Gastrita si boala de reflux gastroesofagian sunt aceeasi boala?

04-12-2020
andreearusu
Nu este medic/terapeut
andreearusu
Buna ziua, am niste arsuri la stomac, durere de stomac in partea din sus a stomacului, uneori senzatia ca vine mancarea inapoi, dar asta mai rar. Am senzatia uneori ca nu pot inghitii mancarea cum trebuie sau ca raman mici bucatatele un gat.
Am fost diagnostigata cu gastrita insa vreau sa stiu daca gastrita si boala de reflux gastroesofagian sunt aceeasi boala sau sunt 2 diagnostice diferite? Multumesc!
4 comentarii
0
05-12-2020, ora 20:19
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Sunt boli diferite, dar uneori se pot asocia.
Boala de reflux gastroesofagian se caracterizeaza prin pirozis (adica senzatie de arsuri pe piept sau aciditate) si regurgitare. Este o afectiune a esofagului si a legaturii dintre stomac si esofag.
Gastrita este inflamatia mucoasei stomacului. Clinic se manifesta de obicei prin dureri epigastrice, greturi, varsaturi.
1
08-12-2020, ora 10:40
Dr. Ditoiu Alecse Valerian
Gastroenterologie, Bucuresti
Dr. Ditoiu Alecse Valerian
Ambele sunt date de hiperaciditate, iar regimul si tratamentul sunt identice.
0
08-12-2020, ora 20:58
Catalina Mihaela
Nu este medic/terapeut
Catalina Mihaela
Buna seara d Doctor ! Ma confrunt cu durere partea dreapta, senzația ca ceva se oprește in piept, ramane in piept, nod in gat, bolboroseli burta, gaze..mi s a spus ca e premenopauza..plus dureri de cap, tinitus..tuse seaca..noaptea in special
0
11-03-2021, ora 10:47
ionelaa28
Nu este medic/terapeut
ionelaa28
Buna ziua.in luna octombrie am facut o endoscopie deoarece eram balonata aveam gaze multe si uneori voma, in care diagnosticul a fost gastrita eroziva.am urmat un tratament cu esomeprazol, motilium si gerdoff timp de o luna plus am tinut regim 2 luni.nu am mai avut nimic pana acum 3 saptamani cand starile au revenit mult mai puternice.acum am si dureri bolboroseli lipsa poftei de mancare greata si uneori varsaturi.am fost din nou la gastroenterolog mi sa da gastrofait nexium famotidina si debridat cam 3 saptamani.mai am vro 5 zile si termin si tratamentul iar simtomele sau ameliorat dar nu a trecut de tot durerile si greata.am 3 4 zile fara nici un simtom apoi 3 zile iar dureri.regimul il tin ff strict.din piure pilaf peste la gratar slab carne la gratar sau fiarta si compot nu ies.am refacut endoscopia in care dr a spus ca stomacul e mult mai bine fata de randul trecut, dar cu toate astea eu am dureri si sunt mai rau ca in octombrie.testul hp pylori este negativ si prima oara si a doua oara.dc nu se calmeaza durerile si cand se vindeca, sau se vindeca vrodata?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Medicamentele antiacide asociate cu risc crescut de deces
  • Efectele adverse ale medicației anti-acide la sugari
  • Medicamentele împotriva acidității gastrice pot favoriza apariția bolilor hepatice
  • Diferența dintre ulcer și gastrită
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • Refluxul gastric în timpul somnului - cauze, tratament și recomandări
  • Tratament pentru reflux gastroesofagian - medicamente și remedii
  • Tratament gastrită
  • Arsurile gastrice - cauze, tratament, dietă, remedii și sfaturi
  •