nasuc infundat, raceala, temperatura, rosu in gat...

24-01-2010
piticut2006
Nu este medic/terapeut
piticut2006
Buna ziua!

Sunta mamica unei fetite care a implinit in ianuarie 4 ani.In luna septembrie am inceput gradinita si de aici au inceput probleme.Am racit chiar din prima zi.Majoritatea copiilor tuseau, era foarte cald in incapere si intr-un tarziu am descoperit ca usile si ferestrele erau deschise toate.Am facut temperatura, nu de speriat..am mers la medic unde ni s-a recomandat Oxpamox si Nurofen pentru ca avea "putin rosu" in gat.Aceasta a fost concluzia medicului.Bineinteles ca ne-am infundat si pe nasuc.La inceput nu m-am speriat deoarece stiam ca acesta este cursul firesc, numai ca senzatia de nasuc infundat a continuat pana astazi.Am mers la diversi medici, iar parerile au fost impartite ca sunt sau nu sunt polipi.Ni s-a recomandat Corizalya(nu stiu daca am scris bine) si Ketoff. Ne-am simtit mai bine.In luna decembrie am observat ca amigdale sunt putin marite.Pot spune ca sunt zile si nopti in care respiram normal, iar altele cad eu, ca mamica am tot timpul senzatia ca nasucul fetitei este plin de muculeti, respira si apoi i se opreste respiratia.La intrebarile mele, fetita imi spune ca are doar o naruta infundata si ca din aceasta cauza respira pe gurita.Am folosit Sterimar, Nazomer care mi s-au parut ca o agita si mai mult si am trecut la ser fiziologic.Cand nasucul este curatat putem respira pentru o perioada bine, apoi iar ne infundam.Va pot spune ca nu am avut probleme cu racelile pana acum si nici de nasuc infundat nu prea a fost vorba.
As dori sa stiu care este parerea dvs.
Va multumesc!
6 comentarii
0
24-01-2010, ora 22:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa stiti ca Toti copii au.. Polipi ! adaca Vegetatii adenoide... se nasc cu ei.. si pana la varsta de 7 ani cresc in volumm. si pana la 11 se retrag !
deci discutia despre ca are sau nu are polipi.. este Inutila !
Are polipi.. si la anumiti factori se maresc in volum. !
serul Efedrinat este menit sa desfunde nasul.. dupa care trebue suflat.. nasul una cate una fiecare parte.
ca si tratament dupa ce nasul este desfundat se aplica Colargol cate 3 pic la 8 ore in poziti aculcat pe spate !
10 ziel !
0
25-01-2010, ora 07:55
piticut2006
Nu este medic/terapeut
piticut2006
Multumesc din suflet!..imi doresc din tot sufletul sa dea roade, iar dvs va doresc multa, multa sanatate...
0
26-01-2010, ora 08:43
piticut2006
Nu este medic/terapeut
piticut2006
O singura intrebare mai am la dvs:pot folosi urmatorul orar pentru aplicarea picaturilor 7, 30, 15, 30 iar urmatoarea sa fie la 21, 30?
multumesc!
0
26-01-2010, ora 15:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA.
nu e chear asa de strict.. la minuta !
fiti mai linistita !
0
26-01-2010, ora 17:53
piticut2006
Nu este medic/terapeut
piticut2006
Va mai deranjez inca o data.Aseara i-am pus fetitei primele picaturi de Colargol.Prima data cand a suflat nasucul dupa aproape o jumatate de ora am observat un "firisor" insesizabil de sange.Astazi la a treia aplicare acelasi lucru.Mentionez ca doar prima datacand sufla nasucul dupa aplicarea picaturilor se intampla acest lucru.
As dori sa stiu care este parerea dvs.
Va multumesc!
0
27-01-2010, ora 14:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu trebue sa va alarmati. e o reactie normala atta timp cat e numai putin Roz.
daca este sange picatra cu picatura atunci este afectat un avs si trebue alt tratament !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • S-a descoperit locul de formare al febrei în organism
  • MIT: Vitamina C previne răceala
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Răceală sau gripă?
  • Inhalațiile cu aburi nu ameliorează congestia nazală cronică
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • S-a descoperit mecanismul prin care febra la începutul sarcinii poate produce defecte cardiace și fizionomice la copil
  •