Probleme neurologice sau de ordin psihic?

10-09-2021
CristianCristian
Nu este medic/terapeut
CristianCristian
Bună ziua. 'Povestea' a început acum doua săptămâni, când am simțit la coborârea scărilor o ușoară slăbiciune în picioare, parcă nu erau picioarele mele. După câteva zile am simțit ca partea dreapta a corpului parcă îmi este amorțita cumva (cap, mana, picior). În prezent am aceleași simptome, doar ca ceea ce ma stresează cel mai tare, e faptul ca îmi mișc mai greu degetele de la mana dreaptă, parcă nu sunt ale mele, iar când le mișc, la învârt, îmi obosește repede antebrațul. Se forțează mușchii antebrațului mult mai tare la mana dreaptă decât la stânga atunci când mișc degetele. Se întâmplă să mai simt și o ușoară amorțeală a antebrațului și a gambei. Am început sa ma panichez și toată ziua butonam telefonul încercând sa ma autodiagnostichez, avand în vedere faptul ca sunt și ipohondru. Eram convins de tumori pe creier. Eco, radiografie plămâni, analize sânge și ieri a ieșit și rmn-ul cerebral. Totul în regulă. Am fost la doi medici neurologi, care mi-au zis sa fac un rmn cervical, cel mai probabil de acolo fiind simptomele. Doar ca eu nu am dureri cervicale sau de spate. Acum sunt stresat și ma întreb dacă ar putea fi vorba de scleroză laterală... Dacă m-ați putea ajuta cu niște răspunsuri pana la efectuarea EMG, v-aș fi recunoscător. Menționez ca am 31 de ani, sex masculin. Va mulțumesc.
1 comentarii
0
13-09-2021, ora 14:28
CristianCristian
Nu este medic/terapeut
CristianCristian
Bună! Revin cu un comentariu, rezultatul emg pt partea afectată, respectiv, mâna și picior drept, perfect normale. De câteva zile mi se pare ca am probleme și cu vorbirea, parcă mi se împletește limba în gură. Sa fie mai indicat oare câteva ședințe de psiho-terapie decât alte analize?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.