sarcina si epilepsia...mai pot avea un copil?

04-05-2007
arryanna
Nu este medic/terapeut
arryanna
Sufar de epilepsie de la varsta de 5 ani.Am facut rmn si mi s-a descoperit o leziune in parte dreaptadar care medicii au hotarat sa nu ma opereze pt ca nu pot fii siguri de repercusiunile operatiei.Acum medicul meu a hotarat sa ma treaca pe lamictal inainte am luat convulex de 300 si taver.Acum vreau un copil asta este si motivul pt care mi se schimba tratamentul.Intrebarea mea este daca pot avea un copil?
As vrea sa mai stiu daca in timpul crizelor nu se intampla nimic cu copilul.Am uitat sa spun ca eu fac crizele doar in timpul noptii la interval de o luna.va multumesc si as dori sa ma puteti ajuta cu aceste raspunsuri.
5 comentarii
0
11-05-2007, ora 00:00
nakisa
Identitate neconfirmată
nakisa
dreaga viitoare mamica!
din ce ati scris, am tras cocluzia ca iti stapanesti bine boala, pot sa ai un copil, desi din punct de vedere hormonal pot sa nu ramai repede insarcinata (deobicei doamnele cu boala ta au un ciclu dereglat).trebuie sa stii insa ca unele forme de epilepsie sunt familiale deci este bine sa vorbesti cu medicul tau pentru o consultanta genetica, ca poti avea o sarcina cu risc, care dependent de varsta gestationala copilului pot provoca contractii precoce sau ruptura de membrana mai devereme sau sa provoca traumatisme fatului, din punct de vedere medicatii si fat, neorologul tau este capabil sa iti dea cea mai buna medicatie si mai ales doza.
inainte de conceptia copilului trebuie sa folosesti acid folic, o dieta echilibrata si multa odihna.
deci echipa ta de medic va trebuii sa include neorologul, geneticianul, obstetricianul care va avea grija de o sarcina cu risc si iti mai face ecografiile necesare atat pentru monitorizare cat si pentru depistarea unor malformatii din timp si un nutritionist.
in rest mult curaj ca nu iest prima mama cu aceasta boala
0
17-11-2007, ora 00:00
julya_1973
Nu este medic/terapeut
julya_1973
si eu am aceeasi boala ca tine mai bine ziz AM AVUT ca de 4 ani si 8 luni nu am mai facut crize iau tot lamictal si carbamazepina si medicul mi-a zis ca daca 5 ani nu mai fac crize reduc trat incetul cu incetul de tot si sant vindecata.mi-a interzis sa raman insarcinata in perioada tratamentului
0
13-02-2011, ora 19:36
alina_1991
Nu este medic/terapeut
alina_1991
Buna seara, am o intrebare care ma macina foarte tare, am o relatie de 5 ani si jumatate, prietenul meu a fost diagnosticat cu aceasta teribila boala in urma cu aproape 4 ani, moment in care a facut o criza foarte urata, si-a pierdut constiinta, era sa-si inghita limba, este un subiect foarte dureros pentru mine, are 23 de ani, ne gandim la casatorie si copii.face tratament de 4 ani(9 luni a mai facut crize, acestea insemnand ca pret de cateva secunde nu putea vorbi), dar de 3 si cateva luni nu a mai avut nicio criza, iar acum medicul a spus ca usor, usor il va scoate dupa tratament, imi fac foarte mari griji deoarece ne dorim un copil si ma gandesc ca il iubesc enorm de mult nu as renunta la el daca nu am putea avea un copil, dar ma gandesc daca exista un tratament care sa garanteze ca bebele nostru nu mosteni aceasta boala, mi-e foarte frica si sincer imi doresc un viitor alaturi de el si imi doresc nespus sa stiu daca putem concepe un copil si riscurile pe care le presupune acest diagnostic.Imi doresc nespus un raspus
0
08-01-2012, ora 00:18
razvan74
Nu este medic/terapeut
razvan74
pentru toti care au probleme sau dau idei de tratament aici, mai bine va adresati prin medicul de familie doctorului Rogozea de la spitalul Bagdasar, Eu sint pacientul lui de 7 ani si imi merge bine, crizele au fost izolate iar de 4 ani nu a mai fost nici una. Fiecare caz de epilepsie are particularitatile lui si dupa asta am observat ca difera si tratamentele date de domnul doctor. De asta va zic, nu va repeziti sa va faceti singuri tratament, prima data consultati-l si respectati ceea ce vi se spune, va avea efectul dorit.
0
14-01-2012, ora 18:33
denisadina
Nu este medic/terapeut
denisadina
si eu am epilepsie de la varsta de 13 ani.am luat tratament cu convulex300 si carmazepina 200mg de 2 ori pe zi.crize fac la cateva luni..am ramas ansarcinata an 2010 si dr, nu mia schimbat tratamentul ca nu dauna fatului.acum va antreb oare a gresit ca an mai 2011 am nascut un baietel prin cezariana cu 5 malformatii la inima.an ianuarie 2012 a murit. nu am mai luat nimic de 0 saptamana si maine merg la dansul sai spun varianta cu lactimal 50 mg pe zi.dansul spune ca nu a gresit cu nimic sil cred e neam cu mine si nu cred ca miar face rau si pe deasupra e si adventist.eu cred an dumnezeu sant ortodoxa si cred ca asa a fost voea lui. ancercam din nou peste o luna si cred ca acum o sa fie bine.am 36 de ani si ne dorim enorm un bebe, mai ales ca acum suferim dupa denis., un alt bebe near mai alina suferinta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Uleiul de pește ar putea ajuta la scăderea frecvenței crizelor de epilepsie
  • Un tratament experimental pentru epilepsie
  •