Risc infectie HIV, exista tratament de preventie infectie hiv in Romania?

27-08-2018
Beatric
Nu este medic/terapeut
Beatric
Acum cateva zile am intretinut un raport sexual protejat cu o persoana despre care am aflat mai tarziu ca are un trecut suspicios (utilizare de droguri, el mi-a confesat ca a fost toxicoman, dar ca nu s-a injectat niciodata intravenos, de asemenea mi-a zis ca de 3 ani are candidoza esofagiana si atunci m-am speriat foarte tare, intrucat stiu ca asta apare numai la un organism foarte slab imunitar). Mi-este foarte teama ca nu cumva prezervativul sa se fi spart. (nu stiu asta sigur, eu una nu am simtit nimic). Stiu ca intr-o oarecare masura riscurile nu le pot calcula in acest moment, dar sentimentul de panica a pus stapanire asupra mea.
De asemenea, am citit de pe alte site-uri ca ar exista un tratament care se da preventiv pentru cei care au risc crescut de a contacta HIV. Mi-as dori mai multe lamuriri pe aceasta tema.
Astept sa treaca 6 saptamani sa-mi fac testul si apoi inca pe atat pentru certitudine. Sper din tot sufletul sa fie bine.
1 comentarii
0
28-08-2018, ora 09:17
EU2017
Nu este medic/terapeut
EU2017
din cate stiu acest tratament preventiv se face pana in 72 de ore de la expunere
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.