Nod in gat si usoara intepatura in ureche

17-03-2019
Anonim1080
Nu este medic/terapeut
Anonim1080
Buna ziua, de ceva timp, vreo 3 luni mai exact, am o senzatie de nod in gat, nu ma doare nu ma deranjeaza la inghitit doar ca simt ceva acolo, la inceput se simtea ca o pastiluta in gat, acum se simte ca un nod si mai rar ca o pastiluta in gat, am facut ecografie la tiroida si a iesit buna, nu am noduli. Banuiesc ca ar fi din cauza refluxului, uneori simt gust acru sau amar in gura si foarte rar am arsuri pe piept... De ceva timp am inceput sa simt cate un junghi (intepatura) in urechea dreapta, doar in dreapta, ma tine cateva secunde si pe urma dispare. Treaba asta se intampla aproximativ cam de 2-3 ori pe zi. E posibil sa fie vreo legatura intre senzatia de nod si intepatura in ureche?
2 comentarii
1
18-03-2019, ora 10:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, acidul gastric urca in somn.. pana sus..irita faringele pana sus in rinofaringe unde incepe trompa lui Eustache
si muschii gatului sunt prinsi de mastoida..asta explica radierea durerilor
0
19-03-2019, ora 14:03
Anonim1080
Nu este medic/terapeut
Anonim1080
Va mulțumesc pentru răspuns, mi-am făcut programare și cred ca urmează sa fac o endoscopie (sper ca am scris corect) Incerc sa elimin din meniu toate băuturile care conțin cofeina, sucurile acidulate, fructele acide, condimentele, grăsimile, murăturile etc sper sa fie bine, încă odată va mulțumesc pentru răspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Medicamentele antiacide asociate cu risc crescut de deces
  • Efectele adverse ale medicației anti-acide la sugari
  • Medicamentele împotriva acidității gastrice pot favoriza apariția bolilor hepatice
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  • Refluxul gastric în timpul somnului - cauze, tratament și recomandări
  • Tratament pentru reflux gastroesofagian - medicamente și remedii
  • Arsurile gastrice - cauze, tratament, dietă, remedii și sfaturi
  •