hernie de disc si mersul pe bicicleta
Mai multe informații despre: Hernia de disc lombara
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: