Palpitatii, dureri de mana stanga si amorteli

17-08-2020
Alexandra
Nu este medic/terapeut
Alexandra
Buna seara, ma numesc Alexandra si am 24 de ani, in luna februarie, am avut o sarcina oprita din evolutie, si mi sa dat 2 doze de medabon, pentru a elimina sarcina, de atunci viata mea e un chin!! Ma luat SMURD-UL de doua ori, cu tensiune 18, 7 si puls 140, am fost la cardiolog, am facut eco cardiaca, 4 ecg-uri si am avut si holtet ecg pus, totul a iesit bine, am urmatoarele simptome: durere si amorteala in mana stanga, uneori usoare in piept, simt bataile inimii in tot corpul, imi e foarte frica... am facut multe analize, a reiesit doar Helicobacter Pylori, dar mi sa spus ca nu are cum sa am simptomele astea de la el! Indrumati-ma cumva, ce sa mai fac? Ce analize sau investigatii?
11 comentarii
0
16-09-2020, ora 12:38
Raluca212
Nu este medic/terapeut
Raluca212
Bună Alexandra am aceleași simptome ba chiar în plus dacă pot spune mie frica de nu mai pot la fiecare asapas mie frica sa nu mor am făcut și eu en analize am mers la 2 medici cardiologi. Rog frumos un medic cardiolog sa ne dea un răspuns aici și dacă ai fb sau wapp sau orice sa discutam despre problema mai multe aștept mesaj
0
16-09-2020, ora 12:39
Raluca212
Nu este medic/terapeut
Raluca212
Sau dacă nu răspunde aici și spune-mi ce ai mai făcut și dacă ai rezolvat ceva???
0
16-09-2020, ora 14:15
Alexandra
Nu este medic/terapeut
Alexandra
Buna Raluca, facebook Alecsa Alle, da-mi cerere te rog si vorbim, ca poza de profil am una cu sotul iar eu am o bluza rosie
0
29-10-2020, ora 19:26
Dr. Darie Nicoleta
Cardiologie
Dr. Darie Nicoleta
Buna ziua.
Creșterea tensiunii si a pulsului în acest context sunt reactive. Este o stimulare a sistemului nervos simpatic. Aceasta stimulare apare fie in context organic, fie functional (mai exact: poate fi o anemie în contextul unei hemoragii genitale, de exemplu, sau o hipertiroidie - se testează TSH, FT3, FT4, sau ceva modificări structurale cardiace). Totusi, spuneti ca ati facut investigatii cardiologice, fara identificarea unei patologii. Trebuie evaluată HLG si fct. Tiroidiana, iar daca toate analizele sunt in regula, va recomand sa va sfătuiți cu un medic psihiatru; poate fi atac de panică.
Dacă aveți si alte nelămuriri, va stau la dispozitie.
Sanatate!
0
29-10-2020, ora 20:04
Alexandra
Nu este medic/terapeut
Alexandra
Buna seara... am facut si analizele toate pentru glanda, si sunt bune... si analize de sange lunar, totul iese bine... si eu tot am palpitatii
0
05-11-2020, ora 13:38
Raluca212
Nu este medic/terapeut
Raluca212
Bună ziua doamna doctor Darie Nicoleta va rog din suflet sa ma ajutați sunt disperata dați-mi un răspuns simt o presiune pe artera carotida și simt vena la tâmplă cum pulsează pe partea stânga asta nu mereu dar mie tare frica inima îmi bate cu 120 b pe min uneori. Am făcut 2 eco dopller carotida analize sânge holter ekg 3 cardiograme toate bune va rog sa ma ajutați se poate sa va trimit pe wapp poze cu analizele? Mulțumesc frumos din suflet aștept un raspuns
0
06-11-2020, ora 16:38
Dr. Darie Nicoleta
Cardiologie
Dr. Darie Nicoleta
Buna ziua.

