simt niste senzatii anormale in zona picioarelor: amorteli, furnicaturi

18-10-2011
gabrielarusu86
Nu este medic/terapeut
gabrielarusu86
din luna martie a acestui an am inceput sa simt niste senzatii anormale in zona picioarelor. amorteli, furnicaturi. am consultat un neurolog care dupa efectuarea analizelor (RMN, EMG), a exclus o cauza neurologica si a spus ca probabil e doar vorba de stress.senzatiile nu au disparut, ba mai mult, in luna iulie am inceput sa am tulburari de echilibru, mersul mi se modificase, nu mai puteam sari, alerga sau umbla repede.problemele cele mai mari erau la coborare de scari si mai putin la urcare.am fost la un cardiolog, care, excluzand si el cauze circulatorii, m-a trimis din nou la neurologie.semnele neurologice imi erau afectate deja, noul neurolog fiind convins ca o cauza neurologica exista.m-am internat acum 2 saptamani pentru investigatii, am repetat RMN-ul, mi s-a facut si o punctie lombara de data aceasta, dar rezultatele au fost din nou bune.ca sa nu o mai lungesc, stiu ca nu e vorba despre ceva fiziologic aici, din septembrie vad un psiholog care de la inceput a inclinat sa creada ca tulburarea mea e de natura psihica.eu nu m-am convins decat saptamana trecuta, dupa ce am vazut rezultatul noilor analize, problema e ca de atunci starea mea s-a inrautatit.ipsihoterapeutul meu m-a rugat sa am rabdare si sa rezolv problema doar cu psihoterapie, insa nu cred ca e suficient.intrebarea mea este : e suficienta psihoterapia in aceste cazuri sau e nevoie sa fie dublata de medicamentatie?
6 comentarii
0
18-10-2011, ora 12:52
alecsiaadina
Nu este medic/terapeut
alecsiaadina
buna!
numai amorteli si tulburari la mers ai?
nu ametesti? nu te doare capul?nu esti suparata dintr-un anumit motiv?
0
18-10-2011, ora 12:55
gabrielarusu86
Nu este medic/terapeut
gabrielarusu86
nu am ameteli, nici dureri de cap.suparari, normal ca am, dar nimic iesit din comun sau tragedii.
0
18-10-2011, ora 13:23
alecsiaadina
Nu este medic/terapeut
alecsiaadina
eu zic totusi sa consulti si un psihiatru, si eu am avut aceleasi simptome ca si tine dar si ameteli de nu puteam sa merg drept pe strada.am facut o gramada de analize, am fost la cardiolog, neurolog, tiroida, rmn, toate iesind bine si intr-un final m-am hotarat sa merg si la psihiatru care mi-a dat un tratament destul de simplu si deja ma simt mult mai bine.
multa sanatate!
astept vesti bune de la tine!
0
18-10-2011, ora 13:34
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Gabriela Rusu, salutare !

arunca o privire la mesajele dr pe care o citez in profilul meu (click pe foto).

Dupa ce ai citit acolo, uite ce ar trebui sa faci inainte de a lua tratament medicamentos.
http://forum.romedic.ro/prod/neuroleptice_+_antidepresive_+_insomnii_055810.html

Am acolo niste mesaje in care am mentionat niste reguli de baza. Adica peste care nu ai voie sa treci.
0
20-10-2011, ora 19:06
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Nu pot spune ca imi este clar daca aveti sau nu o patologie psihiatrica. Ceea ce descrieti poate avea si cauze neurologice. Informatiile date sunt insuficiente. Examinarea directa la cabinet ajuta foarte mult in astfel de situatii: atitudinea, comportamentul dvs, limbajul verbal si cel non-verbal si nu in ultimul rand investigatiile facute pana acum orienteaza asupra diagnosticului. Va sfatuiesc sa mergeti la un consult psihiatric cu titlu diagnostic, deci pentru a vedea daca e sau nu vorba de o tulburare ce tine de sistemul nervos. Doar dupa aceea se poate spune daca pentru problema dvs e nevoie sau nu si de medicatie.
0
21-10-2011, ora 16:36
gabrielarusu86
Nu este medic/terapeut
gabrielarusu86
multumesc mult.deja m-am programat pt. un consult psihiatric.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomanda un Psihoterapeut sau cauta unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 2500 de terapeuti din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor psihologice, cititi recomandari, va puteti programa online. In plus, exista o sectiune cu o multime de articole interesante si teste psihologice.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Stresul și sistemul imunitar
  • În ce mod ajută stresul memoria
  • Stresul din timpul sarcinii poate afecta dezvoltarea fătului (studiu)
  • Cum menținem sănătatea picioarelor?
  • Stresul la locul de muncă
  • Cum se reactivează virusul herpetic în condiții de stres
  • Anxietatea și stresul cronic pot crește riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • Cum gestionăm stresul?
  • Stresul financiar ar putea cauza și durere fizică
  • Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.