reflux gastroesofagian

08-06-2013
costea anca
Nu este medic/terapeut
costea anca
buna seara...ce inseamna reflux gastroesofagian la copii?...simptomologie...fetita mea de 11 luni dupa ce mananca si termina de baut apa, cand ragaie se aude ca si cum iar veni inapoi apa.specific: nu o vomita si nu pot spune ca la fiecare masa se intampla asa...noaptea doarme si nu sesizez ca ar avea crampe stomacale, gen chiorait de mate...ce sfat imi puteti da? multumesc
4 comentarii
0
08-06-2013, ora 10:00
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna dimineata. Ceea ce descrieti D-voastra sunt manifestari fiziologice in contextul eructatiei ("ragaitului") dupa mese. Este recomandat ca sugarul sa eructeze dupa fiecare masa, pentru a se elimina surplusul de aer inghitit in timpul meselor. In cazul refluxului gastro-esofagian sugarul elimina alimenetele prin regurgitatii abundente sau varsaturi, tuseste, etc. Poate chiar stagna sau scadea in greutate.
0
08-06-2013, ora 19:42
costea anca
Nu este medic/terapeut
costea anca
multumesc de raspuns, insa sunt putin in ceata pentru ca un alt medic mi-a spus ca este reflux gastro-esofagian, deoarece nu este neaparat sa vomite, si ca ar trebui sa am motive de ingrijorare si prin urmare sa-i fac fetitei un consult gastroenterologic. ma lamuriti putin mai mult despre aceasta boala. multumesc din nou
0
08-06-2013, ora 19:55
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara. Am precizat cateva dintre cele mai importante manifestari ale patologiei discutate. In situatia in care medicul la care faceti referire, in urma examinarii fetitei, considera ca poate fi vorba despre reflux gastro-esofagian, recomandarea de evaluare gastroeneterologica poate fi justificata.
0
08-06-2013, ora 22:28
costea anca
Nu este medic/terapeut
costea anca
inca nu am dus fetita la consult, ci doar am pus aceeasi intrebare pe doua site-uri diferite. prin urmare am primit doua pareri diferite si am dorit o detaliere mai justificata a raspunsului(din raspunsul dumneavoastra am inteles ca nu este vorba de reflux gastro-esofagian, iar din celalalt da - de aici ceata). probabil ca voi opta pentru un consult in final. multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Medicamentele antiacide asociate cu risc crescut de deces
  • Efectele adverse ale medicației anti-acide la sugari
  • Medicamentele împotriva acidității gastrice pot favoriza apariția bolilor hepatice
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • Refluxul gastric în timpul somnului - cauze, tratament și recomandări
  • Tratament pentru reflux gastroesofagian - medicamente și remedii
  • Arsurile gastrice - cauze, tratament, dietă, remedii și sfaturi
  •