Se poate sa am totusi DIABET ?

25-05-2012
bubu dudu
Nu este medic/terapeut
bubu dudu
Buna. Am si eu o problema ce a inceput sa ma framante de ceva vreme. De ceva timp la ridicari mai bruste in picioare ma cam ia cu lesin si dupa fiecare masa (indiferent ce mananc, de ex. daca mananc si o ciocolatica) incep sa ma balonez, incep sa respir mai repede, am o stare de oboseala ameteala incat nu prea mai imi vine sa fac nimic inafara de a incerca sa ma intind pe un pat (nici macar niste scari pana la etaj nu prea imi vine sa le urc), mi se usuca gatul. Am inprumutat de la un prieten care are diabet un aparat de masurat glicemia dimineata pe nemancate era cam 90 pana in 100, pe mancate imi arata si 170. A doua zii dimineata pe nemancate mi-a aratat 113 si tot din acelasi deget in secunda urmatoare mi-a aratat 95. Am zis ca sigur aparatul nu indica bine si am mers la medic care mi-a dat trimitere sa merg sa fac analize de toleranta la glucoza(75g) ceva de genu la bioclinica. Am mers am facut acel test doar doamnele de acolo imi face impresia ca nu au cam stiut cum se face incat pana la urma mi-au pus glucoza in vreo 6pahare de 100ml amestecata cu apa.Mi sa luat glicemia inainte de a bea era 89, dupa ce am baut la aproximativ o ora a fost 103, la doua ore afost 104. De atunci am repetat analizele din vena de 2 ori pe nemancate si am avut 92.
Spunetimi si mie va rog testul a iesit in limite normale din cate m-ia zis medicul dar atunci care sa fie cauza la aceste sintome. Sa fie de la stomac ceva gen ulcer pentru ca am niste intepaturi in partea dreapta sau sa fie de la ficat fiere. Mentionez ca am colesterolul pe la 240-270.
4 comentarii
0
25-05-2012, ora 22:08
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu ai diabet...sa faci o ecografie abdominala.
0
25-05-2012, ora 23:01
bubu dudu
Nu este medic/terapeut
bubu dudu
Va multumesc frumos de raspuns. O sa merg marti sa vad sa fac o ecografie abdominala si o sa postez rezultatul.
O seara buna.
0
27-05-2012, ora 19:14
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
.si un test sanguin pentru anticorpi antihelicobacter pylori..
0
28-05-2012, ora 20:15
bubu dudu
Nu este medic/terapeut
bubu dudu
Buna. Am sa fac si analiza de helicobacter. Cu cativa ani in urma am fost descoperit de doua ori cu helicobacter si de fiecare data am luat tratament, daultima data cand am luat tratament trebuia sa merg sa repet analizele dupa trei luni dar nu am mai mers. Posibil sa fiu depistat dinou la analize cu helicobacterul acela dar aricum am sa postez rezultatul. Va multumesc pentru sfaturile date.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Consumul ridicat de dulciuri poate provoca diabet
  • Smart Contact Lens – lentilele care monitorizează glicemia
  • Plasturele „inteligent” pentru monitorizarea glicemiei
  • Includerea proteinelor din zer în dietă ar putea fi benefică în managementul diabetului zaharat tip 2
  • Un hormon recent descoperit ar putea trata diabetul tip 2 și obezitatea
  • O pastilă cu insulină ar putea reduce nivelul de zahăr din sânge la diabetici
  • Diabetul crește riscul unui deces cauzat de infarct
  •