pot lua postinor dak am luat luna trecuta

27-03-2011
angeldemon
Nu este medic/terapeut
angeldemon
am si eu o intrebare dak luna trecuta am luat postinor si mi-a venit ciclu regulat pe 21..mai pot sa iau luna asta? am facut sex cu prietenu dupa 2 zile de la mestruatie dar s-a rupt prezevativul nu stiu dak am fost in perioada fertila va rog frumos dati-mi sfaturi ce sa fac...
8 comentarii
0
27-03-2011, ora 08:28
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Postinor nu se ia:
-mai des de 2 ori intr-un an
-a doua oara in aceeasi luna

Prin urmare, din punct de vedere tehnic puteti lua Postinor, fiindca e abia a doua oara intr-un an si nu este a doua oara in aceeasi luna.

Este si indicat ? Greu de spus daca erati sau nu in perioada fertila. Daca ciclul dv este regulat si vine la o parioada normala lunara, nu erati in perioada fertila, ci s-a intamplat mai devreme.
0
27-03-2011, ora 09:33
angeldemon
Nu este medic/terapeut
angeldemon
Deci imi recomandati sa iau un Postinor?Credeti ca ar exista o alta solutie mai buna?:(
0
27-03-2011, ora 14:32
angeldemon
Nu este medic/terapeut
angeldemon
Tinand cont ca pe 24.03.2011 (Vineri) a fost ultima zi de menstruatie si pe 25 la ora 23:00 am facut dragoste cu prietenul meu si prezervativul s-a rupt iar el si-a dat drumul in mine, e posibil sa raman insarcinata? Am intrebat foarte multe persoane, (farmaciste, asistente) si m-au spus ca nu as putea ramane insarcinata pentru ca am nu am depastit acele 5 zile dupa terminarea menstruatiei cu toate ca eu vroiam sa iau din nou Postinor si mi s-a spus sa nu mai iau k nu imi face bine si k nu ar fi cazul...va rog mult sa imi spuneti daca cele de mai sus sunt adevarate si daca ar trebui sa imi fac griji...multumesc
0
27-03-2011, ora 20:02
budhabar
Nu este medic/terapeut
budhabar
buna seara!am o intrebare legata de o sarcina nedorita.sunt sanse sa se intample daca a avut loc contactul s chiar dupa terminarea menstruatiei?menstruatia dureaza 5 zile, iar contactul a avut loc imediat dupa, precizez ca a fost si ejaculare.este o perioada riscanta?
0
28-03-2011, ora 11:48
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
In mod normal, a 6-a zi cade inainte de perioada fertila, deci nu sunt motive sa va faceti griji. Vedeti si raspunsul anterior. Pentru a va calcula singura perioada fertila, cititi un articol pe care l-am scris mai demult pe aceasta tema, aici: http://www.doctordragomir.ro/articol_metoda_calendarului.htm
0
28-03-2011, ora 16:14
melissa.dean
Nu este medic/terapeut
melissa.dean
Mai fetelor de ce luati Postinor atat de des? Nu inteleg ce fel de prezervative folositi de se rup asa, unul dupa altul. In loc sa iei Postinor atat de des mai bine folosesti o metoda contraceptiva hormonala continua ca sa nu mai ajungi in situatia asta si nici nu te va afecta atat de mult pentru ca oricum nu ajunge la doza hormonala respectiva.
0
02-05-2011, ora 08:33
amalia89
Nu este medic/terapeut
amalia89
Buna ziua!
Numele meu este Amalia si am nevoie de un raspuns! In data de 13 aprilie am avut un contact sexual neprotejat cu prietenul meu si a lasat in mine.A doua zi, adica la vreo 13 ore de la acel act sexual am luat Postinor.In data de 14 aprilie mi-a venit ciclul normal.Aseara, adica 1 mai am avut din nou un contact sexual si nici acum nu ne-am protejat si a ejaculat tot in mine.Intrebarea mea e ce sa fac...sa evit aceasta sarcina posibila si nedorita???Va multumesc!
0
14-07-2017, ora 21:42
Alipetr
Nu este medic/terapeut
Alipetr
buna
am o intrebare
Nu e nimic daca am luat a 2 pastila de postinor la 10 ore
pursisimplu din greseala nam fost atenta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul