reflux eso-gastro, hernie hiatala sau ceva mai grav?

26-04-2007
darya04558
Nu este medic/terapeut
darya04558
Buna!Am 29 ani si am fost diagnosticata in august 2006 ca fiind purtatoare de helicobacter pylori.Endoscopie nu am facut deoarece numai gandul ma ingrozeste, in schimb am facut tratament cu sumamed + amoxicilina+ nexium.Acum in februarie am repetat analizele pt depistrea HP insa din scaun si mi-au iesit negative.Stomacul ma doare rar, dar banuiesc ca este vorba despre o esofagita de reflux intrucat am eructatii, ma simt uneori balonata dimineata cand ma trezesc, ma doare uneori sub coaste si in piept si, mai nou ma cam doare in spate desupra plamanilor.Ceea ce ma nelinisteste este ca de vreo 2 saptamani, cand ma trezesc dimineta scuip saliva amestecata cu sange( o flecma ruginie, de fapt) si pe parcursul zilei am gust de sange in gura.Ecografia abdo este normala, analizele de sange sunt bune.Orl-istul m-a trimis sa-mi fac o radiografie la sinusuri, dar nu exclus nici posibilitatea ca sangele sa fie cauzat de reflux.Sunt speriata.Poate fi ceva foarte grav: un cancer de esofag sau stomac?Astept un raspuns.Multumesc din suflet.
6 comentarii
0
02-05-2007, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Durerea toracica si hemoptizia pot fi expresia unei tuberculoze pulmonare. Numai ca, nu sunt sigur din descriere daca e vorba de hemoptizie(expectoratie hemoptoica) sau hematemeza(varsatura cu singe-caz in care intr-adevar singele provine din esofag sau stomac si trebuie facuta endoscopie), sau- a 3-a varianta: epistaxis poserior(singerare din fosele nazale-in care caz ORL-istul e in masura sa se pronunte). Expectoratia ruginie poate fi si expresia unei pneumonii bacteriene. Asadar- Radiografia toracica si un consult la internist sunt primii pasi.
1
30-08-2007, ora 00:00
dumlyly
Nu este medic/terapeut
dumlyly
draga daria eu am fost diagnosticata cu helicobacter pilory ieri si mia dat sa iau amoxacilina +claritromocina 7 zile dupa aceea sa merg sa repet analiza ceea ce se face doar din sange rugamintea mea este sa faci o endoscopie de urgenta!!!!!!!!!!!!!!acelasi lucru ca si tine am patit si eu si acum am ulcer in stare avansata.nu neglija stomacul!
0
30-08-2007, ora 00:00
darya04558
Nu este medic/terapeut
darya04558
multumesc mult pt raspuns.spune-mi, te rog, ce simptome ai avut pana ti-ai facut endo?
0
30-08-2007, ora 00:00
dumlyly
Nu este medic/terapeut
dumlyly
daria nu stiu daca din scaun se face analiza pt heliobacter, mie miau facut din sange, inainte aveam aceleasi simptome ca si tine dureri in capul pieptului, dureri in spate credeam ca am ceva la plamani si varsam tot timpul lichid maroniu galbui ceea ce sa si depistat ca am si hernie hiatala.eu iti sugerez sa faci neeaparat o endo pt ca nu se moare de la o endo eu am facut 4.ti as recomanda la clinica sanador unde nici nu simti ca faci endo iti face anestezie si iti da si cu un spray pt amortit nici nu iti dai seama ca tia facut o este cam scumpica indradevar dar merita adica 4 milioane.in bani astia iti face si testul pt heliobacter.dc nu vrei aici poti sa o faci si la spital la colentina dar.eu te sfatuiesc sa o FACI! multa sanatate!
0
10-09-2007, ora 00:00
alina_shorrycutza
Nu este medic/terapeut
alina_shorrycutza
Buna ziua,
Am si eu aceleasi simptome de mai bine de un an ma chinui. Din cauza unui soc emotional (sora mea a avut pancretita si facuse icter mecanic, era aproape sa moara si m-am speriat foarte tare) sufar de arsuri in stomac care urca in sus pe esofag pana in gat si aciditate permanenta. Am facut si analiza sangelui si mi s-a descoperit si un Hlicobacter Pylori pe care am incercat sa-l tratez cu antibiotice o luna de zile in perioada dec 06- ian07, dar nu cred ca am reusit mare lucru. acum mi-am refacut analizele de sange ptr a depista daca mai am HP sau nu si astept rezultatul, pana atunci am icnercat si un tratament la gastroenterologie la spitalul universitar bucuresti unde mi s-a indicat o endoscopie de care tot icnerc sa fug de frica si scarba de senzatie de voma si mi s-a prescris controloc cu maalox si un tratament usor sedativ ptr nervii stomacali. mentionez ca acel medicam ptr nervii stomacali l-am avut numai ptr o saptamana (nu0i mai stiu denumirea era un cuvant care incepea cu L) m-a ajutat foarte mult, in sapt respectiva nu am avut aciditate, cum l-am terminat (inca continuu tratamentul cu cotroloc si maalox) iarasi au revenit arsurile in stomac dar mai putin cu reflux. nu am avut strari de voma sau sange in saliva, dar ma tem de ce e mai rau. sfatuiti-ma cums a fac mai bine ca nu mai stiu. mi-am facut pana si o radiografie cu bariu la care am inteles ca nu am nici o nisa in schimb am hiperaciditate, si in urma acesteia dr mi-a prescris o endoscopie. mi-e foarte frica sa o fac. cam cat costa una cu anestezic in vena si local si ce efecte are? cine si-a facut imi poate da detalii? Multumesc mult si sanatate tuturor
0
30-09-2007, ora 00:00
ramona c
Nu este medic/terapeut
ramona c
buna.si eu sufar de reflux gastroesofagian.de mai bine de trei ani.in fiecare an fac cite o gastroscopie dar desi tin regim si am luat tot felul de medicamente;controloc, nexium.motilium etc.nu prea sint inbunatatiri.singurul lucru bun dupa tratament e ca nu mai am durerile ingrozitoare in piept si spate dar in rest nu pot minca, imi sta mincrea in git si o regurgitez.dimineata am un acid puternic si uneori ma ustura gitul.am slabit foarte tare si pur si simplu nu mai stiu ce sa fac.am incercat si cu medicamente naturiste dar tot degeaba.a facut careva dintre voi operatie? as avea nevoie de un sfat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici