Spondiloza sau altceva?

13-08-2020
Lulu86
Nu este medic/terapeut
Lulu86
Bună ziua!
Acum cateva luni am trecut prin niste experiente neplacute dpdv emotional. Intial, simptomele au fost mai usoare, insa pe parcus s-au accentuant. Simptomele pe care le am sunt: presiuni in cap(cand ma ridic de undeva sunt destul de accentuate, daca stau jos, se amelioreaza foarte mult, aproape ca nu sunt), simt ca imi bate inima ciudat(am bataile inimii rapide si am fost diagnosticata cu tahicardie din cauza febrei pe care o faceam des), ameteli(sunt doar cand ma ridic in picioare si ma aplec, ma ridic si tot asa), dureri de ceafa care radiaza si in brate(tin sa mentionez ca durerile nu sunt in fiecare zi), imi pulseaza fruntea cateodata, tiuituri in urechi permanent. Am o hipoacuzie la urechea dreapta, nu stiu care este cauza, trebuie facut un CT( tin sa mentionez ca din 2016 pana acum am facut foarte des amigdalite pultacee si am luat antibiotice foarte multe, cateodata si 2 saptamani).
Traiesc cu teama sa nu am ceva grav in fiecare zi, chiar nu stiu ce ar putea fi. Am facut si un control oftalmologic si am +0.25 la ambii ochi, urmeaza sa imi fac si ochelari. Ideea este ca am zile cand ma simt foarte bine si dupa am si cateva zile cand ma simt iar foarte ametita. Mi-am monitorizat si tensiunea si am de obicei 11 cu 6, 11 cu 8. In momentul de fata urmez un tratament dat de medicul ORL cu Betaserc si iau si Magneziu+B6, ceai pentru circulatie cerebrala, ceai de ghimbir, pastile antistres de la Alevia.
Multumesc frumos pentru timpul acordat!
3 comentarii
0
20-08-2020, ora 12:58
Lulu86
Nu este medic/terapeut
Lulu86
Un raspuns, va rog?
0
03-09-2020, ora 18:30
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Este posibil să fie o spondiloza cervicala, dar pentru aceasta, pentru clarificarea diagnosticului, este nevoie de un RMN cervical.
0
06-09-2020, ora 05:18
Cristi1999
Nu este medic/terapeut
Cristi1999
Poate fi si hipertensiune daca radiaza in ceafa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •