senzatie de mincarime a miinilor, apoi se duce pielea

15-11-2010
aym
Nu este medic/terapeut
aym
Buna!
Rog un doctor dermatolog sa-mi spuna ce diagnostic se poate pune sau eventual cauzele urmatoarelor simptome:
la miini, primavara si toamna apar niste pete marunte rosii (ca niste zgrabunte) urmate de mincarime si intepaturi ca de urzicare, iar dupa citeva zile incepe sa se duca pielea fara sa sigereze, fara cruste pur si simplu in timp de aproximativ doua saptamini se curata ambele palme.
Va multumesc! Numai bine si multa sanatate!
4 comentarii
0
16-11-2010, ora 19:46
aym
Nu este medic/terapeut
aym
Scuze!!!
Vreau sa specific ca e vorba numai despre palme nu si de dosul miini sau brate.
0
21-11-2010, ora 11:05
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este posibil sa fie vorba despre o eczema dishidrozica palmara, insa cel mai bine ar fi ca in momentul aparitiei sa mergeti la un dermatolog.
0
24-11-2010, ora 22:53
aym
Nu este medic/terapeut
aym
Buna seara!
Imi cer scuze ca va multumesc cu intirziere pentru amabilitatea de a-mi raspunde. Am fost plecata din localitate neavind posibilitatea de a intra pe internet.Chiar acum persoana despre care va vorbeam are acea "eruptie".Apare ca niste besicute fara apa(uscate) apoi se duce pielea incit si-a curatat-o cu penseta fara sa singereze raminind o piele fina care pe parcurs isi recapata elasticitatea, "tonusul".
Mii de multumiri! O sa tina cont de sfatul dumneavoastra si o sa mearga la un dermatolog.
Numai bine si multa sanatate!
0
27-04-2014, ora 18:06
aym
Nu este medic/terapeut
aym
Am tinut cont de sfatul dumneavoastra si am consultat mai multi medici dermatologi. In sfarsit s-a pus un diagnostic: Eczema dishidrozica palmara f severa. I s-a recomandat AgNo3 1% ml 500, ext 1x/zi, cate 30 minute timp de 5-7 zile // Dermovate crema de 2 ori pe zi timp de 7 zile // Xerial 30 crema 1x/zi, pe zonele hiper... A dat rezultate insa pare sa recidiveze din nou. Va multumesc si va rog daca puteti sa-mi dati si alte indicatii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Potențial tratament pentru mâncărimea cronică
  • De ce mă mănâncă pielea? (cauzele pruritului)
  • Legătura dintre alergii și sănătatea mentală
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Femeile prezintă prurit mai rar decât bărbații
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •