ovare polichistice

08-01-2012
mona21
Nu este medic/terapeut
mona21
buna ziua.acum 2 ani am fost la un control ginecologic in urma unor dureri d ovare.si am fost dignosticata cu ovare polichistice. si mi s au indicat sa iau DIANE 35...de vreo cateva luni tot incerc sa raman gravida si nimic.imi doresc foarte mult un copil...as dori sa stiu daca din aceasta cauza nu raman gravida sau din ce alta cauza.o sa urmeze sa ma duc la un control ginecologic...ast raspunsul dumneavoastra...
3 comentarii
0
08-01-2012, ora 20:15
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Diane 35 sunt anticonceptionale... cum vrei sa ramai gravida daca le iei????
Daca ai dureri de ovare, cel mai probabil ai o infectie vaginala care a urcat si la ovare.
Nu ai neaparat ceva cu transmitere sexuala, pot fi bacterii - e-coli, enterococ, streptococ, poate si o candidoza.
Nu stii decat facand - analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
Bacteriile au devenit rezistente la multe antibiotice asa ca, sa ceri sa se efectueze - antibiograma..
Cand se realizeaza antibiograma, se insamanteaza o cultura si se afla exact ce bacterii cresc acolo si la ce antibiotice sunt sensibile
Nu te speli in vagin si sa nu ai contact sexual cu 72 e ore inainte de analiza si sa nu fi luat antibiotice de cel putin 10 zile, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Mai ales ca vrei sa ramai insarcinata, este foarte important pentru sanatatea copilului sa nu ai streptococ grup B in vagin.
Pentru asta sa intrebi special la laboratorul de analize deoarece nu se gasete streptococul in analiza obisnuita ci se insamanteaza o cultura pe un alt mediu.
Se numeste asa : Secretie vaginala: cultura pentru streptococ grup B
Nu toate laboratoarele fac asta. Trebuie sa intrebi.
Mergi la ginecolog sa intrebi cum sa procedezi cu acele pastile, cand le opresti si la cat timp poti incerca sa ramai insatcinata. Cred ca nu trebuie sa ramai chiar imediat.
Perioada foarte fertila este intre zilele 11 si 15, incepand numaratoarea din prima zi a ciclului.
Vorbeste intai cu medicul ginecolog care ti-a dat acele anticonceptionale si fa-ti analizele de secretie vaginala cu antibiograma.
Cauta si citeste articole despre - streptococ grup b sarcina
Ai sa vezi cat de important este sa fii sigura ca nu ai asa ceva.
0
08-01-2012, ora 22:36
mona21
Nu este medic/terapeut
mona21
pastilele nu le mai iau de 1 an..cand am fost la control mi au spus k am ovare polichistice.asta a fost acum 1 an si ceva...si acum vreau sa m duc la un control pt ovare...si sa vad care e cauza de nu raman insarcinata
0
08-01-2012, ora 23:01
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Mergeti la un consult ginecologic. Daca ai ovare polichistice/sdr ovarelor polichistice trebuie sa faci o monitorizare de ovulatie si eventual trebuie sa repeti o serie de determinari hormonale.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul