Pleoapa lasata si stau foarte mult la calculator

17-09-2008
yuky
Nu este medic/terapeut
yuky
Buna ziua,

Am o problema cu pleoapa ochiului stang. In general se lasa daca eram foarte obosita (seara) insa recent a inceput sa fie tot timpul asa.
Am fost la doctorul de familie si i-am spus de pleoapa si de durerile de cap (care sunt destul de frecvente) si fara sa ma consulte doar dupa cateva intrebari mi-a prescris un medicament pentru circulatie cerebrala destul de puternic. Durerile de cap au incetat o vreme dar pleoapa a ramas asa. Imi cer scuze pentru termenii populari.

Puteti sa-mi spuneti va rog ce ar trebui sa fac sau daca este vreo boala care are astfel de simptom. Ce tratament medical sau naturist as putea urma ca sa revina la normal?

Mentionez ca am 23 de ani si stau mult timp in fata calculatorului.

Va multumesc!
6 comentarii
0
17-09-2008, ora 00:00
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
cere-i medicului de fam. o trimitere la neurologie ptr. investigatii mai amanuntite > Este obligat sa-ti dea ac. trimitere.Tratamentele naturiste sunt adjuvante tratamentelor recomandate medical !! N-are a face statul la calculator cu natura problemelor tale ! Cu bine
0
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua

Pot fi doua probleme. Fie nervul care ridica pleoapa este prea slab (ptoza palpebrala), fie nervul care inchide ochiul este prea puternic (spasm palpebral). Trebuie consult neurologic, RMN daca vor considera, exista tratament pentru amandoua situatiile.

Numai bine.
0
yuky
Nu este medic/terapeut
yuky
Multumesc mult pentru rapunsul rapid si pentru sfaturi !

Numai bine!
0
05-01-2009, ora 18:50
panaitcerasela
Nu este medic/terapeut
panaitcerasela
Draga Yuky, as vrea sa stiu daca ai fost la neurolog si daca da, ce ti-a spus?
0
07-01-2009, ora 15:07
yuky
Nu este medic/terapeut
yuky
Nu am fost la neurolog pentru ca s-a dovedit ca nu am o pleoapa lasata ci una prea ridicata...exoftalmie pableara...sau ceva de genul :D... adica un ochi bulbucat, care se pare ca este de la tiroida..un inceput de hipertiroidism din cate am inteles si acum am o programare dupa sarbatori la endocrinologie pentru investigatii mai amanuntite...
0
19-03-2009, ora 22:06
Lore.
Nu este medic/terapeut
Lore.
Buna seara !
As avea si eu o intrebare...M-am nascut..cu acest defect de pleoapa lasata..la nastere am avut ochiul stang inchis de tot din cauza pleoapei! La varsta de 4 ani..am facut o operatie, dar doar pe jumatate de ochi..de atunci s-a vindecat destul de mult, dar nu in intregime!Vreau sa stiu..daca as mai avea vreo sansa sa se vindece de tot. ? Si care ar fi aceea ? :(..O seara buna. Multumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Blefaroplastia pentru barbati
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.