semne unor boli de oase sau lipsa de calciu? | Forumul Medical ROmedic

semne unor boli de oase sau lipsa de calciu?

28-11-2008
Alexey
Nu este medic/terapeut
Alexey
Buna ziua. Am varsta de 17 ani si de aprox 2 ani, am observat ca degetul aratator si cel mijlociu de la fiecare mana sunt curbate, si am si o usoara deviatie de sept. Pot fi acestea semne ale unei boli ale oaselor? sau s-au datorat lipsei de calciu ? astept un raspuns.
3 comentarii
0
29-11-2008, ora 06:22
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu e obligatoriu sa ai o boala a oaselor.Degetele de la maini pot fi asa si din nastere, fara sa ai nici un fel de problema la ele.Te dor oasele? Tii minte, in copilarie ai stat internat, ai facut Moldamin lunar ?Iti amortesc mainile, se inrosesc incheieturile la degete, se umfla? Daca da, trebuie sa consulti un reumatolog.Daca nu ai nimic din ce am scris eu, stai linistit, pur si simplu asa sunt acele doua degete de la fiecare mana. Anul acesta ti-ai facut analizele?Cum e calciul ?Cu deviatia de sept, daca iti produce probleme respiratorii trebuie sa mergi la ORL-ist.
0
29-11-2008, ora 20:16
Alexey
Nu este medic/terapeut
Alexey
Cand eram mic raceam foarte mult si trebuia sa fac penicilina si moldamin
0
30-11-2008, ora 07:08
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Fa-ti din nou analizele, in care sa fie incluse proteina C reactiva, VSH, ASLO, fibrinogen si dupa ce ai rezultatul mergi la un reumatologNumai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Factori de risc pentru osteoporoză
  • Calciu scăzut în sânge - de ce È™i cum se manifestă
  • OperaÈ›ie deviaÈ›ie de sept - tot ce trebuie să È™tii (ghidul pacientului)
  • DeviaÈ›ia de sept - cum o recunoÈ™ti È™i când trebuie tratată
  • DeviaÈ›ia de sept: IntervenÈ›ia chirurgicală este o abordare mai eficientă decât utilizarea spray-urilor nazale
  • Efectele vitaminei D È™i a fierului asupra sănătății oaselor
  •