Sunt derutata in ceea ce privesc zilele fertile

04-07-2014
Ioana2304
Nu este medic/terapeut
Ioana2304
Buna, am o rugaminte la dumneavoastra. sunt derutata in ceea ce privesc zilele fertile. tocmai am avut act sexual, azi 4 iulie, iar ciclul mi-a inceput in 23 iunie si a durat pana in 28. ma intreb care e posibiliattaea sa raman insarcinta. mentionez ca in mai in 24 a fost prima perioada de menstruatie. durata de menstruatie tine pana la 5-6 chiar si 7 zile. va rog frumos sa ma ajutati ! multumesc!
1 comentarii
0
04-07-2014, ora 19:36
Dr. Diana Enachescu
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Diana Enachescu
Pentru femeile care au un ciclu menstrual de 28 de zile, ovulatia are loc aproximatix 14 zile dupa inceperea ciclului mentrual.Avand in vedere ca menstruatiile sunt regulate, teoretic incepand de astazi si pana pe 9 iulie este perioada fertila.
Exista calculatoare Ovulatie pe internet unde puteti afla exact cand sunteti la ovulatie. ( http://www.sanatate.org/teste/ovulatie.php)

Pentru a afla daca ati ramas insarcinata trebuie sa faceti un test de sarcina dupa 3-4 saptamani de la contactul sexual sau daca va intarzie menstruatia la o saptamana dupa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ovulatia si fertilitatea dupa nastere
  • Șansa de a ramâne însarcinată
  • Obiceiuri nesănătoase care îţi afectează fertilitatea
  • Alimentația bogată în seleniu ar putea îmbunătăți fertilitatea la femei
  • Testul de fertilitate care indică dacă este scăzută rezerva de ovule
  • Este demonstrat de știință: stresul afectează negativ fertilitatea
  • Durata somnului poate influența fertilitatea masculină
  •