Sotul meu ma abuzeaza emotional

30-09-2022
esiv
Nu este medic/terapeut
esiv
Cred ca gelozia soțului meu s-a declașat în urmă cu foarte mulți ani. Nu știu exact când am avut primul telefon mobil dar atunci s-a declanșat „suspiciunea” lui, datorită mesajelor pe care le primeam (de la cine? ce scrie? cu cine vorbești?). Încet, încet, au apărut și altele: control in geantă, în portofel, contul bancar, în dulapuri, printre haine, alte întrebări: de ce îți vopsești părul, ce ce îți faci unghiile, cât stai în baie, ce ai făcut astăzi la serviciu? pe unde ai umblat? unde ai mâncat? de ce nu îți este foame, ai mâncat la restaurant? pe cine urmăresc pe facebook, cine îmi trimite mesaje pe whatsapp, etc. Nu pot vorbi prin mesaje nici cu copiii mei, zice ca-i ascund de fapt că vorbesc cu altcineva, că pe el îl țin de prost, că eu am pe cineva iar el o să afle ultimul, ”nu știe bărbatul, ce știe tot satul”.ideea este ca trăiesc terorizată, nu am chef să merg acasă, știind ce mă așteaptă. Ce aș putea să fac? Am fost la psihiatru, pentru că am atacuri de panică și nu pot dormi noaptea (fapt care îi accentuează gelozia, de ce nu am somn, mă gândesc la el?) am urmat un tratament și mă simțeam ok, nu-mi mai păsa de remarcile lui, de intrebarile lui, de urmăririle lui. Însă am renunțat pentru că nu am vrut să devin Zombi, încă vreau să am o viață, o viață socială, să am prieteni, să interacționez cu oameni, să fiu o femeie activă. Acum au revenit insomniile și mă doare sufletul, mă gândesc să pun capăt căsniciei de 29 de ani, ce să fac? Cum să procedez, vreau să se schimbe, sa-și revină, nu vreau să îl părăsesc, să renunț la viața pe care am avut-o împreună, la ce am clădit împreună, nu știu cum vor reacționa copiii, chiar dacă sunt adulți acum... nu vreau decât liniște, să trăiesc liniștită
4 comentarii
0
02-10-2022, ora 16:29
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua,

Chiar credeti ca il veti schimba dupa 30 de ani?
Este ceea ce se numeste un gelos patologic, adica bolnav psihic. Partea cea mai riscanta din toata povestea este ca s-ar putea ca divortul sa nu rezolve situatia, ba dimpotriva, sa va expuna la mari riscuri. O astfel de persoana nu va va lasa usor sa plecati, are nevoie de cineva pe care sa terorizeze.

Incercati sa vorbiti cu un avocat pentru a vedea ce solutii exista.
0
03-10-2022, ora 10:38
esiv
Nu este medic/terapeut
esiv
Mulțumec pentru răspuns!
0
04-10-2022, ora 18:48
Terapeut Anghel Florentina
Psihologie, bucuresti
Terapeut Anghel Florentina
Aici sunt foarte putin informatii despre relatia dvs, nu stiu contextul complet. Insa ceea ce va pot spune este ca o relatie sanatoasa nu ne face sa ne simtim mai putin bine. Potrivit ar fi sa cereti ajutorul unui Psihoterapeut sau chiar al unui Preot, in functei de deschiderea pe care o aveti. Acesta va poate ajuta sa intelegeti sursa nesigurantei sotului si impreuna puteti gasi o solutie.
0
05-10-2022, ora 10:36
esiv
Nu este medic/terapeut
esiv
Mulțumesc! O să cer ajutorul unui psihoterapeut!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noi predictori ai infidelității și divorțului au fost identificați
  •