pareza membrului inferior stang

10-12-2007
Anesa
Nu este medic/terapeut
Anesa
Buna ziua! Va scriu in numele parintilor mei a caror stare de sanatate ma ingrijoreaza din ce in ce mai mult. In urma cu aproximativ 2 saptamani, mama mea, in varsta de 66 de ani a simtit in timpul noptii un carcel extrem de dureros in piciorul stang, apoi carcelul s-a repetat, insa nu a avut aceeasi intensitate. La putin timp, a constatat ca nu mai poate misca piciorul ca inainte, ca nu raspunde la comenzi. A incercat sa faca miscare, gimnastica, masaj, dar nu s-a observat nicio o ameliorare. In continuare piciorul este lipsit de putere, nu se poate incalta pentru ca nu are forta sa impinga piciorul in pantof, nu poate tine genunchiul drept cand sta in picioare, iar daca ii da comenzi, raspunde de 2 ori, iar a treia oara deja nu mai are nicio reactie. As dori sa mai mentionez ca in perioada cand a avut carcel, a avut intr-o zi tensiune mai mare (16). As dori sa va intreb care ar putea fi cauza acestei probleme si ce ar trebui sa faca pentru a o remedia, daca se mai poate si ce investigatii ar trebui sa faca pentru a ajunge la un diagnostic.

In legatura cu tatal meu a aparut o alta problema. Ieri seara a simtit cum i se face frig, desi in casa era o temperatura normala. Apoi, brusc, a inceput sa tremure violent din tot corpul. As spune ca a fost un fel de frison, care a durat aproximativ 30 de minute. Nu avea temperatura. S-a mai linistit dupa ce a baut un pahar cu lapte cald si a luat un calciu. Dupa ce a avut acest frison, l-au durut foarte tare capul si ochii. As dori, daca se poate, sa-mi spuneti ce a putut sa provoace acest frison (nu este racit si in casa este temperatura normala, chiar prea cald) si ce analize ar trebui sa faca.

Va multumesc foarte mult
2 comentarii
0
11-12-2007, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
In leg cu mama Dvs-trebuie facut un RMN cerebral si apoi un consult neurologic, este vorba de o monopareza care poate avea cauze multiple, cel mai frecvent fiind insa un AVC(care poate la rindul sau sa fie ischemic, hemoragic, tromboembolic, etc).
0
25-12-2009, ora 10:12
petrica deatc
Nu este medic/terapeut
petrica deatc
ma numesc Petrica Deatc si sufar de pareza la membrul inferior stang, mi-am facut RMN la coloana, mi s-a spus ca am 2 inele fisurate, dar ca nu e cauza bolii.Pareza mea se manifesta asa: mi-amorteste partea de deasupra genunchiului, adica fesa exterioara, si toata zona exterioara a piciorului, inclusiv dureri acute in muschiul gambei, si calcaiul partea exterioara, si degetul mic, imi apar carcei, ce pot sa fac? Am fost depistat si cu coxatroza, am suferit in tinerete dureri de disc de la cazaturi in tinerete. Mi se blocheaza piciorul, nu pot alerga, imi amorteste tot timpul muschiul, am senzatia de rece dar imi pot coordona desi greoi miscarile, mi s-a indicat tratament medicamentos cu midocalm, tador, dar fara rezultate. La TArgu Mures am facut examen neuro si mi-au sp0us ca probabil e de natura chirurgicala. CE pot sa fac?CU ce ma pot trata? VA rog sa ma ajutati.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: