manac zilnic cate o ciocolata si daca nu mananc simt nevoia

30-01-2008
alynaa_g
Nu este medic/terapeut
alynaa_g
ma numesc alexandra si am 22 de ani. manac zilnic cate o ciocolata, si dak nu mananc simt nevoia.ma gandeam ca poate as fi predispusa la diabet eu mai avand in familie pers care au diabet dar mi'am facut analizele si au iesit ok nu sunt predispusa si glicemia e buna. este daunator sa manaci o ciocolata pe zi? este adevarat ca din cauza ciocolatii iti ies si cosuri?
si as mai avea o intrebare: coca cola este daunatoare organismului?
7 comentarii
0
31-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Coca cola...DA.
ciocolata NU
0
10-02-2008, ora 00:00
Tta
Nu este medic/terapeut
Tta
eu cred ca o ciocolata pe zi este destul de daunatoare mai ales daca nu faci sport.scum depinde si de ciocolata, cea amara este cea mai sanatoasa.
0
16-02-2008, ora 00:00
Simonikka
Nu este medic/terapeut
Simonikka
:"> eu mananc cam 4 pe zi:))
o sa mor:X
0
16-02-2008, ora 00:00
Tta
Nu este medic/terapeut
Tta
nu ai sa mori dar mai devreme sau mai tarziu se vor depune kg si.totusi poti face si diabet de la atata ciocolata cred eu.incearca sa mananci si u mai putzina.e greu stiu dar incearca:)
0
16-02-2008, ora 00:00
Simonikka
Nu este medic/terapeut
Simonikka
am 1, 63 si 49 de kilograme :-j
de diiabet imi fac eu probleme:))
0
16-02-2008, ora 00:00
Tta
Nu este medic/terapeut
Tta
shii ti se pare putzin depinde de conformatie eu am 47 la 173...in fine ti ma zis ai grija si mie imi plac fffffffffff mult dulciurile si cateodata mai fac cate un exces dar rar:)
0
28-11-2017, ora 21:59
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Si eu fac parte din aceasi categorie pana cand am inceput sa caut de ce imi place ciocolata.
Acum nu prea ma mai uit dupa ea dar m-am schimbat mult (am schimbat dieta).

Ciocolata neagra (cacao > 70%) este sanatoasa in cantitati mici, foarte recomnada, chiar zilnic.
Contine mult magnesiu, fier si polifenoli.
Aveti grija sa nu aiba zahar mult, de acea este recomnda sa vedeti clar pe eticheta cacao >70%, altfel este junk food (mancare gunoi comercial).

Apetitul de ciocolata este de declasant de lipsa/carenta de: fier, magnesiu sau grasimi.
Cel mai des magneziu. Magenziul se gaseste in tot ce este verde (clorofila).
Mageziul se pierde prin fierbere si mai nou toate fructele produse in regim idustrial au putin magneziu (soluri sarace in nutrienti).

Femeile care au menstre e normal sa le placa ciocolata. Menstrele reduc fierul in organism.
Masurati-va nivelul de "feritin" din sange si vedeti daca aveti lipsa de fier.

Luati cateva zile cate 500mg de magneziu si vedeti daca mai doriti ciocolata.
Asa puteti identifica posibilele carente.

Cel mai frecvenet carente din societatea moderna sunt: magneziu, Vitamina D3, Fier, Vitamina V12, Omega 3

Deficienta de magneziu duce la imbatarinere prematura, pentru ca este implicat in sute de procese chimice in organism si replicarea de DNA/ADN.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Coșurile (acneea)
  • Consumul de cafea și ceai ajută la prevenirea diabetului de tip II
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Persoanele care muncesc mult peste norma obișnuită au un risc mai mare de diabet
  • MIT: Consumul ridicat de dulciuri poate provoca diabet
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Smart Contact Lens – lentilele care monitorizează glicemia
  • Cum scapi de punctele negre
  •