probleme neurologice

26-02-2013
tatianab89
Nu este medic/terapeut
tatianab89
buna seara, numele meu este tatiana b, si de cateva luni am observat urmatoarele simptome:durere continua de cap(mai ales in zona fruntii), stare continua de ameteala(simt de multe ori ca plutesc sau ca se invarte tot in jurul meu), lipsa de concentrare, din cauza acestor ameteli am si probleme cu vederea, ori imi este distrasa ori vad in ceata, si am inceput sa am probleme si cu vorbirea, ori ma balbai ori uit cuvinte, incerc sa vorbesc dar nu pot pronunta unele cuvinte din fraza.Am stari de greata continue si tremur.Toate aceste simptome le am de aproximativ 6 luni, am trecut print-un divort recent, poate fi asta cauza?Tin sa mai precizez un lucru;am antecedente in familie de schizofrenie, tatal si unchiul meu pe care din pacate aceasta boala i-a rapus la 40 respectiv 60 de ani.Am fost conceputa in perioada in care tata suferea de aceasta boala.Pot fi acestea semne se schizofrenie?am doar 23 de ani si pana acum nu am avut nimic din aceste tulburari.Va multumesc si astept raspuns
2 comentarii
0
27-02-2013, ora 11:27
smaralde
Nu este medic/terapeut
smaralde
De ce te chinui singura stand in starea asta de incertitudine. Du-te la un medic, poate medicul de familie, sau un medic fitoterapeut, si vezi ce-ti spune. S-ar putea ca dupa cateva pastile toatea aceste stari sa inceteze...
Sanatate multa
0
28-02-2013, ora 15:29
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Buna, aceste simptome nu sunt specifice schizofreniei, dar se pot datora unui nivel crescut de stres, ce a rezultat în urma divorţului.
Recomand o evaluare psihologică, dacă doreşti sună-mă şi voi stabili în ce măsură te-ar ajuta o intervenţie psihologică.

Numai bine,
C.A.N.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • De ce apare amețeala?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  •