In contextul tahicardiei (120 batai/min) puteti sa aveti astfel de simptome. Trebuie gasita o cauza a tahicardiei. E important de stiut cat dureaza, in ce context apare, daca asociaza si alte simptome, daca luati vreun tratament, ce comorbiditati aveti...toate aceste detalii, ajuta in identificarea investigatiilor paraclinice necesare pentru a stabili cu precizie un diagnostic.
Sigur ca puteti trimite, doar ca nu va putea inlocui o discutie amanuntita, un examen clinic. Aveti nevoie sa va vada "fizic" un cardiolog.
Va doresc sanatate si va stau la dispozitie cu alte nelamuriri.
0
09-11-2020, ora 13:05
Raluca212
Nu este medic/terapeut
Raluca212
Doamna doctor am fost la 2 medici cardiologi cu toate analizele care leam scris mai sus amândoi au spus ca am atac de panica și ca inima este perfect sănătoasă.medicul de familie mia dat totuși sa iua 0.25 concor pe zi care nu îl iau mereu pentru ca, cardiologul mia spus sa nu îl iau ca nu am nevoie cât durează nu știu sa va spun pentru ca dacă vad ca nu îmi trece in 10 min iau concorul și în următoarele 15 min îmi trece apare din senin pur și simplu pot spune alt tratament nu iau și durează de prin luna martie deja totul a început cu o durere in piept care tot medicul cardiolog a spus ca ar fi o nevralgie intercostala sau ca ar iradia de la coloana.va rog din inima sa îmi raspundeti sunt foarte speriata
0
09-11-2020, ora 13:12
Raluca212
Nu este medic/terapeut
Raluca212
Am uitat sa mai scriu azi spre exemplu simțeam acea presiune in tâmplă stânga și pe gat în zona arterei carotida am plâns vreo 10 minute pentru ca mam saturat de stările astea și după mam liniștit. Și am spus sa îmi iau tensiunea sa vedem cum este în timp ce am aceasta presiune și era 11/8 și 80bpm surprinzător de bine eu una nu mai înțeleg nimic și uneori stau în pat sau pur și simplu de vorba cu cineva și încep sa simt inima cum începe sa bata din ce în ce mai tare mai este și pandemia asta care nu ma lasă să merg la control pentru ca sincer as mai consulta încă un medic cardiolog. Din acest motiv va rog frumos pe dumneavoastră sa ma ajutati
0
11-11-2020, ora 13:15
Dr. Darie Nicoleta
Cardiologie
Dr. Darie Nicoleta
Buna ziua.

Daca ati fost consultata de 2 cardiologi si s-a constatat absenta unei patologii cardiovasculare, e nevoie de o recomandare psihiatrica. O noua vizita la cardiolog nu va va aduce nici un beneficiu. Concor nu puteti lua "la nevoie" caci poate avea efecte adverse. Acest medicament are indicatii in afectiunile cardiovasculare, dar luat in afara indicatiei, nu prezinta beneficiu. Daca ati exclus toate cauzele organice ale tahicardiei, trebuie sa gasiti o cauza psihogena (Faptul ca va linisteste administrarea de Concor este un argument in plus). Ea poate fi: fie de competenta unui psiholog, fie a unui psihiatru. Exista tehnici recomandate de psihologi pentru calmare. Va recomand sa va indreptati in aceasta directie. In aceasta perioada "pandemica" exista un stres suplimentar resimtit de fiecare din noi, care, suprapus pe un dezechilibru existent, poate duce la somatizari polimorfe.

Va doresc sanatate si daca doriti o a 3a verificare cardiovasculara fizica (pentru linistea dumneavoastra) puteti sa cereti inca o parere, totusi sunt argumente importante prezentate de dv. care nu sugereaza ca aveti aceasta nevoie.
0
11-11-2020, ora 15:48
Raluca212
Nu este medic/terapeut
Raluca212
Va mulțumesc frumos din suflet doamna doctor din ce îmi spuneți dumneavoastră înțeleg ca nu as avea nimic la inima sa dea Dumnezeu sa fie asa cum spuneți. Încă o data mulțumesc frumos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Avortul medicamentos prin instalarea de agenti abortivi
  • Avortul medicamentos prin reducerea selectiva
  • Palpitatii - primul ajutor
  • Palpitațiile
  • De ce apar palpitatiile?
  • Palpitații - când ar trebui să-ți faci griji?
  • Avortul medicamentos acasă - ce trebuie să știi
  • Administrarea fără restricții a pilulei pentru avort Mifepriston, sigură și eficientă
  •