pelicule nonoxinol imediat dupa contactul sexual = sarcina?

26-12-2011
GeorgetaI
Nu este medic/terapeut
GeorgetaI
buna ziua, numele meu este Georgeta, am 30 de ani si am o intrebare: pot sa raman insarcinata daca am folosit pelicule contraceptive(nonoxinol)iar imediat dupa contact am facut spalaturi vaginale? pe prospect nu scria ca nu trebuie sa fac spalaturi timp de 6-8 ore(am vazut p net ca nu trebuie sa ma spal dar dupa ce am facut lucrul asta de vreo 3 ori)pe 26 noiembrie am avut prima zi de menstruatie al ultimului ciclu si am terminat p 3 decembrie. de vreo saptamana am scurgeri maronii iar la ultimul contact sexual am sangerat. credeti ca sunt insarcinata? mentionez ca nu am depasit cele 30 de minute de efect al peliculelor. va multumesc!
6 comentarii
0
26-12-2011, ora 20:59
GeorgetaI
Nu este medic/terapeut
GeorgetaI
am uitat sa va spun ca luna aceasta(decembrie 2011)nu am avut menstruatie pe 3 decembrie am terminat menstruatia din noiembrie(26/11-03/12)
0
26-12-2011, ora 23:11
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Aveţi un picuţ de răbdare, că nu s-a terminat decembrie. Probabil că menstruaţia este iminentă.
Altădată să nu vă mai spălaţi după ce le folosiţi, fiindcă spălaţi substanţa lor activă, care e asemănătoare unui detergent.
0
27-12-2011, ora 10:44
GeorgetaI
Nu este medic/terapeut
GeorgetaI
Buna dimineata.Azi dimineata am facut un test de sarcina si mi-a iesit o liniuta la linia de control(la litera c).Deci, se pare ca nu sunt insarcinata.Ne-am speriat groaznic(eu si sotul meu). Apropo, cat de sigure sunt peliculele?Va multumesc foarte mult pt raspuns.Sarbatori fericite!
0
27-12-2011, ora 14:11
GeorgetaI
Nu este medic/terapeut
GeorgetaI
tot eu sunt. sora mea foloseste aceeasi metoda de contraceptie. vrea sa stie daca se poate spala la 30 de minute dupa c a introdus pelicula(asa procedeaza ea)
0
27-12-2011, ora 21:16
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Eficienţa peliculelor este considerabil mai slabă decât a anticoncepţionalelor orale ori prezervativelor şi mai slabă chiar decât a metodelor naturale.

30 de minute după ce a introdus pelicula e foarte puţin. Ar fi bine să îşi ia o marjă de 4 ore, cât este timpul de acţiune al nonoxinolului.
0
12-01-2012, ora 20:01
GeorgetaI
Nu este medic/terapeut
GeorgetaI
buna seara, am o intrebare: este indicat sa fac spalaturi vaginale zilnic??? eu obisnuiesc sa ma spal si in nauntru in fiecare zi cand fac baie. este indicat? am inteles ca nu e bine pt ca distrug flora vaginului (sau cum se numeste).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •