Sincopa

19-04-2016
Simi mel
Nu este medic/terapeut
Simi mel
De curând am suferit o sincopă.am făcut RMN cranii cerebral si angio.rezultatul-anomalii de flux in sistemul vertebre bszilar(segmentul initisl A1 stâng anomalie segmentară si a1drept anomalie focală.nuse constata dilatări sau amputări arteriale.tratament -betaserc si alanerv-dați mi un sfat e grav ?medicatia Évian
6 comentarii
0
20-04-2016, ora 21:09
TheTruth
Nu este medic/terapeut
TheTruth
rmn-ul care l-ai facut este de 1.5 tesla sau 3 tesla ? ( tesla, adica puterea aparatului)

Ai facut doar angio rmn pentru vasele de sange sau si rmn-ul pentru creier?

Doar atat iti scrie pe biletul de concluzie ca si rezultat?
0
20-04-2016, ora 21:32
Simi mel
Nu este medic/terapeut
Simi mel
Philips1, 5t-cranio-cerebral plus angio-concluzii:studiul secționat evidențiază encefal. Cu aspecte fiziokinetoterapie de vârsta, cu excepția faptului ca exista scădere de volum cerebelos(bilateralsimetric)si cerebral(numai frontal bilateral simetric).Studiul angiografica evidențiază anomalii de flux mai evidente si mai avansate in sistemul vertebre bazilar
0
20-04-2016, ora 22:00
TheTruth
Nu este medic/terapeut
TheTruth
Cu rezultatul la un medic neurolog, dar nu accepti consultatia decat daca se uita si pe cd. Ca la mine, a citit de pe bilet, chestie care noi oricum o facem acasa.

Si eu zic, sa ceri parerea si unui neurochirurg dupa aceea.

Rezultatul tau merita discutat, nu e ceva la care astepti opinie peste cativa ani.

Sanatate.
0
20-04-2016, ora 22:04
TheTruth
Nu este medic/terapeut
TheTruth
Mai recomand ca si investigatii : Ekg la inima de repaus + ekg holter pe 24 de ore. Sa vezi daca inima nu prezinta aritmii sau fibrilatii, care pot crea si anomalii de flux cerebrale sau cheauri de sange.

Un holter de tensiune pe 24 de ore sa vezi daca nu suferi de hipertensiune, care poate face rau fluxului cerebral

Si un eco doppler de artere carotide sa vezi daca sunt in regula aceste artere care aprovizioneaza creierul cu sange.

Cam astea sunt investigatiile de care mai ai nevoie in problema care o ai tu.

As mai putea sugera si analizele pentru glanda tiroida : Tsh Ft3 Ft4 plus anticorpii tiroidieni...plus o ecorafie la tiroida. Si aceasta glanda poate da peste cap metabolismul, asta pentru ca ai mentionat sincopa...e bine sa excluzi si asta.
0
20-04-2016, ora 22:05
Simi mel
Nu este medic/terapeut
Simi mel
Neurologul a văzut cd si a zis ca nu e nimic grav si mi-a dat betaserc alanerv si multinerw
0
21-04-2016, ora 14:27
Simi mel
Nu este medic/terapeut
Simi mel
In afara de Doppler, toate investigațiile menționate de dumneavoastră au fost făcute si nu sant probleme care ar da o sincopă.Deci va trebui sa fac un Doppler.multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce unele persoane leșină mai ușor decât altele
  • Ce se întâmplă atunci când leșinăm? (studiu)
  •