Posibil sa fi ramas insarcinata in cazul... am uitat pastila?

08-04-2007
caterin
Nu este medic/terapeut
caterin
Urmez de 3 luni regulat contraceptive "Diane-35". Dar am uitat sa iau pastila de contraceptie intr-o zi. Pastila de ziua urmatoare am luat-o, dar si aceasta cu intirziere de 7 ore. (Pausa dintre pastile 24+24+7 ore).In aceasta periada am facut dragoste neprotejat. Eram in ziua a 13-a de la inceputul ciclului(ciclu normal de 29 zile). Continui sa iau contraceptive.Care este probabilitatea sa fi ramas insarcinata?
5 comentarii
0
09-04-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Probabilitatea este destul de mare: aproximativ 0, 30.
0
09-04-2007, ora 00:00
caterin
Nu este medic/terapeut
caterin
Multumesc mult.
0
12-04-2007, ora 00:00
sledge
Nu este medic/terapeut
sledge
pai si pe asta pe care ai uitat sa o iei n-ai mai luat-o? ca daca nu, eu zic ca degeaba le mai iei pe celelalte. teoretic daca uiti sa iei o pastila trebuie sa te protejezi 2 sapt sau pana iti vine ciclul. mai ales ca iei doar de 3 luni. e destul de probabil
0
25-04-2007, ora 00:00
anda16
Nu este medic/terapeut
anda16
Intre ziua a 13-a, 15-a si mai ales daca ai un ciclu regulat de 29 zile ERAI CHIAR LA OVULATIE, este posibil sa fie o sarcina. Fa-ti un test de sarcina.
0
07-12-2012, ora 19:18
Cristincik25
Nu este medic/terapeut
Cristincik25
Ajutati-ma va rog:am uitat sa iau pastila Diane-35 in ziua 2-a dupa ciclu si in acesta zi am avut si contact neprotejat in aceasta zi.Au trecut 24 ore de la contactul sexual...poate sa iau postinor pentru contraceptie urgenta???ce trebuie sa fac???Vreau un sfat...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Sunt însărcinată?
  • Cum procedezi dacă ai uitat o pilulă anticoncepțională?
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  •