Sa fie cancer? Va rog un răspuns

06-12-2020
Bobo23
Nu este medic/terapeut
Bobo23
Buna ziua, am si eu o problema legată de gât și nas și urechi care nu ii găsesc cauza..
ma doare in gât câteodată când înghit la fel câteodată ma arde foarte tare.. in acel timp nu pot sa respir cum trebuie, ca și cum ma chinui sa respir... nasul îl simt mai tot timpul iritat/ uscat... și la fel câteodată când înghit și ma doare gâtul și câteodată ma dor și urechile... câteodată mi se schimba vocea... chiar nu știu, nu pot sa ii dau de cap problemei astea... si in momentul de fata ma arde in gât și in același timp ma doare.. sa fie cancer ? E adevărat ca ma panichez foarte repede.. m am uitat pe net sa văd ce ar putea fii și am văzut ca e posibil sa fie și cancer.. nu fac febra.

Am 30 de ani am renunțat la fumat acum 2 ani.. nu consum băuturi alcoolice și nici cafea. Am sa atașez 2 poze poate cineva îmi poate da un răspuns va rog.

https://ibb.co/M6YG5N3

https://ibb.co/X5Z3BmS




Va mulțumesc!
16 comentarii
0
08-12-2020, ora 22:15
Iulian’
Nu este medic/terapeut
Iulian’
Nu m-ai gandii negativ ca face mai mult rau, este vorba de reflux gastric care ajunge in gat si nas nici vorba de cancer.. incearca cu o dieta foarte stricta si mese mici si dese la 2 ore, nu exista pastile sa scapi de el, mananca numai mancare fiarta si fara grasimi singura modalitate sa scapi de el.
0
15-12-2020, ora 21:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, am vazut pozele
est un gat.. ars de acidul gastric in somn
sunt sute de postari pe forum unde am explicat ce alimente NU mia ai voie sa conssumi niciodata..sau macar seara la cina si dua cina
daca nu ajuta regimul.. mergi al gastrologie pentru nvestiagtiii
0
31-12-2020, ora 16:18
LIANAR
Nu este medic/terapeut
LIANAR
Buna ziua domnule Doctor,

Va scriu in ultima zi din an disperata fiind de durerile insuportabile pe care le indur.
Am 42 ani, nu fumez, nu beau alcool, mananc doar sanatos, fac foarte mult sport.
Acum vreo doua săptămâni am gresit si am mancat o salata cu avocado si rosii si putina branza la pranz si am ddclansat un reflux.
Ma stiu cu asa ceva, am BRGE clasa A.
Mi-a trecut într-o săptămână, insa a doua zi de Crăciun am baut o cafea si am mancat doua tablete de ciocolata neagra si un pahar cu vin alb. De atunci, efectiv mi-a luat gatul foc si nu mai reusesc sa-mi revin.
Iau dimineata CONTROLOC de 20.Si Gaviscon una pe zi.
Mananc doar cartof dulce sau normal la cuptor, putina paine cu unt dimineata si seara peste sau doua trei masline, nu acre.
NU consum fructe in afara de banana, un sfert
Oricum eu nu mamanc mult, cateodata cateva migdale si stafide si un pic de curmala dimineata dupa ce beau apa.
Sunt slaba, fac sport, am avut un cancer de col uterin operat in 2018, histerectomie totala, urmarit de doi ani, cate 3 RMN-uri si 2 CT-uri anual, plus markeri tumorali si PAP de 3 ori pe an.
Mi-este foarte frica de ce am in gat, se poate sa va trimit cateva poze cu gatul, am evitat sa ma duc prin spital acum, dar daca puteti sa ma sfatuiti suplimentar, va urmaresc demult, stiu ce sfaturi oferiti.
Poate gresesc undeva.
Un an mai bun va doresc, multa sanatate si sa ramaneti la fel de minunat ca si pana acum!
0
31-12-2020, ora 17:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Pe facebook
Sau Hotmail com
0
31-12-2020, ora 17:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Important... Fără stres..
Și ciocolata și vinul... Și cafea pe stomacul gol
Au capacitatea sa irita mucoasele
Nu e corect acel tratament
Redigest înainte de masa
Triferment la masa
Antiacid. Rennie sau dicarbocalm de supt de fiecare data când se simte usturimea. Și după se da Faringo sprey în gat
Gavisvonul doar seara la cukcare. După ce va spălați pe dinti
0
31-12-2020, ora 18:27
LIANAR
Nu este medic/terapeut
LIANAR
Va mulțumesc enorm pentru raspuns.
Imi puteti da va rog adresa de email?
0
04-01-2021, ora 22:35
Alinnn24
Nu este medic/terapeut
Alinnn24
Salut, ai rezolvat problema ? Ma confrunt cu probleme asemanatoare ca si tine.
0
05-01-2021, ora 08:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
LIANAR
se da un clic sus unde scrie dr Flueraru Valeriu
si acolo aveti toate informatiile necesare ( tel. mail)
0
05-01-2021, ora 15:50
LIANAR
Nu este medic/terapeut
LIANAR
Buna,

Acum am programare la ORL, maine la GASTRO. Va scriu dupa aceea, sa va spun ce am rezolvat. Multumesc domnule doctor. Revin si pentru dvs cu ce mi s-a spus medicul.
0
05-01-2021, ora 16:11
LIANAR
Nu este medic/terapeut
LIANAR
Buna ziua,

Acum am iesit de la ORL.
Semne clare de reflux faringolaringian.
Revin maine dupa gastro cand imi va da schema de tratament.
Sănătate!
0
06-01-2021, ora 21:08
LIANAR
Nu este medic/terapeut
LIANAR
Buna seara domnule doctor,

Mi s-a dat tratament cu Controloc 40 * 2 ori pe zi.
Reflux cu manifestari atipice.
Mi-a spus ca nu a mai intalnit pacient cu dureri de gat unilaterale, doar pe dreapta si doar la inghitire.
Mi-a spus ca o sa fac endoscopie sambata si o sa incerce sa vada cand scoate sonda daca vede ceva in gat.
La ORL ieri mi s-a spus ca nu vede nimic in gat, m-a palpat si la nivel de ganglioni si nu a simtit nimic.
O sa se uite si domnul doctor gastroenterolog sa vada faca vede ceva.
Dvs ce parere aveti?
Va mulțumesc enorm.
0
09-01-2021, ora 03:47
Bobo23
Nu este medic/terapeut
Bobo23
Salut, ai rezolvat-o ? Cum te mai simți ? Pana la urma de unde ai durerile/ arsurile alea ?

Sănătate multă!
0
09-01-2021, ora 08:01
LIANAR
Nu este medic/terapeut
LIANAR
Buna Bobo,

Azi imi fac endoscopie si revin cu rezultatele.
Zi usoara!
0
10-01-2021, ora 01:57
Bobo23
Nu este medic/terapeut
Bobo23
Buna,

Îmi dai și mie un răspuns ca sunt curios :)
Seara făina!
0
10-01-2021, ora 09:04
LIANAR
Nu este medic/terapeut
LIANAR
Buna,

Mi-au gasit un papilom pe esofag, l-au trimis la analiza. In rest, nu am esofagita, mi-au zis sa urmez cele 14 zile cu controloc de 40 de doua ori pe zi.
Astept si eu destul de ingrijorata rezultatul.
Domnul doctor mi-a zis ca nu este malign, astept si rezultatul de la anatomopatologie.
Sănătate multa!
Poate ne da domnul doctor Flueraru vreun raspuns.
Multumim anticipat.
0
10-01-2021, ora 09:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Orice persoana care a avut inflamații digestive trebuie sa știe...
Acea inflamație se reacutizeaza la greșelile alimentare. Citim Alimente care întrețin Inflamatia.. Și nu consumam
Trebuie sa avem în casa și Enzime digestive. Care se folosesc la mese abundente
Trebuie sa avem un antiacid.. Care se folosește la nevoie când simțim usturimi și 1 la culcare când greșim cu alimentația la cina
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •