Chist arahnoidian, epilepsie mioclonica

14-03-2006
liliana
Nu este medic/terapeut
liliana
Ce este un chist arahnoidian?Ce pericol prezinta cand este amplasat in creier in polul temporal dreapta la o bolnava de epilepsie mioclonica.Cum se formeaza chistul?El a fost descoperit dupa o investigatie in urma careia a avut loc o problema conflictuala ce a generat cu o pareza pe partea stanga inclusiv faciala.De 2 ani de zile chistul s-a dublat ajung la dimensiunea 37/14 mm.Ce este de facut?Va rugam se ne explicati in termeni usor de inteles pt noi.Multumesc anticipat.
3 comentarii
0
25-07-2006, ora 00:00
dr. mihaela
Identitate neconfirmată
dr. mihaela
Arahnoida este una din foitele care acopera creierul. Chistul arahnoidian este ca o "bula" plina cu aer sau cu lichid, situat la nivelul arahnoidei; formarea lui nu are pana in prezent o explicatie certa, ci doar supozitii, printre care si cea genetica. Pericolul pe care il are este reprezentat de faptul ca el comprima creierul si in functie de zona in care este situat determina diverse simptome. In cazul de fata localizarea in regiunea temporala dr. a dus la epilepsia mioclonica si pareza stanga.
Conduita de urmat ar fi probabil extirparea sa, dar aceasta indicatie o da medicul neurochirurg, iar operatia se efectueaza dupa ce pacientul si-a dat acordul.
0
25-04-2010, ora 00:33
petronela_73
Nu este medic/terapeut
petronela_73
LILIANA.am gasit si eu mesajul tau si vreau sa te intreb ce tratament ai urmat sau urmezi pt ca si eu am fost diagnosticata cu chist arahnoidian si stii cum parerile sunt impartite unii zic ca se opereaza altii zic ca nu, sunt f dezorientata si imi este si frica, vreau sa te rog sa raspunzi daca poti, multa sanatate, DOAMNE AJUTA!!!!
0
14-10-2010, ora 14:27
irmigird
Nu este medic/terapeut
irmigird
Doamna Dr. Mihaela,
Eu sunt "mandra detinatoare" a unui chist arahnoidian de pol temporal anterior stang care masoara 36*20mm in planul axial.
Acest rezultat provine in urma unui scaner cerebral en contrast spontan.
Medicul O.R.L care imi va opera sinusurile, a cerut acest scaner si nu m-a informat de prezenta chistului.
Eu stiu din raportul facut de medicul radiolog.
Cat de grav este?
Trebuie sa consult un neutolog?
Medicul O.r.L poate si are dreptul sa dreneze acest chist in timpul interventiei chirurgicale de sinusuri frontale si maxilare drepte si stange?
Ce simptome poate determina?
O femeie tanara de 30 de ani, isi poate continua viata normal?
Mai creste acest chist?
situatia se poate agrava?
Multumesc din suflet, draga dr mihaela
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Top 10 aplicații de smartphone pentru epilepsie
  • Un grup de celule din hipocamp asociate cu comoțiile și pierderile de memorie
  • O nouă terapie pentru managementul crizelor convulsive?
  • Cum afectează Neurontin și Lyrica sinapsele creierului?
  • Opto-vTrap: un nou instrument dezvoltat de cercetători, ce ar putea fi utilizat în viitor pentru tratamentul epilepsiei
  • O peptidă protejează neuronii atât împotriva bolii Alzheimer, cât și a epilepsiei
  •