sfaturi pentru o corectare de miopie

25-03-2008
iddeforum
Nu este medic/terapeut
iddeforum
am miopie mare, 7 la ambii ochi. de aceea as vrea sa imi fac operatie de corectare a miopiei. as vrea sa stiu daca sau cat de riscanta este si un doctor de incredere, poate si un pret daca stie cineva. multumesc.
6 comentarii
0
25-03-2008, ora 00:00
flori mosu
Nu este medic/terapeut
flori mosu
Operatia de reducere a miopiei este bine realizata de medicii rusi, fara risc.
Pentru mai multe detalii sunati la numarul de telefon -*, persoana de contact Florica Mosu.

(*modificat de admin)
0
25-03-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Orice interventie chirurgicala presupune riscuri; acestea iti vor fi prezentate de medicul chirurg care va realiza interventia si caruia va trebui sa-i dai consimtamantul scris; alegerea tehnicii operatorii va fi aleasa in functie de investigatii, de experienta chirurgului;
Preferabil, daca grosimea corneei permite, sa faci Lasik( corecteaza miopia pana la 12 dioptrii ), pentru ca recuperarea este rapida si disconfortul minim; Interventia se va face numai daca miopia nu a progresat in ultimul an de zile, eu as opta pentru 2 ani, si as tine cont si de antecedentele heredofamiliale: este cineva in familia ta cu miopie forte?ce valoare are?;Alte date iti vor fi date de catre medicul care te va opera;Complicatiile pot apare in cursul interventiei, legate de mikrokeratom( flap subtire, gauri in flap, flap neregulat, mai rar perforatie corneana);Flapul este un mic capacel cornean decupat la inceputul interventiei utilizand mikrokeratomul;Complicatiile postoperatorii sunt:dislocarea flapului, epiteliu crescut sub flap, keratita difuza lamelara, keratita infectioasa tardiva, ischemia segmentului anterior si neuroptie optica datorita tensiunii intraoculare crescute;
Numai bine
0
30-03-2008, ora 00:00
iddeforum
Nu este medic/terapeut
iddeforum
eu am mostenit miopia de la mama mea ca de altfel si fratele meu, insa numai mie mi-a crescut asa mult, ei au avut maxim 4 (mamei i-a mai scazut) multumesc mult
0
12-05-2008, ora 00:00
mex
Nu este medic/terapeut
mex
dar nu stie cineva fara operatie este posibila lecuirea miopiei
0
12-05-2008, ora 00:00
mex
Nu este medic/terapeut
mex
medicul meu a spus caci miopia este o boala legata cu virsta si cu timpul ea singura se lecueste cu masaj in regiunea gitului si cu ochelari speciali poate sami spue cineva daca este corect?
0
19-05-2008, ora 00:00
costea neonila
Nu este medic/terapeut
costea neonila
miopia mare nu se mai corecteaza cu nici o virsta si cu nici un masaj doar cu o inlocuire de cristalin daca este posibil, consulta un medic oftalmolog bun, ti-o spun ca am trait-o pe propria piele SANATATE
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: