Sincopa

27-08-2013
Adyna2013
Nu este medic/terapeut
Adyna2013
Buna ziua,

Zilele trecute sotul meu s-a simtit cam rau. A avut o zi intreaga stari de rau, de voma, ameteli si se simtea slabit.
Adevarul este ca nu a mancat mai nimic toata ziua si nici apa nu prea a baut din cauza acestei stari de rau. Pe seara a reusit sa bea 2 cani de ceai si sa manance cativa biscuiti si cativa covrigi, dar nu cine stie ce.
Cam la 20 minute-jumatate de ora dupa ce a mancat mi-a zis ca-i vine sa verse si ca e un pic cam ametit iar in urmatoarea secunda a cazut jos si si-a pierdut cunostinta. Nu stiu sa va spun cat a stat asa dar cred ca in jur de 10 -15 secunde timp in care am tot incercat sa il fac sa isi revina iar cand il miscam facea convulsii :(. Cand am ajuns la camera de garda ni s-a spus ca a lesinat din cauza oboselii si a deshidratarii. Asa sa fie oare? Ar putea fi altceva mai grav :(?

Multumesc mult,
A
2 comentarii
0
27-08-2013, ora 15:16
Ela.Dumitrascu
Nu este medic/terapeut
Ela.Dumitrascu
Deshidratarea are drept consecinta starile lipotimice sau sincopa, insa sincopa prelungita poate duce si la cateva contractii tonico-clonice care imita criza epileptica.Din ceea ce descrieti pare o sincopa aparuta in urma hipotensiunii ortostatice, din moment ce sotul dumneavoastra si-a schimbat brusc pozitia corporala, iar organismul era insuficient hidratat.Daca aveti indoieli in privinta acestui episod, efectuati un RMN cerebral si o electroencefalograma.
0
27-08-2013, ora 16:34
Adyna2013
Nu este medic/terapeut
Adyna2013
Multumesc mult pentru raspuns. Vom efectua cu siguranta si un EEG /RMN cat de curand.
Adaugă un comentariu / răspuns

23-11-2021, ora 13:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Neurolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Întreabă un doctor acum!
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.