Puteți dormi fara pastile? Eu nu pot sa dorm fara pastila

03-02-2022
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Înainte puteam, de când m-au pastilat ăștia cu quetiapina nu pot dormi fara ea.Ce sa înțeleg din asta?Voi puteți dormi fara pastile?Eu doar daca am 24 h sau mai multe ore nedormite.Im rest cu quetiapina luată dorm și 14 ore și e doar de 50 mg.
Am avut un mic episod de insomnie in trecut pe langa toate cele ce le am eu și mi-a dat quetiapina dar înainte pute dormi și fără pastile.As vrea sa dorm natural fara pastile că sa nu mai dorm mult dar nu pot că s-a instalat deja dependenta și fără quetiapina adorm greu sau nu adorm deloc
Și mi-am cam dereglat și ciclul somn-veghe, stau noaptea treaz și ziua dorm asta pentru că am incercat sa nu mai iau acea quetiaoina care sa fiu sincer pe mine mă amețește și mă face să dorm buștean și mie nu îmi place asta, când mă scol să mă duc la baie mi se închid ochii de la efectul asta al quetiapinei și asta se întâmplă când o iau, trebuie sa vin repede sa mă culc că și dacă stau in fund pe pat mi se închid ochii, până nu dorm vreo 10-12-14 ore cu ea nu mă lăsa în pace.
Acum iar nu am luat-o și fac noapte alba:)) Probabil iar ziua o să dorm.
Quetiapina asta e că o rangă, de adoarme de nu te vezi și dormi buștean cu ea?
Ce pot face în acest sens?
Și voi pățiți așa de la antipsihotice?
13 comentarii
1
03-02-2022, ora 06:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Quetiapina da insomnie daca te lasi de ea. Nu se ia o zi da, una nu.
Te lasi de ea doar daca iti zice dr. In rest trebuie luata in fiecare zi.
1
03-02-2022, ora 10:06
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Da asa patesti de la antipsihotice.Si eu când am încercat sa scad risperidona de la 3 la 2 mg, cu acordul medicului bineînțeles, nu mai dormeam.
1
03-02-2022, ora 17:34
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Atunci halal pastile cică tratament.Otrava curata, psihiatria e o ruleta rusească, un mare fasss
1
03-02-2022, ora 18:10
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Mereu te plângi de psihiatrie...dar fără pastilele astea ce ai fi făcut?
1
03-02-2022, ora 21:54
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Psihiatria e o pseudoștiință, niciodată n-a vindecat nimic.Mie mi-au stricat creierul pastilele că mi-au făcut probleme cognitive grave, fara ele la capitolul concentrare, atenție, învățare as fi fost mult mai bine plus că pastilele astea in general nu prea m-au ajutat deloc la TOC, pe mine asta mă deranjează cel mai mult și au aproape 0 efect pe TOC.
Psihiatria nu a vindecat niciodată nimic ci a creat clienți la doctorii psihiatri.Imi pare rău că am văzut în cercul asta vicios de sunt dependent de niste otrăvuri, cele mai mari otrăvuri chimice, nocive pentru creier și care dau dependenta mare, se găsesc în psihiatrie.Mai exact antipsihoticele sunt cele mai păguboase pastile pe care le-am întâlnit Te ajuta sa nu mai delirezi și să ai delir de persecuție, sa nu mai auzi voci dar pe alta parte îți distrug creierul la propriu dandu-ti probleme cognitive cu care nu poți să faci absolut nimic în viața.Antipsihoticele scad volumul creierului cu 1% pe an.Sunt cele mai invalidante pastile.Si asta e dovedit deja, se cunoaște nu zic doar eu așa
1
04-02-2022, ora 08:09
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Atunci renunță la ele ! Dacă preferi sa ai simptome de boala in detrimentul problemelor de concentrare.Si eu ma confrunt cu probleme din cauza antipsihoticelor dar când îmi amintesc cât de rău imi era...prefer sa le iau.
2
04-02-2022, ora 09:07
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Creierul se micsoreaza in volum in fiecare an si la un om sanatos.
2. Du-te si fa-ti cele 24 de sedinte anuale gratuite la psiholog. Ai o atitudine de razvratire in permanenta care dauneaza bolii tale si iti accentueaza tocul.
2
04-02-2022, ora 13:11
Miki33
Nu este medic/terapeut
Miki33
Si eu am cam aceeasi problema, asemanatoare. Am redus olanzapina de la 5 mg la 2, 5 mg pe fondul altor boli care imi dau oboseala extrema si am ajuns sa ma trezesc in fiecare noapte sa nu mai dorm cu orele. O sa maresc doza inapoi imediat ce ma voi simti mai bine.
2
05-02-2022, ora 14:16
Utilizator_183527
Nu este medic/terapeut
Utilizator_183527
Pai normal ca omul se răzvrătește! Antipsihoticele și boala i-au furat viața așa cum mi-au furat-o și mie și la alții! Alții, la vârsta noastră, au o viață împlinită și fericită, nu se chinuie cu reacțiile adverse ale tratamentelor, simptomele negative și gândurile rele date de boală! Antipsihoticele îți distrug viitorul, dar nu ai ce face, trebuie să le iei, ca altfel turbezi și e mai rău ca la început!
