Sunt derutata: de ce am scurgeri vaginale maro?

12-05-2007
cristina_2007
Nu este medic/terapeut
cristina_2007
De ce am scurgeri vaginale maro deschis din a 10 zi de ciclu si cu sangerari cateodata, ciclu imi este foarte neregulat, ba la 15 zile, la 10 zile la 31 la 21, sun confuza nu stiu ce sa fac ! Va rog, astept un raspuns cat mai repede! Va multumesc !!!!
11 comentarii
0
13-05-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Efectuati o echografie pelvina pentru a se vedea starea ovarelor (posibile chisturi) si a uterului si eventual dozari hormonale (progesteron, testosteron, DHEA). In functie de acestea se poate recurge la tratament cu contraceptive orale sau Duphaston.
0
14-05-2007, ora 00:00
corinutza_rodi
Nu este medic/terapeut
corinutza_rodi
aceeasi problema o am si eu si am aflat de curand cauza:am chisturi pe ovarul drept.eu te sfatuiesc sa iei anticonceptionale, de preferat diane 35 sau jasmine.in acest caz ti se va regla si ciclul menstrual
0
01-09-2008, ora 00:00
adelina.cristina
Nu este medic/terapeut
adelina.cristina
buna am si eu o problema...am luat anticonceptionale Marvelon o singura luna apoi le'am intrerupt si mi'a intarziat menstruatia 5 zile urmatoarea luna...apoi inainte de urmatoarea menstruatie cu o saptamana mi'au aparut niste scurgeri vaginale la inceput de o culoare maroniu deschis apoi din ce in ce mai inchis. am auzit ca e in semn ca as fi insarcinata si mi'am facut un test de sarcina dar a iesit negativ. sunt insarcinata ? sau de la ce sunt scurgerile alea? nu sunt abundente si nici nu au miros
0
04-09-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
In primele luni de la initierea co sau dupa intreruperea acestora pot aparea mici sangerari vaginale fara risc - insa cel mai sigur este sa efectuati o lama si un test Papanicolau.
0
10-09-2008, ora 00:00
meeoritza
Nu este medic/terapeut
meeoritza
Am 18 ani, nu mi-am inceput viata sexuala, iar ciclul meu nu este regulat.Am fost la ginecolog acum cateva luni, mi s-a facut o ecografie si mi s-a spus ca am ceva chistulete si am urmat un tratament cu antibiotice.Problema e ca inafara faptului ca ciclul meu dureaza 7, 8 zile, ceea ce mi se pare destul de mult, de vreo 2 luni incoace, la fiecare ciclu elimin chisturi, iar pe la jumatatea intervalului dintre 2 cicluri secretia mea devine maronie, lucru care nu mi se intampla.Ce pot avea?Multumesc.
0
13-09-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Probabil ca ar fi turil un consult endocrinologic, cu dozarea unor hormoni, cum ar fi prostesteronul, estriolul, LH, FSH, si, eventual, tratament cu constraceptive orale pentru reglarea ciclului.
0
27-04-2009, ora 11:13
nela09
Nu este medic/terapeut
nela09
buna ziua am 18 ani si as vrea sa iau AC jasmine ..mentionez k nu am mai luat pana acum.si as dori un sfat..
0
01-05-2009, ora 21:06
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
In principiu sunt un tip de CO noi, destul de bine dozate, dar depinde de la persoana la persoana. daca aveti cazuri de cancer de san in familie atentie!
0
10-05-2009, ora 20:11
lili74
Nu este medic/terapeut
lili74
buna ziua.am 35 ani, un copil de 12 ani si 3 intrerupei de sarcina. de trei luni menstruatia mea dureaza doar doua zile (nu 4 cat era normal) e redusa cantitativ si are o culoare aproape de negru. mentionez ca de un an folosesc novinette fara nici o problema.rog un raspuns
0
11-05-2009, ora 01:58
andreeabraila
Nu este medic/terapeut
andreeabraila
buna ziua am 17 ani si am o problema destul de grava zic eu de aproximativ 3 saptamani nu mi se opreste menstruatia ce trebuie sa fac astept un rspuns va multumesc
0
13-02-2018, ora 20:27
Praf de Stele
Nu este medic/terapeut
Praf de Stele
Si daca nu poti lua anticonceptionale, cu ce elimini chidtul, reglezi menstra, si dispar scurgerile maronii?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ciclul de două ori pe lună
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •