Parinti vor sa imi traiesc viata dupa cum cred ei ca este bine

30-08-2019
ioanaa03
Nu este medic/terapeut
ioanaa03
Am 22 de ani si sunt intr0o relatie de 5 ani cu prietenul meu, parinti mei nu l-au acceptat nicodata pentru simplu fapt ca il considera urat si ca nu e potrivit pentru mine. De curand m-am muatt in chirie doar ca sa scap din mediu ala in care ma controlau mereu, si trebuia sa fac ce zic ei si cum zic ei, dar degeaba si acuma cand stau si ma descurc singura ma suna si imi zic sa nu ies cu prietenul meu, imi spun ca ii omor ca pentru mine nu conteaza familia si ca mereu plang ei din cauza mea.
Nu au nicun motiv intemeiat sa nu il accepte nici macar nu mi-au dat sansa sa le arat ca baiatu asta tine la mine si ca sunt fericita.Nu stiu ce sa mai fac, va rog ajutati-ma cu un sfat, imi este mila de ei, sunt parinti mei, si nu as vrea sa pateasca nimic si tocmai pentru ei inca nu m-am mutat cu prietenul meu si am o relatie la distanta cu el.Oricat d emult am incercat sa vorbesc cu ei e degeaba...
3 comentarii
0
30-08-2019, ora 13:54
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
De ce anume se leagă părinții tăi? De ce consideră că nu e „potrivit”? Cum ar arăta un bărbat „potrivit” pentru tine?
Încearcă să le ceri argumente și argumentează la rândul tău de ce nu poți renunța la această relație.
Părinții vor totdeauna ce-i mai bun pentru copilul lor, dar când e vorba de alegeri, alege copilul, pentru că e viața lui, iar părinții sunt datori să-l susțină. Ceea ce fac părinții tăi se numește șantaj emoțional, iar dacă tu nu reușești să gestionezi situația propune-le să mergeți la consiliere familială.
0
30-08-2019, ora 14:13
ioanaa03
Nu este medic/terapeut
ioanaa03
Nu au un argument pentru care nu e bun, nu le.place lor pentru ca il considera urat sau pentru ca râde lumea de mine ca umblu cu el, am incercat sa le.explic sa ma lase sa le demonstrez ca nu e asa cum zic ei.Am fost dar doar Eu, pentru ca ei consideră că eu am o problema nu ei.Si pentru ca la 22 de ani am vrut sa ma mut singura, sa ma descurc singura au considerat o o greșeală...
1
08-09-2019, ora 15:31
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Fii sigură că dacă vei fi fermă în decizia ta, cu timpul se vor obișnui cu ideea. Apoi tu nu cu lumea vei trăi, deciziile vor trebui luate în funcție de cum te simți bine. Faptul că la 22 de ani ai putut să te descurci singură, e un lucru de apreciat, pentru că sunt mulți care au peste vârsta ta și așteaptă totul de la părinți. Stabilește niște limite cu părinții tăi în sensul că dacă mai continue să te amenințe și să te dirijeze nu mai răspunzi la telefon, sau răspunzi și în momentul în care se deviază discuția te scuzi și închizi. E bine să nu te grăbești cu căsătoria pentru că la 22 de ani gândești într-un fel peste câțiva ani îți poți schimba sistemul de valori și-atunci vei regreta deciziile luate acum.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Impactul monitorizării parentale asupra comportamentelor și experiențelor adolescenților
  • O relație apropiată între copil și părinte este benefică pentru sănătatea mentală și relațiile sociale ale copilului la maturitate
  •