Eu am suspect de prediabet după aproape 6 ani de injecții cu antipsihotic, plus ca am avut pe cineva în familie cu diabet. Am și alte afecțiuni provocate de antipsihoticele luate a-la-long, pe care nu le mai menționez, ca cei care mă cunosc pe forumul asta le știu deja. Deci da, dintr-o boala dai in altă. Așa că e normal sa se razvatreasca omul. Lăsați-l sa-si verse amarul! Unde sa-si spună off-ul, dacă nu pe un forum de boli psihice! :( :(
1
05-02-2022, ora 14:37
Utilizator_183527
Nu este medic/terapeut
Utilizator_183527
@Stavrio

Sugerează-i medicului tău sa-ti adauge la injecția de Rispolept puțin Abilify pastile sau soluție. Abilify, luat în doze mici, împreună cu alte antipsihotice, anulează efectele adverse ale acestora. Au mai fost pe forum care luau combinații ca Solian+Abilify sau Rispolept+Abilify, iar eu în spital am întâlnit o doamna care lua Olanzapina+Abilify și nu era grasă deloc, și știi tu ca Olanzapina îngrașă foarte mult. O fata din spital lua Invega+Abilify, ca sa-i regleze ciclurile menstruale neregulate provocate de Invega.
Și eu vreau sa încerc combinatia Rispolept +Abilify mai încolo, când Xeplion nu-si va mai face efectul.
Pe un forum străin, am vorbit cu o fata la care i s-a dat combinatia Solian+Rispolept în doze mici pentru depresie, deoarece niciun antidepresiv sau combinatie de antidepresive nu a funcționat în cazul ei, și s-a vindecat. Bine, ea avea depresie. Antipsihotice cum sunt Seroquelul, Solianul și Abilify(dar si Olanzapina) se mai dau în doze mici și in depresii.
L-am întrebat și pe medicul meu curant și mi-a spus că, într-adevăr, Abilify se da în doze mici in combinație cu antipsihoticul principal pentru a anula reacțiile lui adverse.
Deci știi ce ti-am zis:Rispolept Consta+Abilify in doze mici.
4
06-02-2022, ora 10:32
Echilibru
Nu este medic/terapeut
Echilibru
Am avut si eu prescriptie de la medic queitpina, nu m.a ajutat cu absolut nimic. Daca stau bine sa ma gandesc mai rau imi faceau, ma transformau intr.un om lipsit de empatie, antisocial, retras si pierdut in spatiu. Atacurile de panica le.am vindecat dupa ce am schimbat felul in care gandesc si reactionez citind carti de specialitate. Daca te intereseaza iti spun cum se numeau. Acum sunt super ok, a, m.am vindecat si de depresie si alcoolism. Beam ca sa uit, nu mai gaseam alta solutie, daca am fost si la biserica... Adica... Cel.mai mult.m.a ajutat diazepamul cand atacul de panica ajungea la intensitate maxima si nu mai puteam sa rezist sau sa dorm, atentie insa ca dezvolti dependenta de la el foarte usor si toleranta ceea ce nu e.pre bine.
1
07-02-2022, ora 15:27
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Quetiapina nu are recomandare pentru insomnie, scrie si pe prospect.
1
07-02-2022, ora 21:53
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Eu i-am spus fostului medic că nu pot sa dorm și mi-a dat quetiapina și am rămas cu ea și la doctorul nou.Mi-e cam frica sa iau somnifere de tipul Gerodorm sau Imovane.Nu sunt periculoase?Am văzut că quetiapina da somn într-adevăr și sedează
Multi medici dau quetiapina ptr somn fiindcă are și efect anxiolitic și induce și somnul asta pe langa efectele antipsihotice.
Dar eu iau o doza destul de mica.Însă câteodată când mă trezesc sa zicem sama duc la baie sunt adormit și amețit și când revin adorm instant că nu pot tine ochii deschiși, mi se închid încet încet.
E normal?
Cine ia antipsihotic noaptea ptr somn mai pateste așa?
Somniferele nu sunt periculoase că aș încerca și eu Imovane sau Gerodorm.Marea mea frica este că le iau adorm și nu mă mai trezesc Doamne ferește cum se aude prin popor despre ele.
Însă cu quetiapina daca nu o iau noaptea nu pot deloc să dorm.Dar deloc.
Mi-aș dori sa dorm și eu natural dar adorm greu, de exemplu eu adorm greu, uneori îmi ia și 3 ore sa adorm chiar și cu quetiapina până își face efectul că o iau pe la 12 noaptea sau mai târziu eu obișnuind sa mai stau seara târziu la tv și pe calculator.Dar oare de ce adorm așa de greu?Înainte, când avem 14 ani și nu aveam problemele astea cu TOC-ul (acum am 27) nu pateam așa.Tata adoarme in 3 minute vorbesc serios iar eu stau cu orele sa aștept să adorm.De ce așa?E cercul vicios dat de pastile?As putea sa iau pastila pe la 8-9 seara sa adorm pe la 12 dar eu vreau sa stau puțin până mai târziu în liniștea nopții că parcă mă simt mai bine și psihic noaptea decat ziua.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul